Peniaze na pomoc sú. Kde však skončia?

Darcovské krajiny v utorok večer na konferencii v Ženeve potvrdili svoju veľkorysosť. Organizácia Spojených národov vybrala v záväzných ...

Do indonézskeho Acehu prichádzajú tony pomoci, svet sa začína obávať, či sa dostane k tým, ktorí ju najviac potrebujú. FOTO - REUTERS

Darcovské krajiny sa obávajú, že peniaze a pomoc obetiam tsunami môžu skončiť u skorumpovaných politikov a úradníkovDarcovské krajiny v utorok večer na konferencii v Ženeve potvrdili svoju veľkorysosť. Organizácia Spojených národov vybrala v záväzných sľuboch na okamžitú pomoc pre oblasti postihnuté tsunami 717 miliónov dolárov. Skeptici však už teraz upozorňujú, že značná časť peňazí pre obete môže skončiť vo vreckách skorumpovaných politikov a úradníkov.

Druhá tsunami - korupcia

"Vláda čelí druhej tsunami - tentoraz je to vlna pomoci. Sú zaplavení množstvom peňazí a dodávkami a nevedia, ako to zvládnuť a dostať, kde je to potrebné," povedal pre Reuters Luky Djani z mimovládnej organizácie Indonesia Corruption Watch.

Podľa organizácie Transparency International patrí Indonézia dlhodobo medzi krajiny s najvyššou mierou korupcie. Určité obavy vládnu aj z pomerov na Srí Lanke. Ako zamedziť, aby sa obohacovali aj počas tragédie?

"Problém s korupciou je taký veľký, že sa mu takmer nedá vyhnúť," povedal pre Reuters znalec Indonézie Sidney Jones z Medzinárodnej krízovej skupiny. "V Indonézii nikdy nefungovali protikorupčné mechanizmy."

Dobré úmysly

Nový indonézsky prezident Yudhoyono aj minister vnútra Alwi Shihab o probléme vedia a sľubujú všetkým, čo sa chcú obohacovať, prísny trest. Prezident svet uistil, že nad fondmi pre postihnutých prevezme osobne kontrolu.

Ani dobré úmysly však nemenia nič na tom, že chýba spôsob, ako kontrolovať peniaze, ktoré sa dostanú do Indonézie.

Dobrý dojem nebudí ani indonézska požiadavka, aby zo zničenej vzbúreneckej provincie Aceh čo najskôr odišli zahraničné vojenské jednotky, ktoré tam rozvážajú humanitárnu pomoc.

Národný šport

Korupcia je v Indonézii epidémiou, ktorá sa začína na najvyšších miestach a končí sa u miestnych úradníkov. Každý v reťazci si chce zobrať svoj diel. Národným športom sa stala korupcia počas vlády dlhoročného diktátora Suharta. Odhaduje sa, že pre seba zo štátnych peňazí odlial najmenej 15 miliárd amerických dolárov, čo je zrejme svetový rekord. Suharto padol v roku 1998, ale jeho nasledovníkom sa napriek prísľubom, ako zametú s korupciou, uspieť nepodarilo.

Koľko centov z dolára

Donorské krajiny si uvedomujú, že by bolo nerealistické očakávať, že sa všetky ich príspevky dostanú k ľuďom v núdzi. Denník The New York Times ešte minulý týždeň zverejnil prieskum odhadov medzi diplomatmi. Zatiaľ čo Američania dúfali, že z jedného dolára sa k obetiam dostane 95 centov, ázijských diplomatov s lepšou znalosťou pomerov by uspokojilo aj 90 centov.

Organizácia Indonesia Corruption Watch odhaduje, že sa "stratí" až tretina peňazí. Časť potravinovej pomoci podľa tejto organizácie už vládni úradníci dokonca začali predávať. Dôkazy neuviedli.

Na darcovskej konferencii v Ženeve sa zaviazala postupovať prehľadne s peniazmi aj OSN, ktorá v minulosti nezvládla v Iraku program Ropa za potraviny. Svetová organizácia sľubuje, že na jej webových stránkach môže verejnosť sledovať, ako sa využije každý dolár z pomoci.


SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 147
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 395
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 905
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 246
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 050
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 825
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 794
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu