Utorok, 7. december, 2021 | Meniny má AmbrózKrížovkyKrížovky

Džokeji na vozíkoch

Jedno staré arabské príslovie tvrdí, že najkrajší pohľad na svet je z konského chrbta. Za jeho pravdivosť by dodnes mnohí koničkári dali ruku do ohňa - bez ohľadu na to, že jazdectvo a dostihy sa radia na piate miesto najrizikovejších športov na svete.

Donedávna patril Peter Gehm k najlepším stredoeurópskym prekážkovým džokejom. Cenné úspechy dosiahol aj na chrbte osemročnej hnedky Registany. Na fotografii sa teší z víťazstva na Veľkej pardubickej steeplechase 10. októbra minulého roka. V decembri utrpel ťažký úraz a zostane zrejme doživotne pripútaný na invalidný vozík.

Jedno staré arabské príslovie tvrdí, že najkrajší pohľad na svet je z konského chrbta. Za jeho pravdivosť by dodnes mnohí koničkári dali ruku do ohňa - bez ohľadu na to, že jazdectvo a dostihy sa radia na piate miesto najrizikovejších športov na svete. Ročne si vyžiadajú niekoľko desiatok ľudských obetí a stovky ťažko zranených osôb. Do nepriaznivej štatistiky veľkou mierou prispievajú najmä rovinoví a prekážkoví jazdci, ktorí pri tréningu a na pretekoch riskujú nielen zdravie, ale aj životy.

Peter Gehm: Ambície a smola

Bol pondelok 12. decembra 2004. Tréning koní vo Weilerswiste, stredisku úspešného nemeckého trénera "s modrou krvou" Christiana von der Reckeho, sa pomaly končil. Na dráhe bol už len dvojročný začiatočník, ktorý so skúseným džokejom Petrom Gehmom (narodený 15. 12. 1969) na chrbte cválal po rovine smerom k stajniam.

"Z ničoho nič sa mladý žrebec splašil a v trysku narazil do ohrady. Následky boli tragické - džokej si zlomil hrudný stavec, pomliaždil miechu a pretrhol pľúca," podal prvé informácie o ťažko zranenom viacnásobnom nemeckom prekážkovom šampiónovi tréner, keď večer po nehode opustil kolínsku nemocnicu. Nevylúčil, že štvornásobný víťaz Veľkej pardubickej steeplechase (2001 - 2004), ktorý má na konte ďalších 540 prvenstiev v prekážkových dostihoch v Nemecku, Taliansku, Česku a Francúzsku, zostane doživotne pripútaný na invalidný vozík.

"Keď s koňmi mierim na mohutnú prekážku, vždy prekonávam strach. Ale nemôžem si pomôcť - prekážkové dostihy sú mojím životom a ja chcem byť úspešný," povedal krátko pred úrazom Peter Gehm redaktorovi časopisu Hamburger Abendblatt.

Džokej, ktorý prežil v kóme na nemocničnom lôžku svoje 35. narodeniny, veľmi túžil víťaziť. Svojmu povolaniu venoval všetok čas, preto od neho odišla manželka s dvoma synmi a on nadobudol povesť človeka bažiaceho po peniazoch.

"V Anglicku sa ročne beží vyše dvetisíc prekážkových dostihov, v Nemecku len sedemdesiatpäť. Doma dostanem za prijatie angažmán 120 eur a keď vyhrám, ešte sedem percent z dotácie. Z nemeckých príjmov teda nevyžijem, preto musím často jazdiť v zahraničí. Jeden deň štartujem v talianskom Merane, na druhý už v českých Pardubiciach. Za dostihmi najazdím ročne autom viac ako stotisíc kilometrov, väčšinu z nich absolvujem v noci," opisoval svoju prácu šampión, ktorý netušil, že vážne zranenie neutrpí na dostihoch, ale pri práci s mladým koňom.

Peter Gehm mal povesť takticky vynikajúceho jazdca, ktorý vo finiši dokázal z koňa vyžmýkať posledné sily a doviesť ho k víťazstvu. Počas kariéry mal len jeden čierny deň - 12. novembra 2004 v anglickom Cheltenhame, kde si s osemročnou hnedkou Registanou na vedúcej pozícii prestížnych dostihov poplietol kurz, vybočil z trate a do cieľa nedošiel. Veľmi sa za to hanbil, vtedy však netušil, že to nebude najväčšia smola v jeho živote.

Harro Remmert: Stále hviezda

V sedemdesiatych rokoch 20. storočia patril v západnom Nemecku medzi najväčšie jazdecké hviezdy Harro Remmert (1943). Rodák z Magdeburgu bol prvým džokejom renomovanej stajne Frediho Ostermanna, ktorá mala v roku 1972 horúceho favorita Nemeckého derby Tarima.

"Veľmi som túžil po zisku modrej stuhy a bol som si istý, že na chrbte Tarima sa po ňu doveziem. Niekoľko dní pred derby som sa však dozvedel, že majiteľ do sedla favorita angažoval anglického džokeja Geoffa Lewisa. Zvyšné dni som preplakal v náručí manželky Gisely," spomína na očividný podraz svojho vtedajšieho zamestnávateľa Harro.

Hneď po derby, ktoré Tarim vyhral, odišiel sklamaný džokej do centrály stajne Olymp v Kolíne nad Rýnom, ktorej šéfoval skúsený tréner Sven von Mitzlaff. Ten ho v roku 1973 pred Nemeckým derby v Hamburgu posadil na chrbát Athenagorasa. Džokej ho nesklamal, lebo žrebca víťazne dopilotoval do cieľa, čím si splnil svoj veľký sen o zisku modrej stuhy.

"Sven mi dával veľa príležitostí jazdiť na dobrých koňoch, takže moje konto prvenstiev utešene rástlo a v nedeľu 25. apríla 1976 bolo na ňom už 552 víťazstiev," spomína na nešťastný deň svojich posledných dostihov Harro.

Na hipodróme v Krefelde dostal vtedy príležitosť jazdiť reprezentanta belgickej stajne Lalement žrebca Arpada, ktorý mal povesť ťažko ovládateľného koňa. Nepriaznivé prognózy aj potvrdil, lebo krátko po štarte opustil dráhu a rozbehol sa do blízkeho lesíka, v ktorom Harra obúchal o strom. Diagnóza po úraze znela: prerušenie miechy a ochrnutie spodnej časti tela.

"Ešte ako jazdec som si urobil trénerský kurz, a preto som po úraze vedel, že od koní neodídem. Po ročnej rehabilitácii som sa usadil v Neusse, kde som dostal do opatery sedem koní. Znie to neuveriteľne, ale už prvý štart premenil môj zverenec na víťazstvo - 3. júla 1977 vyhral Shiljaka s Juppom Kappelom na domácej pieskovej dráhe, zakrátko ho potom v Baden-Badene nasledovala Twistlady a ja som si pomaly začal robiť meno ako úspešný tréner," spomína na svoje začiatky v novej funkcii Harro.

Tréner na invalidnom vozíku sa čoskoro stal neoddeliteľnou súčasťou nemeckého turfu a na každom hipodróme budil pozornosť divákov najmä vtedy, keď si z dráhy odvádzal víťaza. Najslávnejší bol víťaz derby z roku 1995 All My Dreams, ale radosť mu robili aj Komtur, Katmai, Ludovico, Kai a iní. O tisíce víťazstvo v trénerskej kariére sa mu postarala kobyla Templerin, ktorá ho zároveň katapultovala medzi najúspešnejších školiteľov dostihových koní v histórii nemeckého turfu.

"Každý kôň je individualita, ktorá má osobité charakteristické vlastnosti. Dobrý tréner ich vie rozoznať a usmerniť tak, aby podával na dostihoch výkony na hraniciach svojich schopností a možností," hovorí Harro Remmert, ktorý sa pred dvoma rokmi rozlúčil s trénerskou prácou a odišiel do dôchodku. Jeho bilancia sa zastavila na 1011 trénerských a 552 jazdeckých triumfoch.

Karol Cagáň: Víťaz nad osudom

Keď koncom šesťdesiatych rokov 20. storočia zakladal šuriansky zootechnik Róbert Vrba na miestnom JRD jazdecký oddiel a chov koní, pomáhali mu bratia Ján a Karol Cagáňovci. Keď začali jazdiť v tréningu, ani jeden nemal šestnásť rokov. V druhej polovici sedemdesiatych rokov už štartovali na dostihoch.

"Bez jazdenia som si nevedel predstaviť život a aj keď som sa oženil, venoval som sa koňom viac ako vlastnej manželke," spomína Karol Cagáň (1956). Trvalo to však len do osudného 23. apríla 1986. Na chrbte trojročnej ryšavej polokrvníčky Guľky sa v ľahkom cvale viezol po dráhe, keď im do cesty vbehol zajac a začal pred kobylou strečkovať. Ryška sa splašila, prestala Karola poslúchať a tryskom sa rozbehla oproti stromom lemujúcim dráhu.

"Zacítil som prudký náraz do chrbta a už len podvedome som cítil, že bezvládne padám na zem. Na ďalšie hodiny si nepamätám, lebo z mrákot som sa prebral až na druhý deň v novozámockej nemocnici," opísal osudový zážitok Karol. Od tých čias je pripútaný na invalidný vozík.

"Pri náraze o strom sa mi poškodila miecha, takže som zostal na spodnú časť tela ochrnutý. Rok som prežil v moravskom rehabilitačnom zariadení v Hrabine a keď som sa vrátil do Šurian, všetko sa v mojom živote zmenilo," vraví muž, ktorý bol v čase úrazu čerstvo ženatý.

"Mám skvelú manželku Adrianku, ktorá ma po úraze neopustila, ale v najťažších chvíľach môjho života sa o mňa starala ako o malé dieťa. A nielen to. Nič nenamietala, keď som prejavil záujem vrátiť sa do stajne ku koňom a ďalej pracovať v prospech šurianskeho turfu."

Slovenskí priaznivci dostihov si odvtedy zvykli na pravidelný obraz, ktorý môžu počas sezóny vidieť každú nedeľu v Bratislave, Topoľčiankach alebo na inom hipodróme. Pri tribúne určenej pracovníkom stajní sedí na invalidnom vozíku Karol Cagáň a ďalekohľadom pozorne sleduje dianie na dráhe.

"Mám veľkú radosť, že naše kone stačia držať krok s konkurenciou. Zásluhu na tom má nielen ich tréner - brat Janko, ale aj jeho deti Martin a Zuzka, ktorí ich pilotujú na dostihoch. Myslím si však, že na úspechoch sa svojou prácou podieľam aj ja, čo mi robí veľkú radosť a umožňuje mi zabudnúť, že pri tomto športe som sa zmrzačil," hovorí Karol a dvoma prstami pravej ruky naznačuje véčko, ktoré má znamenať, že nad svojím nepriaznivým osudom zvíťazil.

FOTO - VÁCLAV VOLF, TASR/AP a ČTK


Harro Remmert odprevádza z dráhy v Mülheime kobylu Templerin, ktorá mu s džokejom Waldemarom Hickstom získala tisíce trénerské víťazstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 3. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 4. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 5. Získaj náskok pred štartom
 6. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 7. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 8. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 9. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 10. Budúcnosť je v komplexnej ponuke financovania a v digitalizácii.
 1. Kvalitná divina na pár klikov. LESY SR spúšťajú e-shop
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. METROPOLIS bude postavený podľa japonského know-how
 4. Rekonštrukcia prsníka po chirurgickej liečbe
 5. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 6. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 7. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 8. Budúcnosť je v komplexnej ponuke financovania a v digitalizácii.
 9. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu?
 10. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 274
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 12 537
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 323
 4. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 4 609
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 416
 6. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 4 134
 7. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 196
 8. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 824
 9. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 2 301
 10. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 2 286
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pre zaočkovaných a tých, ktorí ochorenie Covid-19 prekonali, sa otvoria všetky obchody už v piatok 10. decembra.

Od pondelka ostane doma druhý stupeň a stredné školy.


3 h
Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Minister financií v parlamente odohral partičku binga s dôchodcami.


4 h
Mesto chce medzi Hornádom a Prešovskou cestou nové úrady, bývanie, parky, ale aj promenádu pri rieke.

Primátora inšpiroval známy pamiatkar.


a 1 ďalší 4 h
Skryť Zatvoriť reklamu