Utorok, 20. apríl, 2021 | Meniny má MarcelKrížovkyKrížovky
SITUAČNÁ SPRÁVA A VÍZIA, AKO BY TO MALO BYŤ

Tatranci: Dosť bolo plaču!

Ničivá víchrica vo Vysokých Tatrách zvalila kus lesa a tým vyvolala celonárodnú diskusiu na všetkých úrovniach. Prevalcovala predvianočné dobročinné zbierky, ovplyvnila cestovný ruch. Tatranci hneď na druhý deň odkázali: Najviac pomôžete Tatrám tak, že do

nich prídete! Poslúchli sme ich výzvu a išli sme do Tatier pozrieť sa, ako vyzerá turistický ruch počas zlatého týždňa zimnej sezóny od Vianoc do Silvestra. Predstavuje nebezpečenstvo pre naše veľhory len víchrica, alebo ich môžu ohroziť aj aktivity podnikavých Tatrancov, či naopak, ochranárov prírody?

Starý Smokovec
V elektrickom vláčiku z Popradu do Tatier sa vezie medzinárodná skupinka: Japonec, Írka, Afričan, Švéd. Vystúpia o zastávku skôr, ako by stihli zbadať tú spúšť na vlastné oči. Zvyšným cestujúcim zmrzne na zastávke Pod lesom úsmev a až po Starý Smokovec nikto vo vagóne neprehovorí ani slovo.
Vlak sa prediera pomedzi narýchlo vysekanú cestu medzi koreňmi s hlinou, porúbanými vetvami a konármi. Nad tým všetkým leží sivomodrá obloha a dotvára strašidelnú krajinu. Vitajte vo Vysokých Tatrách.
Z okna reštaurácie v centre Starého Smokovca vidieť traktory, ktoré z parčíka odpratávajú vyvrátené stromy. Skoro ráno počuť motorové píly, vonia to tam živicou. Zatiaľ nikde nevidno turistov, ktorí možno dorazia v priebehu týždňa, alebo ich odradil začínajúci dážď. Hoci zubačku na Hrebienok už spustili pred Vianocami, horské počasie je nevyspytateľné a nedá sa zladiť so zaplateným pobytom v hoteli.
Horský vodca Róbert Gálfy hovorí, že čo nezarobia Tatry počas zlatého týždňa, teda v rozmedzí Vianoc až Troch kráľov, to už neskôr cez zimnú sezónu nedobehnú. Hovorí z vlastnej skúsenosti ako majiteľ športových obchodov a podniku priamo v Tatrách.

Skryť Vypnúť reklamu

Tatranská Lomnica
Zo Smokovca sa presúvame do ďalšieho centra hôr, do Tatranskej Lomnice. Penzióny a hotely stoja v pahýľovom lese. Spustí sa lejak, na uliciach nie je ani noha. Predstavujeme si, aké by to bolo tráviť dovolenku v "drevotrieskových Tatrách", a nie je to nič príjemné.
Kúsok nad Lomnicou stojí starý storočný hotel postavený v horskom štýle, Grandhotel Praha. Parkovisko pred štvorhviezdičkovým hotelom pokrýva vrstva ľadu, z dverí vychádzajú skupinky postarších cudzincov.
Riaditeľka hotela Janka Gantnerová hovorí, že víchrica bola pre nich šokom. "Povedali sme, že je to koniec cestovného ruchu, a to bolo na začiatok veľmi zle." Na poslednú chvíľu združenie cestovného ruchu pozvalo do Tatier maďarských novinárov, aby opravili informácie v ich médiách, že sa sem vôbec nedá prísť a že nič nefunguje. Na začiatku zlatého týždňa je hotel na 75 % obsadený a od 2. januára je hotel plne obsadený - nastupuje po rusky hovoriaca klientela.
"Zatiaľ sme nepocítili, že by víchrica zapôsobila na obsadenosť hotela. Možno nejaké malé penzióny áno, ale len dovtedy, kým nevyjde informácia, že v Tatrách sa dá lyžovať a chodia tu električky. A hlavne z okien izieb vidieť tatranské štíty, čo doteraz nebolo.
Na dverách lanovky na Skalnaté pleso visí oznam, že lanovka pre silný vietor nepremáva. Pred budovou sa radia zmoknutí turisti, kam pôjdu a čo by sa dalo robiť. Riaditeľ lanovky Dušan Slavkovský hovorí, že takto to je už tretí deň, hoci po desiatich rokoch je hore po prvý raz sneh na Vianoce. "V tomto otrasnom počasí nevieme odhadnúť, či prídu návštevníci, ale u nás bolo vždy veľa ľudí, aj keď sa nelyžovalo," hovorí.
Za vlakovou stanicou, ktorej prevádzka bola po víchrici obnovená, je nenápadné informačné stredisko občianskeho združenia Vysoké Tatry. Bibiána Dzurillová zo združenia si myslí, že ľudí sme si odplašili z veľhôr sami otrasnými zábermi v médiách. Podľa nej to nie je až také hrozné, veď stromy sa odpracú. "A lyžovať sa dá. Už je toho priveľa, aby sme sa ľutovali." Dodáva však: "Otázka je, čo bude po sviatkoch. Na poľskej strane, kúsok odtiaľto, je dvadsať vlekov. Nie sú také kvalitné, ale je tam vybudovaná kompletná infraštruktúra, každý deň program, diskotéky, akcie. Toto tu chýba. Napríklad Silvester pre verejnosť sa plánoval jedine v Štrbskom Plese."

Skryť Vypnúť reklamu

Chýba poriadna lyžovačka
Turistický ruch v našich veľhorách v súčasnosti už niekoľko rokov zachraňujú návštevníci z Východu z Ukrajiny, Lotyšska, Poľska. Je pravda, že po víchrici ich mnoho vrátane Maďarov a Slovincov stornovalo pobyty, na ich miesta prišli však iní hostia. Neodradilo ich ani zvýšenie poplatkov za víza na Ukrajine tesne pred sviatkami.
Bohatí hostia - takí väčšinou prichádzajú do Tatier - chcú za svoje peniaze dobré služby. Žiadna improvizácia v podobe partičky kariet v izbe cez daždivý deň nepomôže.
Horský vodca a miestny podnikateľ Róbert Gálfy hovorí, že v lete nie je problém s masou návštevníkov. Program vyrieši množstvo zaujímavých turistických trás, od náročných výstupov po nedeľné prechádzky. Zima však podľa neho hostí láka čoraz menej - nároční lyžiari, ktorých je čoraz viac, si v Tatrách poriadne nezalyžujú. Väčšina turistických chodníkov je v tomto období uzavretá.
Čo teda majú a môžu návštevníci v zime v Tatrách robiť? Niektoré hotely zriadili vodné svety, je tu biliard, bowling, štýlové krčmy. "Chýba tu však stále to, prečo by sem ľudia mali prísť, poriadna lyžovačka. Nehnevajte sa, ale Štrbské Pleso ani Ždiar nie sú lyžiarske strediská. Chcelo by to dobudovať zjazdovku," hovorí Gálfy.
Nebezpečenstvom pre Tatry je, že mnoho turistov si komfort predstavuje tak, že v okruhu 500 metrov budú mať všetko. S tým nesúhlasí ani riaditeľka Grandhotela Gantnerová: "Aj v zahraničných horských strediskách sa musíte odviezť dole do dediny alebo do mestečka, ak chcete ísť na diskotéku alebo na plaváreň." Podľa nej väčším problémom ako víchrica je skôr zlá propagácia veľhôr aj Slovenska. "Tatry sú klimatické kúpele - len si otvoríte okno a vzduch vás už lieči - a vôbec sa to nevyužíva."
Má strach, aby peniaze, ktoré pôjdu na obnovu Tatier cez Brusel, tam aj dorazili. "Sme príliš na východe," povedala.

Skryť Vypnúť reklamu


Čo s Tatrami podľa Tatrancov?
Ak dávame do súvisu zničený les a turistiku, otázka znie: naspäť zalesniť zničené územie alebo využiť to, čo zariadila príroda sama a cez vyklčované územie predĺžiť lyžiarske zjazdovky až k hotelom a do dedín a hotelom nechať výhľad na veľhory?
Typickým gestom, s ktorým sa v povíchricových dňoch stretnete u Tatrancov v cestovnom ruchu, je, že poruke majú staré fotky a obrázky Vysokých Tatier zo začiatku minulého storočia. Sú na nich hotely, obklopené trávnatou plochou a nízkymi parčíkmi. Takto nejako by to mohlo vyzerať aj dnes, hovoria.
Tamojší podnikatelia neskrývajú nadšenie z novej situácie, ktorú doniesla víchrica. Majú konkrétne predstavy, čo v horskom prostredí zmeniť. Sú plní nápadov, keďže cestovný ruch a turisti sú to, z čoho ľudia v tatranskom regióne žijú.
Menej nadšení sú ochranári, ktorí vo Vysokých Tatrách vidia kus jedinečnej a vzácnej prírody, ktorá prežije len za prísnych ochranných podmienok.
Prilákaťalebo odohnať turistov z našich veľhôr?
"Príroda nám dala úžasnú výzvu. Po tom, ako padlo 50-kilometrové pásmo lesa, odhalila sa členitosť prírody, ktorú sme doteraz nevideli," hovorí majiteľ cestovnej kancelárie a lyžiarskej školy v Štrbskom Plese Gabriel Jamnický. Vysvetľuje, že nie je proti tomu, aby sa zničené pásmo lesa opäť obnovilo, ale teraz vidí možnosť, ako na niektorých úsekoch rozšíriť zjazdovky, spraviť odjazdové dráhy až k ubytovacím zariadeniam. Zjazdovky a vleky sú celkom ekologickou dopravou. "Viem si predstaviť zjazdovku zo Soliska až dolu do Štrby, osvetlenú, približne 8 kilometrov dlhú, s drevenými mostíkmi ponad cestu." Podľa jeho názoru sú Tatry spojené horizontálne, od Podbanského po Tatranskú Kotlinu, ale prosperita leží vo vertikálnom spojení zjazdoviek s podhorím.
Dostavba Tatier by podľa neho netrvala dlhšie ako 2 - 5 rokov.
Posledná budovateľská vlna v našich veľhorách prebehla v roku 1968 pred majstrovstvami sveta. Vtedy sa postavili hotely a odvtedy tam nevzniklo nič. "Zaostali sme za svetovými lyžiarskymi strediskami," hovorí Jamnický. Po prírodnej katastrofe môže nastať ekonomická katastrofa. "Podnikatelia v Tatrách sú ohrozeným druhom," dodáva.

Skryť Vypnúť reklamu

Čoho sa boja
Ak by sa Vysoké Tatry zmenili na nádhernú divokú, nenarušenú prírodu, potešila by sa malá skupinka ozajstných milovníkov hôr. Ľudia, ktorých živí cestovný ruch, by ostali bez príjmov.
Jednou z obáv tamojších menších aj väčších podnikateľov je, aby Tatry neskončili v rukách jedinej silnej spoločnosti, ktorá by určovala ceny všetkých služieb. V Tatrách začala pôsobiť podnikateľská skupina J&T, ktorá prevádzkuje lanovku na Skalnaté pleso, a veľkou spoločnosťou je aj Prvá tatranská.
Gabriel Jamnický z cestovnej agentúry hovorí za domácich podnikateľov, že sa v týchto dňoch cítia byť trochu odstrčení bokom, hoci vedia, čo by tam mohlo byť a čo Tatrám chýba. "V televíznych debatách, napríklad Pod lampou, nebol za Tatrancov nik, alebo v komisii na obnovu a rozvoj Tatier je len primátor mesta Mokoš."

Skryť Vypnúť reklamu

Tatry čakajú na investíciu
Iný názor na podnikanie v cestovnom ruchu vo veľhorách má Róbert Gálfy, ktorý je okrem iného aj poslanec na mestskom zastupiteľstve. "Tatranci nikdy nerobili v horách biznis, vždy boli skôr tým obsluhujúcim personálom. Preto Tatry čakajú na investíciu zvonku, z miest, alebo zo zahraničia. Kedysi som bol hrdý Slovák, dnes je mi jedno, kto investuje peniaze. Len nech dá prácu ľuďom a myslí to seriózne."
Vo Vysokých Tatrách platí aj v intraviláne 3. ochranné pásmo. Postaviť hocičo alebo vyťať strom na vlastnom pozemku je takmer nemožné. Gabriel Jamnický argumentuje proti veľkej snahe ochranárov tým, že Tatry majú 35 dolín. "Nech je 5 dolín otvorených a zvyšok nech je chránený, ale sprístupnené doliny môžu zarábať na ochranu."
Podľa štatistík v našich veľhorách netreba stavať žiadne ďalšie ubytovacie zariadenia, lebo by živorili. Podnikaví Tatranci to majú jasné: „Treba len dobudovať lyžiarske trate."

Skryť Vypnúť reklamu

Dosť bolo plaču
Víchrica 19. novembra neodhalila len kopu škaredých stavieb, ktoré sa medzi ihličnanmi tvárili honosne, ale aj problém. Ako vlastne stráviť pár dní rekreácie, ak je náhodou zlé počasie, alebo pre silný vietor nepremávajú lanovky?
Tatranci hovoria: „Dosť bolo plaču, poďme niečo robiť." A nemyslia tým len vysádzanie nových stromčekov.
"Tatry tu stoja 40 miliónov rokov a niektoré procesy sa v nich jednoducho opakujú," hovorí Jamnický. Je presvedčený, že nad našimi veľhorami stáli počas víchrice anjeli strážni, keď zahynul len jeden človek. Tí anjeli by ani potom nemuseli odletieť preč.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 2. Investovanie sa tento rok oplatí
 3. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 4. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 5. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 6. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 7. Flexibilita, nedielna súčasť činnosti logistického providera
 8. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 9. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 10. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 1. Kúpele Sliač sa pripravujú na liečbu post- Covidových pacientov
 2. BILLA rodičom radí, ako deťom pripraviť výživnú desiatu
 3. Investovanie sa tento rok oplatí
 4. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 5. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 6. V COOP Jednote aj počas pandémie vybavíte všetko
 7. DPDgroup zanalyzovala správanie zákazníkov počas pandémie
 8. Čo bude v 2021 inak pri stavebnom povolení pre domy
 9. Konečne! PLANEO Elektro opäť otvára predajne
 10. Nech trénujete kdekoľvek, nikdy nešportujete sami
 1. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 23 834
 2. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 22 343
 3. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 9 555
 4. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 8 487
 5. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 8 456
 6. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 8 045
 7. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 742
 8. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 7 737
 9. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 7 725
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 7 612
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vakcíny od Pfizeru by mohli byť pre mladších dostupné v lete, odhadujú experti.

19. apr
Miroslav Kocúr.

Usvedčovanie politikov je náročné, ale efektívnejšie.

9 h
František Laurinec.

Superliga by zasiahla aj slovenský futbal.

3 h
Ruský prezident Vladimir Putin v roku 2018 oslavoval 100. výročie založenia vojenskej rozviedky GRU.

Česko je pre agentov špeciálne.

4 h