Akupresúra
Podľa odborníkov na tradičnú východnú medicínu akupresúra patrí medzi vynikajúce prostriedky na prekonávanie strachu. Sadnite si na zem, vystrite chrbát, pokrčte nohy a priložte bruško ľavého a pravého ukazováka pod pravé a ľavé kolenné jabĺčko vo vzdialenosti ľudskej dlane. Potom začnite prsty posúvať smerom von, až kým vo vzdialenosti troch až štyroch centimetrov od pôvodného miesta nenahmatáte citlivý bod, ktorý sa nachádza v jednej tretine vzdialenosti medzi kolenom a predkolením. Vyviňte bruškami prstov mierny tlak a začnite nimi krúžiť na jednom mieste. Po troch až piatich minútach z vás všetka tréma a napätie opadne. Cvičenie môžete opakovať niekoľkokrát denne.
Éterické oleje
Špeciálna akupresúra proti tréme býva ešte účinnejšia, ak ju skombinujete s liečivou silou éterických olejov. Najlepšími prostriedkami na uvoľnenie a obnovenie duševnej rovnováhy sú vonné oleje z levandule alebo cyprusu. Zmiešajte dve kvapky vonného oleja s jednou čajovou lyžičkou slnečnicového oleja a ponorte doň pred začiatkom masáže brušká oboch ukazovákov. Masáž proti tréme možno úspešne spojiť s tým, že sa v duchu pripravíte na dôležitý rozhovor, skúšku, pohovor alebo výsluch a pripravíte si príslušné argumenty. Bezprostredne pred dôležitým termínom si masáž ešte raz zopakujte.
Autogénny tréning
Aj v tomto prípade platí, že zárukou úspechu je kvalitná a intenzívna príprava. Preto by ste si mali pre autogénny tréning každý deň vyhradiť najmenej trikrát dve minúty. Sadnite si v dobre vyvetranej a tichej izbe na stoličku, uvoľnite sa a položte obe chodidlá na zem. Zavrite oči a začnite pravidelne, rovnomerne dýchať. Potom si začnite v duchu hovoriť: „Som úplne pokojný, vyrovnaný a uvoľnený." Po uplynutí dvoch minút si vydajte povel na ukončenie stavu uvoľnenia: „Zovri päste, zhlboka dýchaj, otvor oči!" Autogénny tréning nie je vhodný na náhle a neočakávané stresové situácie (v jeden deň vám oznámia, že zajtra musíte absolvovať dôležitý rozhovor s riaditeľom). V prípade, že ide o dlhodobú záležitosť (šéfovia vás poveria, aby ste každý týždeň riadili dôležitú konferenciu), autogénny tréning môže byť pre vás ako známeho trémistu ideálnou voľbou. Je totiž jednou z najspoľahlivejších metód na prekonávanie stresu.
Valeriánová tinktúra
Používala sa už od staroveku proti nepokoju, rozladenosti, rozrušenosti a tréme. Tí, ktorí tvrdia, že je to len uspávací prostriedok pre staršie dámy, sú na omyle. V nižších dávkach pôsobí výťažok z valeriány povzbudzujúco a pomáha sústrediť sa na riešenie rozličných úloh. Dva- až trikrát denne rozmiešajte niekoľko kvapiek valeriánovej tinktúry (spolu je to pol čajovej lyžičky denne) v pohári vody a tréma ustúpi bez akýchkoľvek vedľajších príznakov. Valeriánové kvapky odborníci odporúčajú užívať pri nečakaných stresových situáciách.
Neurolingvistické programovanie
Podstata tejto metódy spočíva v takzvanom zakotvení, čiže uvedomelom rozpamätaní sa na určitú pozitívnu situáciu, ktorá môže byť pre vás zdrojom motivácie a nových síl. Pohodlne si sadnite na zem, bradu mierne nadvihnite, zavrite oči a spomeňte si na to, kedy ste naposledy sršali duchaplnosťou, vtipom, šarmom, pohotovosťou a výrečnosťou. Nebolo to náhodou na večierku usporiadanom na počesť vašich nových susedov? Rozpamätajte sa na nespútanú a veselú náladu, ktorá vládla v ten večer. Uvidíte, že o chvíľu začujete dynamickú hudbu, pocítite vôňu vášho obľúbeného parfému, jazyk vám pošteklí šampanské a vy sa ocitnete v živom rozhovore so starými a novými známymi. Keď je príjemná spomienka dostatočne konkrétna a živá, dotknite sa ukazovákom pravej ruky neutrálneho miesta na vašom tele - nájdete ho napríklad na chrbte ľavej ruky. Držte chvíľu túto „kotvu" stlačenú, vzdiaľte prst a znova ho položte na to isté miesto. Spomienky na príjemnú situáciu sa vzápätí vrátia. Ak sú slabé, zopakujte si celé „zakotvovanie" ešte raz. Časom tak získate schopnosť byť „na povel" prirodzeným a suverénnym, a to aj v situáciách, ktoré vám v prvej chvíli vyrazia dych.
(www.numerologia.sk)