Slovenské školy nie sú v dobrom stave. Samospráva sa sťažuje, že štát jej na ne dáva málo peňazí, ale ministerstvo školstva zistilo, že štát žiadala, aby preplatil aj faktúry, ktoré už boli zaplatené a niekedy dokonca i vymyslené. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA - Starostovia a primátori v stredu ostro protestovali proti reformným krokom vlády, vrátane ministra školstva Martina Fronca. Jeho ministerstvo im kritiku vracia. Tento týždeň ukončilo kontrolu asi desatiny nových zriaďovateľov škôl, ktorí žiadali preplatiť faktúry na ich prevádzkové náklady za uplynulý rok. Kontrola dopadla veľmi zle.
"Až 90 percent kontrolovaných subjektov v nej neobstálo," potvrdil SME štátny tajomník ministerstva školstva František Tóth. Samospráva štát žiadala, aby preplatil faktúry, ktoré sa nevzťahovali na účtovný rok 2003, ktoré už boli zaplatené, niekedy dokonca i vymyslené faktúry. "ZMOS nás všelikade pretriasa, ale po našich skúsenostiach môžu byť radi, že na nich neuvalíme žiadne sankcie." Kontroly zriaďovateľov pokračujú. "Až ten, kto prejde kontrolou, dostane peniaze."
"V minulom roku bola povinnosť štátu uhradiť všetky prevádzkové náklady škôl. Takže treba z toho vychádzať - ak bola povinnosť, tak faktúry bolo treba uhradiť," hovorí predseda Združenia miest a obcí Michal Sýkora. "Spochybňovať faktúry v apríli, máji, to je hľadanie argumentov, prečo to odďaľujeme." K tomu, že ministerstvo faktúry nezaplatilo, lebo boli zle zaúčtované, povedal: "Neviem sa k tomu vyjadriť, lebo sme neboli prizvaní, aby sme faktúry posudzovali."
Ministerstvo dostalo na oddlženie škôl od štátu 300 miliónov korún. Po skúsenostiach z kontroly však predpokladá, že celú sumu neminie. Sýkora hovorí, že odďaľovaním splatenia dlžôb škôl sa bude v samosprávach zvyšovať napätie.
Ďalší postup pri oddlžovaní závisí od ministra. "Zatiaľ sa navrhlo, aby sa desatine zriaďovateľov, ktorých kontrola dopadla dobre, faktúry ihneď uhradili. Ostatných 90 percent znovu oslovíme a vyzveme, aby presne napísali sumu a číslo faktúry. Pošleme im tiež list, ktoré faktúry nie je možné uplatniť," hovorí Tóth.
Na otázku, či sa oddlžovanie nepredĺži, Tóth odpovedal: "Asi áno. Padol však aj návrh, že školám pošleme peniaze, ale keď tam príde kontrola a nájde nedostatky, vrátia nám ich. Všetko sa uvidí po rozhodnutí ministra."
Čo účtovala samospráva zle
* medzi pohľadávky zahrnula faktúry, ktoré boli splatné až v roku 2004, čo nedovoľuje zákon o účtovníctve,
* žiadala preplatiť faktúry, ktoré nesúviseli s energiami (nákup počítačov, poplatky telekomunikáciám),
* niektoré faktúry žiadala preplatiť dvakrát - aj v originálnych právomociach, aj v prenesených,
* faktúry, ktoré už štát zaplatil, znovu vykázala ako neuhradené,
* chcela preplatiť faktúry, ktoré neexistovali - pri kontrole ich nevedela predložiť.