BRATISLAVA - Po prezidentských voľbách si vláda Mikuláša Dzurindu overí schopnosť presadzovať návrhy zákonov v parlamente. Už dnes sa začne májová schôdza, na ktorej poslancov čaká 100-bodový program a reformné zákony ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca.
Koalícia sa spolieha najmä na podporu nezávislých poslancov, ktorí kandidovali za SDKÚ a ANO, ale predsedníčka Slobodného fóra (SF) Zuzana Martináková upozorňuje, že "to vôbec nie je isté". Tvrdí, že postup SF bude na schôdzi "viditeľnejší" a ak sa bude aj HZDS správať opozičnejšie, problém menšinovej vládnej koalície sa ukáže zreteľnejšie.
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner očakáva, že stav koalície sa ukáže práve na Zajacových zákonoch, a dúfa, že minister dokáže poslancov presvedčiť. Šéf SMK Béla Bugár povedal, že SMK reformu zdravotníctva podporí, len ak Zajac dokáže uspokojivo odpovedať na otázky SMK.
Zuzana Martináková podotkla, že SF má "vážne problémy" so zdravotníckymi zákonmi a už tento týždeň budú o nich diskutovať s ministrom.
Šéfovia opozičných poslaneckých klubov sa včera pred schôdzou radili o ďalšom postupe. Zhodli sa, že pre nedostatok hlasov opozícia nebude podávať návrhy na odvolanie ministrov ani celej vlády. Bude však zvolávať mimoriadne schôdze parlamentu. Jednou z prvých tém by mala byť reforma verejnej správy.
Opozícia chce tiež zatlačiť na vládu, aby sa oddialilo odstavenie dvoch blokov Jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.
Šéf Smeru Robert Fico sa vrátil aj k téme nezávislých poslancov, ktorí podporujú vládu. Tvrdí, že s ich hlasmi sa kupčí. Ponúkajú sa im vraj štátne zákazky či miesta veľvyslancov. Fico ich mená odmietol povedať, ale pripustil, že je medzi nimi poslanec Tkáčovej Ľudovej únie. Nezávislý poslanec Ladislav Polka popiera, že ide práve o neho. "Nebol som u psychológa, neviem či som zmenil správanie," povedal pre TASR.
Májová schôdza bude testom vzťahov medzi koalíciou a opozíciou. Ľubomír Lintner sa domnieva, že HZDS pritvrdí svoje postoje a začne sa správať ako kedysi, ale Béla Bugár vidí v HZDS ľudí, ktorí už nechcú opakovať dávnu minulosť a "razia novú metódu".
Poslanec HZDS Dušan Jarjabek: "Ja sa budem správať konštruktívne. Radikálna a bezhlavá opozičná politika nevedie k ničomu." Predseda HZDS Vladimír Mečiar po porážke v prezidentských voľbách koalícii odkázal, že už nemôže počítať ani s náznakmi podpory a v STV tvrdil, že "ďalší život potvrdí výraznú diferenciáciu HZDS od politických strán v parlamente". Hovoril, že aj malá menšina, teda 26 poslancov jeho strany, môže robiť veľké kroky.
Podpredseda Smeru Robert Kaliňák pripustil, že situácia v parlamente sa môže zmeniť. "Uvidíme, ako sa vyspí pán Mečiar. Bude dôležité, ako začne vnímať opozičný súboj, a že opozícia by mala byť proti vládnej koalícii, a nie s ňou," povedal. Podľa neho Smer v parlamente "dobré veci" podporí najmä v oblasti korupcie a bezpečnosti, lebo tam delenie na pravice a ľavicu nie je.
Šéf Smeru Robert Fico prejavil po prezidentských voľbách záujem o spoluprácu s HZDS, lebo len tak je možné prinútiť premiéra Mikuláša Dzurindu na odchod. HZDS však uplynulý týždeň odkázalo, že sa nedá využiť Smerom len na povalenie vlády bez toho, aby sa nerokovalo o budúcej koalícii.