Sobota, 27. február, 2021 | Meniny má AlexanderKrížovkyKrížovky

Diabolsky rýchly Eberharter

KITZBÜHEL - Rakúšan Stephan Eberharter triumfoval v sobotňajšom klasickom zjazde Svetového pohára alpských lyžiarov na legendárnej trati Streif časom 1:55,48 s výrazným náskokom 1,21 s pred víťazom piatkového super-G a obhajcom vlaňajšieho prvenstva ...

Rakúšan Stephan Eberharter letí dolu zjazdovkou Streif v Kitzbüheli, kde sa na radosť domácich priaznivcov dočkal suverénneho víťazstva s viac ako sekundovým náskokom pred Američanom Daronom Rahlvesom. FOTO - REUTERS

KITZBÜHEL - Rakúšan Stephan Eberharter triumfoval v sobotňajšom klasickom zjazde Svetového pohára alpských lyžiarov na legendárnej trati Streif časom 1:55,48 s výrazným náskokom 1,21 s pred víťazom piatkového super-G a obhajcom vlaňajšieho prvenstva Američanom Rahlvesom. Tretiu priečku obsadil so stratou 1,30 s Švajčiar Hoffmann a vybojoval pre krajinu helvétskeho kríža premiérové pódiové umiestnenie v sezóne.

Pre Eberhartera, 34-ročného olympijského víťaza v obrovskom slalome zo ZOH 2002 v Salt Lake City, to bol bol druhý triumf v tejto zime. Rakúšan v cieli neskrýval emócie a víťazstvo označil za jedno z najpamätnejších v kariére.

„Vo štvrtkovom kombinačnom zjazde som skončil druhý o jedinú stotinu za Lasse Kjusom a veľmi som túžil teraz zvíťaziť, nečakal som však, že môj náskok v cieli bude taký výrazný," povedal Eberharter, ktorý sa dostal na čelo klasifikácie zjazdu. Rahlves pomýšľal na obhajobu prvenstva, po skončení sa priznal, že Eberharter bol nezdolateľný. „Aj z druhého miesta mám veľkú radosť a na tohtoročnú sériu pretekov v Kitzbüheli budem veľmi rád spomínať, veď som ako jediný dosiahol trikrát pódiové umiestnenie," povedal. Dvojnásobný olympijský víťaz zo ZOH 1998 v Nagane, Eberharterov krajan a rival Maier skončil deviaty.

Povesť jedného z najväčších šoumenov v prestížnom kolotoči opäť potvrdil Talian Kristian Ghedina, keď v cieľovom skoku v rýchlosti 130 km/h predviedol divákom efektnú roznožku. Veterán priznal, že by mu neprekážalo, ak by ho akrobatická vložka stála umiestnenie na stupňoch víťazov. Napokon skončil šiesty s odstupom 1,79 na víťazného Eberhartera, pričom od tretieho Hoffmanna ho delilo 49 stotín. „V Kitzbüheli som zrejme súťažil poslednýkrát, a preto som si povedal, že divákov nejako zabavím. Rozhodol som sa pre akrobatický prvok v podobe roznožky v cieľovom skoku a myslím si, že to bol veľký špás. Na Streife som už raz triumfoval v roku 1998 a teraz som sa chcel predovšetkým zabaviť, pretože o rok do Kitzbühelu už v úlohe súťažiaceho asi neprídem, hoci ma stále láka myšlienka štartovať na ZOH 2006 v Turíne," povedal Ghedina.

Fín Kalle Palander vyhral slalom a ôsmym triumfom kariéry a štvrtým v zime sa dostal opäť na čelo poradia disciplíny. Palander svojím druhým víťazstvom na uctievanom Ganslernhangu odsunul na druhú priečku o 8 stotín Kanaďana Grandiho. „Vyšli mi fantastické preteky a triumf na prestížnej trati si mimoriadne cením. V slalome v Chamonix som po nevydarenom druhom kole skončil šestnásty, vo Wengene som vypadol a toto víťazstvo je pre mňa tou náplasťou," povedal Palander. Víťazom kombinácie sa stal Američan Miller, pred Rakúšanom Raichom.

(tasr, sita, ja)

Výsledky

Zjazd: 1. Eberharter 1:55,48, 2. Rahlves +1,21, 3. Hoffmann +1,30, 4. Knauss (Rak.) +1,75, 5. Walchhofer (Rak.) +1,78, 6. Ghedina (Tal.) +1,79, 7. Didier Cuche (Švajč.) +1,98, 8. Gruber (Rak.) +2,18, 9. Maier (Rak.) +2,19, 10. Strobl (Rak.) +2,22.

Poradie v zjazde (7): 1. Eberharter 431, 2. Walchhofer 390, 3. Rahlves 355, 4. Maier 318, 5. Kjus 316, 6. Knauss 294.

Slalom: 1. Palander 1:30,63 (44,42-46,21), 2. Grandi +0,08 (44,23-46,48), 3. Schönfelder +1,06 (44,52-47,17), 4. Miller (USA) +1,18, 5. Zurbriggen (Švajč.) +1,20, 6. Raich a Matt (obaja Rak.) +1,23.

Kombinácia: 1. Miller 3:31,43 (1:59,62-1:31,81), 2. Raich +1,01 (2:00,58-1:31,86), 3. Kjus (Nór.) +3,24 (1:58,78-1:35,89), 4. Walchhofer (Rak.) +4,05, 5. Zurbriggen +4,48, 6. Pierrick Bourgeat (Fr.) +4,83.

Celkové poradie v SP (24): 1. Kjus 824, 2. Raich 818, 3. Maier 734, 4. Miller 701, 5. Eberharter 683, 6. Walchhofer 638.

Slalom (6): 1. Palander 315, 2. Rocca (Tal.) a Schönfelder 310, 4. Raich 282, 5. Pranger (Rak.) 240, 6. Kostelič (Chorv.) 195.