
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Súčasný ráz počasia, aké nastúpilo od 15. septembra, spĺňa viaceré kritériá babieho leta, denné teploty na niektorých miestach úspešne atakujú hranicu 30 stupňov Celzia. Očakáva sa, že streda a nasledujúce dni babieho leta by sa mali niesť v znamení nižších teplôt.
Pôvodne sa babím letom na našom území nazývali poletujúce vlákna pavučiny s pavúkmi pri teplom jesennom počasí. V mnohých kultúrach existuje na obdobie teplotných anomálií v jeseni zvláštne pomenovanie, najčastejšie spojené s menom niektorého svätca. Napríklad v Česku je to leto sv. Václava, v Nemecku Michalovo leto, v Anglicku Lukášovo a v Amerike indiánske leto.
Podľa Pavla Šťastného zo Slovenského hydrometeorologického ústavu je babie leto obdobím suchého, málo veterného, slnečného a cez deň veľmi teplého počasia. V Európe sa vyskytuje obvykle v septembri alebo v októbri. Niekedy sa obdobie babieho leta charakterizuje aj poveternostnou situáciou, pri ktorej sa takýto ráz počasia vyskytuje. Je ňou rozsiahla oblasť vysokého tlaku nad strednou a juhovýchodnou Európou. Preto sa do obdobia s rázom babieho leta môže zahrnúť aj koniec augusta alebo začiatok novembra. Babie leto môže u nás trvať aj sedem týždňov, no v niektorom roku sa nemusí vyskytnúť vôbec. Môže byť nepretržité, alebo v niekoľkých vlnách prerušovaných vlhšími epizódami. (tasr)