učeniu o ospravedlnení z viery. Pripravila ho spoločná komisia Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV). Na vydaní sa podieľali vydavateľstvá oboch cirkví: Spolok svätého Vojtecha v Trnave a Tranoscius v Liptovskom Mikuláši. Publikácia bude prístupná v kníhkupectvách s náboženskou literatúrou a v elektronickej forme aj na www.kbs.sk a www.ecav.sk
Vyhlásenie patrí k najvýznamnejším ekumenickým dokumentom posledných desaťročí. Po takmer 30 rokoch odborných teologických dialógov medzi rímskokatolíckou a evanjelickou cirkvou ho 31. októbra 1999 podpísali v nemeckom Augsburgu zástupcovia Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov a Svetového luteránskeho zväzu. Obe strany v dokumente spoločne vyhlasujú: "Učenie Evanjelickej cirkvi predložené v tomto vyhlásení nespadá pod odsúdenie Tridentského koncilu. Odsúdenia v evanjelických Symbolických knihách sa nevzťahujú na učenie Rímskokatolíckej cirkvi predložené v tomto vyhlásení“.
„Konsenzus v chápaní tejto základnej pravdy viery na obidvoch stranách je veľkým krokom na ťažkej a iste ešte veľmi dlhej ceste ekumenizmu. Spoločné vyhlásenie z Augsburgu vyvolalo radosť na celom svete,“ píše v predslove k slovenskému vydaniu predseda KBS František Tondra. Generálny biskup ECAV Július Filo v predslove zdôrazňuje, že "súlad v základných pravdách tejto centrálnej otázky kresťanskej viery vytvára novú klímu vo vzťahoch cirkví. Táto je potrebná najmä pre svedectvo jednotlivých cirkví, cirkevných zborov a kresťanov v prostredí dnešnej pluralistickej občianskej spoločnosti.“
Slovenská prekladateľská komisia v tomto dokumente zároveň vyriešila viacero terminologických otázok. V terminologickej poznámke na záver vydania prekladatelia konštatujú, že "v tomto riešení možno vidieť momentálny kompromis, ktorý je zároveň výzvou pracovať na vývoji odbornej teologickej terminológie vnútri oboch cirkví. Rozvoj ekumenizmu si bude vyžadovať aj ekumenickú spoluprácu v oblasti terminológie“.
Informovala Tlačová kancelária KBS.
te;zd;fa