izmu, ale aj policajné odbory.
Niekdajší šéf madridského komanda patril medzi najaktívnejších členov ETA. Za krátky čas v rokoch 1985 a 1986 sa podieľal na jedenástich atentátoch. Na svedomí má smrť 25 ľudí.
Právne kľučky ho mali začiatkom februára dostať na slobodu. Nakoniec ho však dostali vlastné články pre baskický denník.
Madridčania si dodnes pamätajú na bombový útok na policajný autobus 14. júla 1986. Zomrelo 12 príslušníkov civilnej gardy a 60 ľudí sa zranilo. Išlo o najkrvavejší atentát s Chaosovým podpisom.
De Juana Chaos dlho spravodlivosti neunikal. Španielsky súd mu v roku 1989 vymeral ukážkový trest. Za viacnásobnú vraždu dostal spolu s ďalšími tromi členmi madridského komanda 2232 rokov. Podľa španielskeho zákona si mal odsedieť minimálne 30 rokov.
Vďaka nedávnej legislatívnej zmene a dobrému správaniu mu však odpustili 12 rokov a 9. februára sa mal dostať na slobodu.
Škandálnemu prepusteniu nakoniec zabránil vyšetrujúci sudca Fernando Grande-Marlaska. Usvedčil ho na základe protiteroristického zákona z príslušnosti k ozbrojenej organizácii a nariadil jeho premiestnenie do vyšetrujúcej väzby, kde môže zotrvať maximálne štyri roky. Za nové obvinenie mu hrozí až 15 rokov väzenia.
Teroristu de Juana Chaosa dostali dva listy, ktoré napísal pre baskický denník Gara. Proti nemu hral aj ten fakt, že sa nikdy nevzdal svojho členstva v ETA a nikdy neoľutoval svoje činy. Naopak, príbuzných obetí atentátov viackrát zosmiešňoval a urážal. "Slzy pozostalých sú mojou radosťou," napísal okrem iného z väzenia. Podľa sudcu jeho listy dokazujú aktuálne napojenie na teroristickú organizáciu.