Ak parlament novelu zákona o DPH schváli, zlacnieť by malo napríklad oblečenie, telefonovanie, internet, elektronika a autá.
Na rozdiel od Slovenska, kde od začiatku roka platí jedna 19-percentná sadzba DPH, si Česko ponechá zníženú sadzbu vo výške 5 percent. Zúži sa však okruh výrobkov a služieb, ktoré jej budú podliehať. V tejto sadzbe zostávajú potraviny a nápoje, lieky a zdravotnícke potreby, dodávky tepla, knihy a noviny, vnútroštátna hromadná osobná doprava, detské autosedačky a detské plienky a tiež pohrebná služba.
Do vyššej 19-percentnej sadzby sa presunie napríklad vodné a stočné, reštauračné služby, káblová televízia, kadernícke a kozmetické služby, oprava obuvi, výrobky osobnej hygieny, software či fotografické služby.
Medzi položkami, ktoré sa majú presunúť zo súčasnej 22-percentnej sadzby DPH do zvýhodnenej 5-percentnej, okrem kávy, čaju, cukroviniek a žuvačiek, sa objavil aj kaviár.
Podľa analytika Raiffeisenbank Miroslava Brabca zníženie sadzby DPH nemusí nutne znamenať aj zníženie cien, pretože znižovať ceny prinúti firmy iba konkurencia.
Vplyv zvýšenia cien niektorých tovarov a služieb, vyplývajúci z presunu z nižšej do vyššej sadzby DPH, mieni vláda Vladimíra Špidlu zmierniť rodinám s deťmi a dôchodcom. Od mája sa má v Česku o tisíc korún zvýšiť rodičovský príspevok a od prvého júna získajú jednorazový príspevok 2000 korún na každé dieťa všetci, ktorí majú nárok na vyplatenie príspevku na dieťa. Dôchodcovia by od 1. júna mali dostať jednorazový mimoriadny dôchodok 1000 korún.
Zo zmien v dani z pridanej hodnoty by malo do štátneho rozpočtu natiecť dodatočných 17 miliárd korún.
Nedeľňajšiu koaličnú dohodu kritizuje opozičná ODS, ale najmä komunisti. Špidlova vláda má pritom v dolnej komore parlamentu len tesnú väčšinu. (čtk, iš)