Združenie bude už v máji rokovať s členmi vlády o problémoch obcí. "Chceme, aby sa dodržiavali zákony," povedal Sýkora narážajúc na to, že štát previedol kompetencie na samosprávu bez dostatočného objemu peňazí.
Splnomocnenec vlády pre decentralizáciu Viktor Nižňanský pripúšťa, že štát mal samosprávu financovať načas, aby ho obce nemuseli "úverovať". Aj premiér Mikuláš Dzurinda pripustil, že peniaze niekedy "dobiehali za kompetenciami", postup vlády v reforme verejnej správy však hodnotil ako správny.
Ak sa problém nevyrieši, samospráva sa bude podľa Sýkoru domáhať svojich práv na súdoch. V združení však nie je na tento postup jednotný názor a podľa politologičky Dariny Malovej tak stráca na sile. "Ak nebudú všetci starostovia a primátori pôsobiť ako jednotná sila, sú oslabení," tvrdí.
Vystúpenie premiéra Dzurindu v stredu na prvom dni snemu sa stretlo s nevôľou delegátov, ktorí ho vypískali. Premiér podľa Sýkoru na snem nepriniesol žiadne dobré posolstvo. Starosta Petržalky a člen SDKÚ Vladimír Bajan zas poznamenal, že premiérovo vystúpenie vyzeralo ako "rozhovor hluchého s nemým".
Snemu predchádzalo protestné zhromaždenie predstaviteľov obcí a miest, druhé v histórii. Sýkora však vylúčil, že by sa združenie mohlo spolitizovať. "Pod mojím vedením sa tak určite nestane," vyhlásil.
Politologička Malová tvrdí, že samospráva má oproti iným záujmovým skupinám, ako sú odbory či komory, väčšiu silu. "Predstavitelia samosprávy sú súčasťou moci, zabezpečujú výkon štátnej správy," vysvetľuje.
Delegáti snemu prijali uznesenie a stanovisko k priebehu reformy verejnej správy a k návrhu fiškálnej decentralizácie, ktorá by mala byť spravodlivá. Sýkora verí, že parlament si výhrady samosprávy osvojí.
Malová pripomína, že združenie bolo vždy relatívne úspešné pri vyjednávaní s minulými vládami, no ako sa ukazuje, "zrejme to už neplatí". (joč, tasr)