Kaník si včera pochválil aj pokles nezamestnanosti a dôchodkovú reformu, ktorá priniesla vyššie novopriznané dôchodky. Kým v roku 2003 bol priemerný starobný dôchodok 6503 korún, priemerný dôchodok priznaný po reforme bol 8524 korún.
Kritici konečnej verzie dôchodkovej reformy však varujú pred štedrosťou priebežného piliera. "Ak už dnes štátny dôchodkový systém nevládze vyplácať všetky dôchodky, ako to bude robiť v budúcnosti pri takom zvýšení?" pýtajú sa členovia Nadácie F. A. Hayeka.
Podľa Kaníkovej predpovede by mali dôchodky narásť do roku 2006 o 20 percent, ale po roku 2010 sa štedrý systém asi zmierni.
Rast dôchodkov má zabezpečiť nielen spôsob ich výpočtu, ktorý zaručuje 50-percentnú náhradu príjmu, ale aj pravidelná valorizácia. V minulom roku sa dôchodky zvyšovali vo februári o 4 a v decembri o 3,4 percenta. Tento rok rezort práce počíta so zvýšením o 8 percent
Kaník je spokojný aj s tým, že jeho predpoveď o poklese nezamestnanosti v priebehu roku 2004 o jedno až dve percentá, sa splnila. Čaká to aj tento rok. Podľa údajov úradov práce bola na konci roka 2003 nezamestnanosť 15,5 percenta a na konci minulého roka 13 percent - ide o evidovaných nezamestnaných. Podľa Štatistického úradu však celková nezamestnanosť klesla o 0,5 percenta - na 17 percent. K podobným číslam prišiel aj Eurostat - ten uznáva, že nezamestnanosť klesá, ale podľa neho máme po Poľsku ešte stále druhú najvyššiu nezamestnanosť.
Pozitívny vývoj sa podľa Kaníka odráža aj v názoroch ľudí. Upozornil na prieskum Ústavu pre výskum verejnej mienky, podľa ktorého hodnotilo rok 2003 ako úspešný 37 percent občanov, ale rok 2004 už 60 percent. Podľa agentúry Focus občania tretí rok po sebe považujú za najzávažnejší problém životnú úroveň a sociálne istoty.
Podľa Kaníka sa však nedá očakávať, že ľudia prestanú mať obavy z roka na rok.
(haj)