Reforma je tu - mladší pôjdu do penzie starší

BRATISLAVA - Spusteniu dôchodkovej reformy v januári už nič nestojí v ceste. Parlament vo štvrtok schválil prezidentom vrátený zákon o sociálnom poistení.


ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV SME

„Akékoľvek iné rozhodnutie by pre tento parlament a pre ekonomiku tejto krajiny bolo samovraždou,“ komentoval výsledok hlasovania minister práce a sociálnych vecí Ľudovít Kaník. Na adresu poslancov vyhlásil: „Nepodporenie tohto a budúceho zákona (o druhom pilieri), by zabránilo vyšším dôchodkom v budúcnosti a tomu, aby boli naši občania spokojnejší a bohatší.“

Zákonom sa do dôchodkového systému zavádza rad zmien a noviniek. Do penzie sa už bude odchádzať v 62. roku života, výška dôchodku bude závislá od počtu odpracovaných rokov a od výšky príjmov, z ktorých občan odvádzal príspevky do dôchodkového systému. Zamestnanci s vyššími príjmami tak napríklad budú dostávať vyššie dôchodky.

Zákonom sa mení aj systém nemocenského poistenia a poistenia v nezamestnanosti. I v tomto prípade bude platiť: Kto do systému viac odvedie, viac z neho v čase núdze dostane.

Zmeny do života uvedie Sociálna poisťovňa. „Politici už skončili, teraz je rad na nás,“ povedal šéf poisťovne František Halmeš. Schválenie zákona „v hodine dvanástej“ ho neznepokojuje, poisťovňa sa na zmeny podľa neho už dlhšie pripravuje.

„Je to iba úvod reformy, tou skutočnou je až druhý, sporivý pilier,“ pripomína Kaník. Návrh zákona, ktorým sa druhý pilier zavádza, parlament v piatok posunul do druhého čítania.

Sporiť si na dôchodok by malo byť možné od januára 2005. Tí, čo sa dovtedy nezamestnajú (zamestnajú sa po 1. januári 2005), si naň sporiť budú musieť, ostatní budú mať 18 mesiacov na výber, či chcú, alebo nie.

Reforma penzijného systému je podľa Kaníka dôležitá preto, aby „bol systém spravodlivejší, ľudia mali vyššie dôchodky a mohli si sporiť na osobných účtoch, kde si budú ukladať peniaze a rozmnožovať osobný majetok. V konečnom dôsledku nový systém nebude zaťažovať verejné financie a nebude ich tlačiť do deficitu“.

Nezamestnaní sa od januára budú hlásiť na tzv. úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Ten im bude zároveň poskytovať sociálne dávky. Vyplýva to z ďalšieho zákona, ktorý parlament po tom, čo ho prezident vrátil, opätovne schválil.

Služby pre nezamestnaných od januára po novom

  • 1. januára 2004 sa rušia úrady práce, prostredníctvom ktorých štát dnes zabezpečuje politiku zamestnanosti. Nahradia ich tzv. úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. Tieto, ako napovedá už ich názov, budú plniť aj úlohy dnešných sociálnych odborov okresných úradov. Okresné úrady majú byť od 1. januára 2004 zrušené.
  • Novozriadených úradov bude 45, doplní ich 88 vysunutých pracovísk.

Pôsobnosť úradov práce, sociálnych vecí a rodiny

  • poskytovanie štátnych sociálnych dávok,
  • poskytovanie sociálnej pomoci,
  • evidencia nezamestnaných (hľadajúcich si zamestnanie) a evidencia voľných pracovných miest,
  • sprostredkúvanie vhodného zamestnania,
  • poskytovanie poradenských služieb,
  • vzdelávanie a príprava na trh práce,
  • realizácia aktívnych opatrení na trhu práce,
  • zvýšená starostlivosť o pracovné uplatnenie osobitných skupín občanov,
  • príprava a realizácia projektov spolufinancovaných z Európskeho sociálneho fondu.

Dôchodky podľa nového zákona o sociálnom poistení Starobný dôchodok

Pri určení výšky dôchodku sa doteraz brala do úvahy dĺžka platenia poistného a mzda za päť rokov, keď mal človek najlepší zárobok v posledných desiatich rokoch pred odchodom do dôchodku. Z týchto piatich rokov sa vypočítal priemerný zárobok - na výpočet dôchodku sa použila len jeho časť, maximálne 10-tisíc. To však bolo diskriminačné, pretože tí, čo zarábali viac a teda viac platili aj do systému, mali výšku dôchodku obmedzenú, počítal sa maximálne zo sumy 10-tisíc korún. Dôchodok sa síce zákonom každoročne valorizoval, ale výška valorizácie závisela od hlasovania poslancov.

Od budúceho roka sa mení systém výpočtu. Do úvahy sa berie hrubá mzdy zamestnanca za posledných desať rokov pred odchodom do dôchodku (najviac však vo výške trojnásobku priemernej mzdy) a dĺžka platenia poistného. O výške valorizácie už nebudú rozhodovať poslanci, dôchodok sa bude zvyšovať každoročne o percento určené z výšky inflácie a rastu priemernej mzdy.

Predčasný starobný dôchodok

Doteraz nebolo možné odísť do predčasného dôchodku, od budúceho roka to možné bude, za každý mesiac až do dosiahnutia dôchodkového veku sa však zamestnancovi strhne 0,5 percenta zo sumy, dôchodok však nesmie byť nižší ako 1,2-násobok životného minima (budúci rok 5052 korún). Naopak, ak človek bude pracovať dlhšie, ako do dôchodkového veku, za každý mesiac sa mu pripočíta 0,5 percenta.

Invalidný dôchodok

Od budúceho roka zavádza zákon pre rôzne druhy postihnutia a choroby percentá, ktoré určujú pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Invalidita vznikne pri 34-percentnom poklese. Výška dôchodku závisí od percenta invalidity.

Vdovský a vdovecký dôchodok

Vdova aj vdovec budú dostávať dôchodok jeden rok a v prípade, že sú v dôchodkovom veku alebo sú invalidní, alebo sa starajú o nezaopatrené dieťa, aj dlhšie. Výška bude 60 percent dôchodku, na ktorý by mal nárok zosnulý. Doteraz sa takáto úprava týkala iba žien, vdovci dostávali vdovecký dôchodok 2 356 Sk, iba ak sa starali o nezaopatrené dieťa.

Sirotský

Tento typ dôchodku poberá dieťa po rodičovi či osvojiteľovi a dosahuje výšku 30 percent jeho dôchodku.

Doteraz mali poistenci nárok aj na

  • pomerný starobný dôchodok - tí, čo neodpracovali dostatočný počet rokov,
  • dôchodok manželky - ženy, ktoré nikdy nepracovali,
  • dôchodok za výsluhu rokov - letci, umelci, ktorí odchádzali do dôchodku oveľa skôr,
  • sociálny dôchodok - sociálne odkázaní, ktorí nezískali nárok na iný dôchodok a pre vysoký vek alebo zlý zdravotný stav už nie sú schopní pracovať.

Tí, čo tieto dôchodky poberali, budú ich poberať aj ďalej, od budúceho roka ich však nedostane nikto ďalší. Dôchodok za výsluhu rokov zanikne, potenciálni poberatelia ďalších dvoch dôchodkov budú môcť poberať sociálne dávky.

Ako vypočítať POMB a dôchodok

1. krok:

Treba si určiť svoje osobné mzdové body za posledných desať rokov. Osobný mzdový bod je pomer priemernej mzdy človeka k priemernej mzde v hospodárstve.

rok 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003
priemerná mzda v hospodárstve 6294 7195 8154 9226 10003 10728 11430 12365 13511 14118

2. krok:

Z osobných mzdových bodov za posledných desať rokov treba vypočítať priemerný osobný mzdový bod.

3. krok:

Ak je POMB nižší alebo vyšší ako 1,25 počas trojročného prechodného obdobia sa bude jeho výška upravovať.

Kto má POMB nižší ako 1,25 pripočíta k nemu v roku 2004 ešte 60 percent rozdielu medzi svojím POMB a bodom 1,25, kto odchádza do dôchodku v roku 2005 pripočíta si 40 percent z tohto rozdielu a kto v roku 2006, pripočíta si 20 percent z rozdielu.

Komu vyjde POMB vyšší ako 1,25 berie sa do úvahy hodnota POMB 1,25, ku ktorému sa pri odchode do dôchodku v roku 2004 ešte pripočíta 40 percent rozdielu medzi vaším POMB a bodom 1,25, v roku 2005 zase 60 percent a v roku 2006 už 80 percent z tohto rozdielu. Najvyšší POMB, ktorý sa berie do úvahy, je 3.

4. krok:

Dôchodok vypočítate: POMB x počet odpracovaných rokov, kedy ste platili poistenie x dôchodková hodnota, ktorá je na budúci rok 183,58.

Ako sa zmenia odvody

Zamestnávateľ
Odvody doteraz Odvody od budúceho roka
Dôchodkové 21,6 21,75*
Poistenie v nezamest. 2,75 1
Nemocenské poistenie 3,4 1,4
Nemocenské poistenie 3,4 1,4
Garančný fond 0,25 0,25
Zdravotné poistenie 10 10
Úrazové poistenie 0,5 0,8**
Spolu 38,5 35,2

* v týchto percentách sú započítané odvody do starobného poistenia, invalidného a do rezervného fondu, z ktorého by sa mali vykrývať deficity Sociálnej poisťovne
**Od roku 2007 sa sadzba má diferencovať podľa stupňa nebezpečnosti zamestnania, odvody budú od 0,3 do 2,1 percenta, prípadne viac.

Zamestnanec

  Odvody doteraz Odvody od budúceho roka
Dôchodkové 6,4 7*
Poistenie v nezamest. 1 1
Nemocenské poist. 1,4 1,4
Zdravotné poistenie 4 4
Spolu 12,8 13,4

*Za každé nezaopatrené dieťa sa zamestnancovi budú odvody znižovať o 0,5 percenta. V schválenom zákone nie je jasné, či sa pol percento odráta iba jednému, alebo obom rodičom. V parlamente je však už zákon o druhom dôchodkovom pilieri, ktorý znenie upravuje. Ak prejde, bude si môcť zníženie odvodov uplatniť iba jeden rodič.

Samostatne zárobkovo činná osoba

  Odvody doteraz Odvody od budúceho roka
Dôchodkové 28 26
Nemocenské 4,8 4,4
Zdravotné 14 14
Poistenie v nezamestnanosti 3 dobrovoľné, 2-2,5
Rezervný fond neplatilo sa 2,75
Spolu 49,8 49,1

Dobrovoľne poistená osoba

  Odvody doteraz Odvody od budúceho roka
Dôchodkové a invalidné 28 26
Nemocenské 4,8 4,4
Zdravotné 14 14
Poistenie v nezamestnanosti 3 2,5
Rezervný fond neplatilo sa 2,75

(všetko v percentách)

* Za vojakov, civilkárov, rodičov na materskej a rodičovskej dovolenke platí odvody do dôchodkového a invalidného poistenia štát (26 percent), za invalidných dôchodcov Sociálna poisťovňa (20 percent). Toto obdobie sa teda ráta ako odpracované pri výpočte dôchodku.

Upozornenia:

  • Za nezamestnaných neplatí dôchodkové a invalidné poistenie nikto, ak chcú mať čas bez práce zarátaný do dôchodku, musia si platiť sami. Štát, úrad práce a sociálna poisťovňa naďalej platí za nezamestnaných, rodičov na rodičovskej dovolenke, dôchodcov, vojakov, väzňov a deti zdravotné poistenie.
  • Zvyšujú sa vymeriavacie základy na odvody. Rodiny s deťmi zaplatia v novom systéme menej ako doteraz, viac zaplatia ľudia, čo zarábajú viac ako 32-tisíc. Doteraz sa platilo poistenie na nemocenské, zdravotné a dôchodkové poistenie maximálne zo sumy 32-tisíc, na poistenie v nezamestnanosti maximálne z 24-tisíc. Od budúceho roka je maximálny vymeriavací základ pri nemocenskom poistení 1,5-násobok priemernej mzdy, pri dôchodkovom, zdravotnom a poistení v nezamestnanosti trojnásobok priemernej mzdy. Tá je 14 500 korún, maximálny vymeriavací základ sa teda zvýšil na 43 500 korún.

Menia sa aj odvody pre živnostníkov, naďalej platia odvody z polovice svojho príjmu, no doteraz to muselo byť minimálne štyritisíc, od budúceho roka aspoň z minimálnej mzdy, teda 6080 Sk.

Na čo má zamestnanec po zaplatení odvodov nárok

  • na dôchodky,
  • na „péenku“ - náhradu príjmu počas práceneschopnosti do 10 dní zamestnancovi už bude vyplácať zamestnávateľ - počas prvých troch dní najmenej vo výške 25 percent hrubej dennej mzdy zamestnanca a po zvyšných 7 dní v objeme 55 percent, počnúc jedenástym dňom ju bude vyplácať Sociálna poisťovňa,
  • na ošetrovné (dostáva poistený zamestnanec, ak sa stará o chorého manžela, manželku, rodičov, svokrovcov či dieťa do desiatich rokov),
  • materskú a vyrovnávaciu dávku (doplatok mzdy, ak bola žena pre tehotenstvo preradená na inú, menej platenú prácu),
  • kúpeľnú starostlivosť,
  • náhradu mzdy, odstupného, odškodného a dávok pri pracovnom úraze a chorobe z povolania, ak je zamestnávateľ v konkurze a nemôže toto platiť,
  • dávky v prípade úrazu a choroby z povolania, odškodnenie pre príbuzných v prípade úmrtia pri takomto úraze či chorobe,
  • na podporu v nezamestnanosti. Doteraz mohol nezamestnaný dostávať podporu 9 mesiacov, od budúceho roka sa čas podpory skráti na 6 mesiacov. Nárok na podporu vznikne iba tomu, kto si platil poistenie aspoň tri roky počas posledných štyroch rokov predtým, ako sa zaevidoval na úrade práce. Nezamestnaní budú môcť dostať viac peňazí, ale až po dvojročnom prechodnom období. Dovtedy bude podpora nižšia ako doteraz. Nezamestnaní dnes počas prvých 3 mesiacov dostali podporu vo výške 50 % a ďalšie mesiace 45 % zo svojej hrubej mzdy. Podpora ale nemohla byť vyššia ako 1,5-násobok životného minima, tento rok teda najviac 6315 korún. Podľa nového zákona by mali nezamestnaní dostávať podporu 50 % z hrubej mzdy, maximálne však vo výške trojnásobku priemernej mzdy, počas prechodného obdobia v roku 2004 dostanú iba 20 % hrubej mzdy.

Aké sú dôchodky teraz

Mzda/ Počet rokov dôchodkového poistenia

mzda

35 36 37 38 39 40 41 42
8 125 Sk 6 579 Sk 6 666 Sk 6 753 Sk 6 840 Sk 6 928 Sk 7 015 Sk 7 102 Sk 7 189 Sk
9 286 Sk 6 735 Sk 6 825 Sk 6 915 Sk 7 005 Sk 7 095 Sk 7 184 Sk 7 274 Sk 7 364 Sk
10 446 Sk 6 832 Sk 6 924 Sk 7 015 Sk 7 107 Sk 7 198 Sk 7 290 Sk 7 381 Sk 7 472 Sk
11 607 Sk 6 832 Sk 6 924 Sk 7 015 Sk 7 107 Sk 7 198 Sk 7 290 Sk 7 381 Sk 7 472 Sk
12 768 Sk 6 832 Sk 6 924 Sk 7 015 Sk 7 107 Sk 7 198 Sk 7 290 Sk 7 381 Sk 7 472 Sk
13 928 Sk 6 832 Sk 6 924 Sk 7 015 Sk 7 107 Sk 7 198 Sk 7 290 Sk 7 381 Sk 7 472 Sk
15 089 Sk 6 832 Sk 6 924 Sk 7 015 Sk 7 107 Sk 7 198 Sk 7 290 Sk 7 381 Sk 7 472 Sk
16 250 Sk 6 832 Sk 6 924 Sk 7 015 Sk 7 107 Sk 7 198 Sk 7 290 Sk 7 381 Sk 7 472 Sk

(výška dôchodkov k 1. 7. 2003, po poslednej valorizácii o 6 percent. Zdroj: MPSVR)

Aké budú dôchodky na budúci rok

POMB*/ počet rokov dôchodkového poistenia

POMB 35 36 37 38 39 40 41 42
0,7 4 498 Sk 4 626 Sk 4 755 Sk 4 883 Sk 5 012 Sk 5 140 Sk 5 269 Sk 5 397 Sk
0,8 5 140 Sk 5 287 Sk 5 434 Sk 5 581 Sk 5 728 Sk 5 875 Sk 6 021 Sk 6 168 Sk
0,9 5 783 Sk 5 948 Sk 6 113 Sk 6 278 Sk 6 444 Sk 6 609 Sk 6 774 Sk 6 939 Sk
1 6 425 Sk 6 609 Sk 6 792 Sk 6 976 Sk 7 160 Sk 7 343 Sk 7 527 Sk 7 710 Sk
1,1 7 068 Sk 7 270 Sk 7 472 Sk 7 674 Sk 7 876 Sk 8 078 Sk 8 279 Sk 8 481 Sk
1,2 7 710 Sk 7 931 Sk 8 151 Sk 8 371 Sk 8 592 Sk 8 812 Sk 9 032 Sk 9 252 Sk
1,3 8 353 Sk 8 592 Sk 8 830 Sk 9 069 Sk 9 308 Sk 9 546 Sk 9 785 Sk 10 023 Sk
1,4 8 995 Sk 9 252 Sk 9 509 Sk 9 766 Sk 10 023 Sk 10 280 Sk 10 537 Sk 10 795 Sk
1,5 9638 Sk 9913 Sk 10188 Sk 10464 Sk 10739 Sk 11014 Sk 11290 Sk 11565 Sk

Zvýšenie veku odchodu do dôchodku

Dôchodkový vek sa na cieľových 62 rokov nezvýši okamžite, ale bude sa zvyšovať postupne - tempom 9 mesiacov za rok.

Občan bude môcť odísť do penzie aj skôr, jeho dôchodok sa tým však zníži o 0,5 % za každý mesiac, ktorý mu bude chýbať do zákonom stanoveného dôchodkového veku. Jediným obmedzením predčasného odchodu do penzie je výška dôchodku, ktorá po odpočítaní percentuálnych zrážok nesmie klesnúť pod 1,2-násobok životného minima. Životné minimum jednej plnoletej osoby dnes predstavuje 4210 korún.

Ako sa má zvyšovať vek odchodu do dôchodku mužov

rok narodenia dôchodkový vek
1943 a skôr 60 rokov
1944 60 rokov a 9 mesiacov
1945 61 rokov a 6 mesiacov
1946 a neskôr 62 rokov

Ako sa má zvyšovať vek odchodu do dôchodku žien

ROK NARODENIA BEZ DETÍ 1 DIEŤA 2 DETI 3,4 DETI 5 A VIAC DETÍ
1947 57 r. 9 m. - - -
1948 58 r. a 9 m. 56 r. a 9 m. - -
1949 59 r. a 3 m. 57 r. a 6 m.v 55 r. a 9 m. -
1950 60 r. 58 r. a 3 m. 56 r. a 6 m. 54 r. a 9 m.
1951 60 r. a 9 m. 59 r. 57 r. a 3 m. 55 r. a 6 m. 53 r. a 9 m.
1952 61 r. a 6 m. 59 r. a 9 m. 58 r. 56 r. a 3 m. 54 r. a 6 m.
1953 62 r. 60 r. a 6 m. 58 r. a 9 m. 57 r. 55 r. a 3 m.
1954 62 r. 61 r. a 3 m. 59 r. a 6 m. 57 r. a 9 m. 56 r.
1955 62 r. 62 r. 60 r. a 3 m. 58 r. a 6 m. 56 r. a 9 m.
1956 62 r. 62 r. 61 r. 59 r. a 3 m. 57 r. a 6 m.
1957 62 r. 62 r. 61 r. a 9 m. 60 r. 58 r. a 3 m.
1958 62 r. 62 r. 62 r. 60 r. a 9 m. 59 r.
1959 62 r. 62 r. 62 r. 61 r. a 6 m. 59 r. a 9 m.
1960 62 r. 62 r. 62 r. 62 r. 60 r. a 6 m.
1961 62 r. 62 r. 62 r. 62 r. 61 r. a 3 m.
1962 62 r. 62 r. 62 r. 62 r. 62 r.

Autor: joč, haj

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  2. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 753
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 525
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 444
  4. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 603
  5. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 483
  6. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 467
  7. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 233
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 020
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu