Ovocné stromy sú v stave, keď korene neprijímajú vodu ani živiny, ale konáre a kmeň reagujú citlivo na zmenu teploty vzduchu. Pri prudkých zmenách teploty sa poškodzujú pletivá. Dôsledkom mrazivých nocí a slnečných dní v zime sú praskliny a priehlbiny v kôre stromov. Pred prehriatim chránime kôru bielením, pretože biela farba odráža slnečné lúče a zmierňuje výkyvy teploty. Stromy bielime vápenným mliekom . Pripravíme ho rozpustením troch litrov prášku hydraulického vápna v 10 litroch vody. Na broskyniach a marhuliach sa odporúča obieliť aj konáre, aby sa oddialilo kvitnutie stromov. Vápno neničí škodcov ani choroby ovocnín. Zimné postreky Arborolom a Nitrozanom sú pre dlhú perzistenciu pesticídov a značnú jedovatosť už viac rokov zakázané. Ošetrenie stromov pesticídmi typu Oleokamet sa presunulo na jarné obdobie.
V zimnom období sa odstraňujú suché staré choré a vyrodené stromy a kríky . Pri ich klčovaní a pílení poškodzujeme totiž menej okolité rastliny. Zo záhrady drevo odstraňujeme, aby sme nepomáhali rozmnožovaniu kôrovcov a iných škodcov. Na starších stromoch ošetrujeme aj kôru pokrytú machom a lišajníkmi. Kefou ich zoškrabujeme a následne pálime s odlúpanou starou borkou. Dôležitý je i zber mumifikovaných plodov. Starostlivo všetky odstránime a zlikvidujeme v ohni.
Ani pri teplých a suchých zimných mesiacoch nie je zavlažovanie ovocných drevín prípustné. Následné holomrazy by mohli roztrhať korienky pri povrchu pôdy a poškodiť aj hrubšie korene. Vždyzelené okrasné dreviny však potrebujú aj v zime vodu. Každé teplé obdobie využijeme preto na to, aby sme suchú pôdu pod tisom, tujou, mahóniou, borievkou, skalníkom a inými vždyzelenými okrasnými druhmi drevín občas poriadne poliali. Zavlažujeme iba pôdu nepokrytú snehom. Hnojivú závlahu v zime nepoužívame. Na urýchlenie topenia snehu môžeme ku kmeňom vápnomilných drevín (orech, mandľa) rozsypať drevný popol. Spolu s vodou prenikne do pôdy, ktorú nielen neutralizuje, ale aj obohacuje o draslík.
Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.