
Kravata patrí do šatníka každého moderného muža. Módnou záležitosťou sa stala už dávno. Prvé viazanky vznikli v starovekom Ríme. Potom upadli do zabudnutia a znova sa objavili začiatkom 17. storočia.
Za domovinu kravaty sa považuje Chorvátsko. Traduje sa, že chorvátski vojaci sa počas tridsaťročnej vojny dostali až na dvor Ľudovíta XIV. Francúzov zaujali šatkami, ktoré mali uviazané vpredu na mašľu. Bolo to oveľa praktickejšie ako veľké škrobené goliere, ktoré sa dovtedy nosili vo Francúzsku. Od skomoleného slova cravat - Hrvat vznikol názor cravate, ktorý sa ujal v mnohých jazykoch.
Istý čas bola módnou v mužskom aj ženskom oblečení viazanka a la Steinguerk, nedbalo ovinutá okolo krku a s koncami prevlečenými cez gombíkovú dierku.
Obdobie rokoka prinieslo čiernu stuhu pripevnenú k parochni a pod krkom uviazanú na mašľu.
V 19. storočí muži súperili vo vynaliezavosti, ako nosiť a viazať šatky. Viazanie kravaty bolo vždy hotovým umením. Romantizmus priniesol viazanku s bohatou mašľou, ktorú neskôr nahradila plochá viazačka na zapínanie vpredu i vzadu. Po nej nasledovala široká mäkká mašľa ozdobená ihlicou s perlou alebo drahokamom.
Na začiatku 20. storočia sa dostávajú do módy kravaty z hodvábu alebo pletené z vlny. Decentne pôsobia indické vzory s kašmírovými prvkami, pásiky alebo škótska kocka. Zaujímavé sú však aj ručne maľované či batikované viazanky, ktoré pripomínajú povojnové obdobie, keď sa na čistom hodvábe objavovali noty, dolárové bankovky či reklama na americké cigarety.