Čínskeho premiéra priateľsky prijal nemecký kancelár Gerhard Schröder, taliansky predseda vlády Silvio Berlusconi aj britský ministerský predseda Tony Blair. FOTO - REUTERS
Čínskeho premiéra Wen Ťia-paa čakalo na európskom turné kráľovské prijatie. Cestu začal začiatkom mesiaca v Mníchove s Edmundom Stoiberom v pivnej záhrade, na záver sa vo Veľkej Británii stretne s britskou kráľovnou. Program Wena, ktorý je v Európe prvýkrát, bol typickou kombináciou politických rokovaní a biznisu.
Čína aj Európska únia sa od čias, keď pred pätnástimi rokmi v Pekingu krvavo potlačili študentov na pekinskom námestí Tchien-an-men, v mnohom zmenili. Spory sa už príliš nevedú o to, ako porušujú ľudské práva, či o Tibet (zostáva to viac na aktivistoch na uliciach), ale o podmienkach, za akých si budú Čína a Európa vymieňať tovar.
Wen vytrvalo opakoval, že Čína v dodržiavaní ľudských práv pokročila. Najnovšie čínsky parlament zakotvil ich ochranu i súkromného vlastníctva v ústave, ide však len o formálne rešpektovanie pravidiel.
Premiéra krajiny, v ktorej vládnu komunisti, vítali s otvorenou náručou významní európski politici aj špičkové európske spoločnosti - Audi, Siemens, BP. Predsedu Európskej komisie asi najviac potešil čínsky podpis pod sériou dohôd, ktoré by mali pomôcť zamedziť falšovanie európskych výrobkov a výrobu pirátskych kópií predávaných na celom svete.
Už minulý rok Európska únia a Čína deklarovali na svojom pravidelnom stretnutí strategické partnerstvo. V skutočnosti je tento vzťah komplikovanejší, ale posledné roky ukazujú uvoľnenie atmosféry v Európe v prospech Číny. Ignorovať ju si dnes už nikto nedovolí. Európska únia je tretím najväčším obchodným partnerom Číny.
Wenovi sa zatiaľ nepodarilo vyjednať zrušenie embarga na vývoz zbraní a vojenskej techniky, ktoré na Peking únia uvalila po potlačení demonštrácií pred 15 rokmi v Pekingu. Inak to bola cesta úspešná.
Nemecký kancelár Gerhard Schröder napríklad jednoznačne vyhlásil, že "nemecká vláda je proti nezávislosti Taiwanu". Za jeho jednoznačným názorom stoja aj významné dohody podnikateľských skupín, ktoré sprevádzali Wena. Spečatili dohodu o továrni na mikročipy v Šanghaji, ktorej hodnota je viac než 1 miliarda dolárov, alebo výstavbu továrne Mercedesu v Pekingu.
Wenova návšteva potvrdzuje, že európski politici stále viac dbajú na oficiálne názory najľudnatejšieho štátu s extrémne rýchlo rastúcou ekonomikou a nechcú ho veľmi nahnevať.
Nedá sa povedať, že by premiéri Talianska alebo Veľkej Británie Wenovi nepripomenuli, že od Číny očakávajú dodržiavanie ľudských práv. Táto otázka vždy zostala v tieni ekonomických rokovaní - len v Británii očakávali, že uzavrú obchody za miliardu dolárov.
S kým sa stretol
Nemecko
Gerhard Schröder
"Uisťujem vás, že spolková vláda urobí všetko, aby tento cieľ dosiahla." Do roku 2010 chce Nemecko a Čína zvýšiť objem spoločnej obchodnej výmeny na 90 miliárd dolárov.
Európska únia
Romano Prodi
"Ak nie manželstvo, tak aspoň veľmi vážny vzťah," opísal pevné väzby medzi Čínou a Európskou úniou.
Taliansko
Silvio Berlusconi
"Dúfam, že Rím bude môcť pomôcť Číne stať sa veľkou demokraciou a veľkým štátom práv, v ktorom sú ľudské práva uznávané presne tak ako v západnej civilizácii."