Minister Simon vypísaním súťaže síce predbehol súhlas a diskusiu vo výbore, ale premiér Mikuláš Dzurinda povedal, že minister urobil to, na čo má kompetencie a "možno trošku riskoval".
Michal Kravčík z občianskeho združenia Ľudia a voda upozornil, že takáto súťaž nezaručuje transparentný predaj dreva a bez elektronickej evidencie dreva môže takto "uniknúť aj miliarda korún". S ťažbou sa malo začať koncom budúceho týždňa.
Prvýkrát politici včera na výbor pozvali zástupcu mimovládneho výboru Naše Tatry Mikuláša Hubu, ktorý reprezentuje ochranárov, umelcov a vedcov. Tento mimovládny výbor chce o obnove Tatier dosiahnuť verejnú diskusiu.
Huba po zasadnutí povedal, že pozvanie považuje za prvý krok k diskusii. Na výbore ho prekvapil tlak rezortu pôdohospodárstva a štátnych lesov TANAP-u, aby získali výnimku na ťažbu dreva v rezervácii. "Štátny podnik môže ťažiť na 65 percentách územia, nerozumiem, prečo sa rýchlo snaží dostať do územia, kde platí najvyšší stupeň ochrany," povedal Huba.
Výnimku mal zabezpečiť minister životného prostredia Lászlo Miklós, no zatiaľ ich lesy nedostali. Premiér Dzurinda povedal, že minister Miklós má čas ešte do pondelka.
Šéf ochranárskeho zoskupenia Vlk Juraj Lukáč povedal, že závery výboru sú smutné, pretože "sa rozpráva iba o ťažbe, akoby sa zabudlo, že ide o národný park, v ktorom je prioritou ochrana prírody". Primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš a člen vládneho výboru si myslí, že je dobre, keď sa rozdiskutovali názory na ťažbu.
Výbor rozhodol aj o vyhlásení verejnej súťaže na štúdiu trvalo udržateľného rozvoja Tatier. Zadanie súťaže bude na internete a verejnosť ho môže pripomienkovať do konca januára.
Tajomník výboru Ivan Štefanec vyzval vyhlasovateľov všetkých verejných zbierok na Tatry, aby zverejnili stav účtov a použitie peňazí. Odporučil, aby šli prioritne na práce, ktoré koordinuje mesto Vysoké Tatry. (dro)