Štvrtok, 27. jún, 2019 | Meniny má Ladislav, Ladislava

Daily Mail: "Pán Slovák" ako odstrašujúci príklad

Hypotetického Pána Slováka s manželkou si včera vybral britských denník Daily Mail, aby ukázal nebezpečenstvo, ktoré podľa neho Británii hrozí pre "sociálnu turistiku" z nových krajín Európskej únie.

Britská vláda pre nich zavádza nový pracovný register a povinnosť deportácie v prípade neúspechu na pracovnom trhu, ale britská tlač poukazuje na to, že tieto opatrenia nikoho neodradia. Niektorí právni experti tvrdia, že zrejme nie sú obhájiteľné pred súdmi.

"Pán a pani Slováci" vo fiktívnej reportáži z budúcnosti pricestujú do Británie, nájdu si prácu a riadne sa zaregistrujú. Ale pretože ich zamestnávateľ príliš dobre neplatí, získajú nárok na mnoho výhod a úľav - denník spomína daňovú úľavu na dieťa, úľavu z miestnej dane, výpomoc s bývaním. Ak budú pracovať celý rok, získajú nárok na ďalšie dávky. Hypotetický "pán Slovák" z článku sa však "na rozdiel od mnohých jeho spoluobčanov, ktorí chcú naozaj tvrdo pracovať", rozhodne po týždni z práce odísť, pretože jeho cieľom je stať sa "sociálnym turistom".

Odchodom z práce príde o dve hlavné dávky, ktoré sa vyplácajú prostredníctvom zamestnávateľa, teda daňovú úľavu pre zamestnaných s nízkym príjmom a daňovú úľavu na deti. Nemal by už dostávať žiadnu, ale "pán Slovák" si nechá svoj registračný certifikát a miestnemu zastupiteľstvu neoznámi, že je už bez práce. Takže zatiaľ dostáva ďalšie podpory vrátane pomoci s ubytovaním. Jeho deti začali medzitým chodiť do školy, čo je trochu problém, pretože zatiaľ nehovoria po anglicky.

Ani s pomocou však "pán Slovák" finančne nevychádza a prenajatý byt si nemôže dovoliť platiť. Mal by sa vrátiť späť na Slovensko, ale neurobí to. Namiesto toho si najme právnika a zažaluje miestne zastupiteľstvo, že porušuje jeho právo, aby sa s ním nezaobchádzalo neľudsky. Zastupiteľstvo, ktorému jeho právnici poradia, aby spor prehralo, "pána Slováka" a jeho rodinu ubytuje v drahom penzióne a zabezpečí mu ďalšiu podporu. Do šiestich mesiacov dostane hypotetický podvodník sociálny byt.

Minister vnútra sa ho pokúsi deportovať, ale jeho právnici - platení z britských daní, argumentujú, že už sa v Británii usadil a že teda deportovaný byť nemôže. Vláda uvažuje, či sa pustiť do dlhého procesu, ako aj o tom, že aj keby "pána Slováka" deportovala, ako občan únie sa môže obratom vrátiť.

V tom "pani Slováková" otehotnie a jedno z jej detí dostane tuberkulózu, fabuluje ďalej redaktor Edward Heathcoat Amory. Podľa predpisov má nárok len na naliehavú starostlivosť, ale lekári nie sú pripravení správať sa ako predĺžená ruka imigračných úradníkov, takže poskytnú služby v plnom rozsahu.

"Pán Slovák" dostane ďalšiu prácu, tentoraz v čiernej ekonomike. Neoznámi to zastupiteľstvu, ktoré mu naďalej poskytuje byt zadarmo a ďalšie dary. Jeho zamestnávateľ mu platí v hotovosti, takže nemusí platiť dane, a jeho zamestnávateľ sa vyhne ďalším povinnostiam, ako je minimálna mzda.

Uplynul rok a "pán Slovák" s rodinou sú pevne usadení v Británii. Nie je najmenšia nádej, že by súdy vláde dovolili vypovedať ho, takže rodina má teraz nárok na plný rozsah britských dávok.

Minister vnútra sa snaží predpisy sprísniť, ale právnici úspešne pred súdmi obhája argument, že raz poskytnuté úľavy už nemôžu odvolať. Minister musí ustúpiť a súhlasiť s tým, že "pán Slovák" a jemu podobní sú časťou ceny, ktorú platíme za členstvo v únii, končí včerajší Daily Mail svoju fiktívnu reportáž z budúcnosti.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch
 2. Každé nové auto bude SUV. Ktorá značka je pripravená najlepšie?
 3. Ako využiť rastúci trh s mobilnými zariadeniami?
 4. Putujte v Čechách! Zlatá stezka-najdlhšia pešia trasa v Európe
 5. Myslíte si, že vás lepok v potravinách neprekvapí? Otestujte sa
 6. Horúce počasie a zlé skladovanie rýchlo znehodnocuje potraviny
 7. Dodržuje váš pneuservis všetky svoje povinnosti?
 8. Aké je primerané vreckové? Deti by ho mali dostávať včas
 9. Letná dovolenka 2019 s odletom z rôznych kútov Slovenska
 10. Prečo je elektromobil ekologický na Slovensku a v Poľsku nie?
 1. Ako využiť rastúci trh s mobilnými zariadeniami?
 2. Každé nové auto bude SUV. Ktorá značka je pripravená najlepšie?
 3. Sčítanie prešovskej dopravy
 4. Proti pojistným podvodům pomůže autokamera Mio MiVue 785 Touch!
 5. Gartner označil Atos za lídra
 6. Putujte v Čechách! Zlatá stezka-najdlhšia pešia trasa v Európe
 7. Tepelné hospodárstvo Moldava pokračuje v modernizácii
 8. Horúce počasie a zlé skladovanie rýchlo znehodnocuje potraviny
 9. Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch
 10. Myslíte si, že vás lepok v potravinách neprekvapí? Otestujte sa
 1. Prečo je elektromobil ekologický na Slovensku a v Poľsku nie? 21 399
 2. Aké je primerané vreckové? Deti by ho mali dostávať včas 20 234
 3. Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch 14 002
 4. Letná dovolenka 2019 s odletom z rôznych kútov Slovenska 12 609
 5. Známy výrobca oslavuje 50 rokov. Ponúka výrazné zľavy 6 150
 6. Dodržuje váš pneuservis všetky svoje povinnosti? 5 145
 7. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne. 3 468
 8. Pivo, káva a horká čokoláda. Na niektoré chute musíme vyzrieť 3 212
 9. 5 tipov ako si vybrať tú správnu klimatizáciu 2 902
 10. Krása verzus hrozba. Ako si užiť slnko bez rizika? 2 801