BRATISLAVA - Novinárska práca by sa podľa predstáv ministerstva kultúry mala riadiť novými pravidlami. Svoju predstavu o tom, ako by mal vyzerať nový tlačový zákon, ministerstvo už rozposlalo na pripomienkovanie. Pokusov o prijatie nového zákona už bolo viac, všetky však zostali len na papieri. Návrhy boli spravidla ešte nedokonalejšie ako zastaraný zákon z roku 1966, ktorý mali nahradiť.
Ministerstvo napríklad navrhuje vznik tzv. rozhodcovských komisií, ktoré by prípadné spory riešili akýmsi mimosúdnym vyrovnaním, ktoré je "operatívnejšie a efektívnejšie, ako vymáhanie len súdnou cestou".
Kým starý zákon hovorí len o tlačených médiách, nový by sa týkal práce všetkých médií, aj elektronických, určoval by pravidlá aj pre internet, tlačové agentúry a pre distribútorov. Najnovší legislatívny zámer je aj na internetovej stránke ministerstva. Zákon chce predložiť do konca roka.
Návrh otvára diskusiu o právach a povinnostiach novinárov, vydavateľov či vysielateľov, o problematike práva na opravu. Zaoberá sa činnosťou novinára, jeho vzťahom so zamestnávateľom, problematikou novinárov v slobodnom povolaní, ochranou zdrojov informácií, ako aj uplatnením autorského práva pri prvom zverejnení novinárovej práce a jej ďalšom využívaní.
Naposledy pred dvomi rokmi mediálny zákon predkladala skupina poslancov na čele s Jánom Budajom. Novinárska verejnosť s ním však nesúhlasila, okrem iného aj preto, že chcel zriadiť mediálnu radu, regulačný orgán, zloženú aj z poslancov, ktorá mala na médiá dohliadať.
Zástupcovia médií vtedy upozorňovali na hrozbu politického zneužitia tohto orgánu, a považovali ho za útok na slobodu prejavu. "Mediálna rada nemôže nahrádzať prácu súdov. Akákoľvek rada sa môže vyjadrovať len k etickým otázkam žurnalistiky," povedal vtedy právnik Ján Hrubala. (hr)
Čo navrhuje ministerstvo kultúry
- pripravovaný zákon má zamedziť zneužívaniu monopolného postavenia distribútora a diskriminácii akéhokoľvek periodika účelovým zmenením štandardných podmienok,
- zodpovednosť za obsah periodika pri prvostupňovom uplatnení práva na nápravu nesie šéfredaktor,
- za pravdivosť údajov obsiahnutých v reklame a inzercii vydavateľ (vysielateľ) nezodpovedá,
- médiá musia zverejniť dôležité informácie a neodkladné oznámenia v prípade výnimočnej situácie (v núdzovom stave či za vojny),
- zabezpečenie redakčnej nezávislosti pri výkone novinárskej činnosti v súvislosti s pracovnoprávnymi vzťahmi medzi novinármi a vydavateľmi (vysielateľmi), špecifikácia postavenia vydavateľa, vysielateľa, šéfredaktora a novinára,
- evidencia pre tlačové agentúry.
(hr)