ň ju vykazuje v dôsledku technológie, ktorá neumožňuje reagovať na potreby trhu. Technológia v závode pri Nitre je vysokošpeciálna a odlišuje sa od technológií v ďalších 60 fabrikách siete Sanitec Corporation, ktorú vlastní spoločnosť Sphinx. Najväčšie dlhy vznikli v čase jej inštalovania, keď zo sto kusov výrobkov bolo iba štyridsať vyhovujúcich," povedal tajomník a právny zástupca spoločnosti Sphinx Ed van der Kolk z holandského Maastrichtu.
Spoločnosť si splnila náležitosti hromadného prepúšťania na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. "Po vyjednávaní so zamestnaneckou radou sme podpísali sociálny plán, ktorý zmierňuje negatívne dosahy na zamestnancov. Odstupné vyplácame nad rámec zákona. Riešime sociálne skupiny, ktoré nemajú nárok na vyplatenie podpory v nezamestnanosti. Pomôžeme im preklenúť sociálnu situáciu najmenej na tri mesiace," informoval riaditeľ závodu v Lužiankach Štefan Kostoláni. Podľa predsedu zamestnaneckej rady Milana Tesařa, vo fabrike nefungujú odbory, no vedenie spoločnosti so zamestnaneckou radou vyjednávalo ako keby mali štatút odborovej organizácie.
"Keramika je umenie. Naučiť sa odlievaniu tradičnou technológiou trvá šesť až osem mesiacov, odlievanie našou vysokošpecializovanou technológiou o niečo menej. Vyše sto keramických špecialistov si nemá šancu nájsť zamestnanie. Rokujeme s úradom práce o možnosti ich rekvalifikácie, pričom ponúkame na ňu priestory a výpočtovú techniku," zdôraznil riaditeľ Kostoláni.
Sanker hľadá na závod v Lužiankach investora. Zákazníci Sankeru v regióne budú naďalej zásobovaní výrobkami zo siete Sanitecu. Spoločnosť vyrobila ročne 300 000 keramických výrobkov. Na slovenskom trhu pôsobila od roku 1994, výrobu spustila o dva roky neskôr. Výrobky z Lužianok vyvážala najmä na trhy východnej Európy a krajín Beneluxu. (bej)