![]() Od výroby textilu sú závislé tisícky rodín i v Bangladéši. Tamojšie fabriky by mohli profitovať z uvoľnenia obchodných bariér a voľnejšieho prístupu na vyspelé trhy USA, Kanady a Európy. FOTO - REUTERS |
LONDÝN - Pod titulkom volajúcim po zrušení cla na srílanské podprsenky upozornil včera britský konzervatívny poslanec Boris Johnson, že krajiny zasiahnuté katastrofou v Ázii patria k tým, ktoré sú postihnuté aj protekcionizmom bohatých štátov. "Pokiaľ je jedna vec, ktorú môže Európska únia urobiť na pomoc ľuďom okolo Indického oceánu, ktorá je z dlhodobého pohľadu dôležitejšia než pomoc a iste užitočnejšia než tri minúty ticha, potom je to vyriešenie pretrvávajúcej nespravodlivosti voči srílanským podprsenkám," píše Johnson v denníku Daily Telegraph.
Podprsenky si vybral preto, lebo Angličanky s najväčšou pravdepodobnosťou nosia také, ktoré boli ušité na Srí Lanke alebo v niektorej z krajín postihnutých vianočnou prírodnou katastrofou. Nie je to podľa neho dozaista najdôležitejší predmet, ale môže vraj byť symbolom nespravodlivosti, ktorá postihuje Srí Lanku a väčšinu z najchudobnejších krajín na svete. "Je to systém, v ktorom Západ zaplavuje trh tretieho sveta subvencovanou poľnohospodárskou výrobou - dobrým príkladom je cukor, a tak ničia živobytie domácich poľnohospodárov. Je to systém taký neospravedlniteľne protekcionistický, že ak sa výrobca z tretieho sveta snaží vyviezť do Európskej únie spracované mäso, môže mu vyrubiť clo až 60 či 70 percent," uviedol príklad. Charitatívna organizácia Oxfam podľa neho odhaduje, že celkový príjem, ktorý rozvojový svet stráca, je 40 miliárd dolárov. Navyše prichádza o 27 miliónov pracovných miest.
Konzervatívny poslanec, ktorý bol donedávna členom tieňovej vlády, píše, že z dôvodu tohto usporiadania odoberú štátne pokladne západných štátov rozvojovým krajinám obrovské množstvo peňazí, ktoré by mohli inak ísť miestnym výrobcom. "Ak chcete vedieť, prečo sú štátne pokladne také zdržanlivé, pokiaľ ide o zrušenie ciel, uvážte, že USA zarábajú 8,7 miliardy dolárov len na dovoze topánok a textilu," povedal. V EÚ je terčom kritiky v tomto ohľade spoločná poľnohospodárska politika, ktorá subvencuje výrobu poľnohospodárov únie a pohlcuje asi polovicu jej rozpočtu. Podľa Johnsona je jasné, že ju nemožno zrušiť cez noc, ale bolo by dobré začať podprsenkami, košeľami a vôbec textilom. "Ak sa cítite cnostní ohľadne pomoci, ktorú dávame, porovnajte to s objemom, ktorý berieme na clách," napísal poslanec v konzervatívnom denníku. (čtk)