Dramatické spory medzi 502 účastníkmi Loja džirgy - Veľkého zhromaždenia v Kábule pokračujú. Včera znemožnili už druhýkrát prijať afganskú ústavu. Niektorí predstavitelia provincií, kmeňov, islamského duchovenstva i politicko-vojenských skupín odmietajú „americký model ústavy."
V afganskej metropole sa už rokuje 20 dní, hoci pôvodne sa predpokladalo, že sa na ústave zhodnú do 10 dní. Spory vyvrcholili v utorok dramatickou hádkou, po ktorej časť delegátov začala bojkotovať rokovanie a donútila k nedôstojnému odchodu zo stanu i predsedu Loja džirgy, jedného z vodcov mudžahedínov, Sebgatulla Modžadeddu.
Projekt ústavy, ktorú predložil prezident Hamíd Karzaj a je spracovaná podľa západných predstáv, kritizujú odporcovia tzv. prezidentskej republiky. Požadujú, aby hlavné slovo v krajine mal parlament. Karzaj podporovaný Američanmi presadzuje model, v ktorom bude mať prezident takmer absolútnu moc, funkcia premiéra nebude existovať a vládu bude riadiť aj hlava štátu. Zároveň sa predpokladá, že Karzaj zvíťazí v prezidentských voľbách naplánovaných na júl 2004.
Prevažná časť mudžahedínov, ktorí si uchovali svoje súkromné armády, požaduje parlamentný systém, vládu riadenú premiérom a zachovanie svojho výsadného postavenia. Obviňujú Karzaja, že presadzuje „americkú" ústavu a odmieta zachovanie etnickej rovnováhy. Karzaj je totiž predstaviteľom najpočetnejšej národnosti v Afganistane, Paštunov. Severná aliancia, ktorá sa pokladá za víťaza vo vojne s talibmi, je tvorená predovšetkým Tadžikmi a Uzbekmi.
Okrem etnických sporov sa delegáti nemôžu zhodnúť na tom, akú úlohu v štáte bude hrať islam, aké bude postavenie žien, a či súdny systém bude založený na islamských zákonoch šaría. Duchovenstvo vystupuje s požiadavkami, aby hlavným zákonom islamského štátu bol Korán a aby sa súdnictvo riadilo princípmi šaría.
Mnohí účastníci Loja džirgy sa na politické ambície žien pozerajú s dešpektom a ich účasť na rokovaní pokladajú za ústupok Západu: „Ženy nikdy nemali právo hlasovať v Loja džirge. Poslali ich sem len preto, aby vyhoveli USA," vyhlásil jeden z mudžahedínov. Pokiaľ sa ale v sobotu nepodarí ústavu prijať, pozorovatelia predpovedajú zhoršenie bezpečnostnej situácie v celej krajine.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME