BRATISLAVA – Návrh ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku od Roberta Fica včera poslanci opätovne odmietli. Tentoraz sa ich až 97 hlasovania zdržalo, proti hlasovali iba traja. Návrhu sa vyčíta protiústavnosť, podobný však pripravuje i ministerstvo spravodlivosti.
„Svorne hlasovali poslanci vládnej koalície a HZDS. Odmietli tento zákon – to znamená, že nielenže sa ho boja, ale pravdepobne je v parlamente aj veľká časť politikov, ktorí majú problém s preukazovaním pôvodu svojho majetku,“ tvrdí Fico. Sporný zákon bol jeho hlavnou volebnou agendou. Je odhodlaný o ďalších 6 mesiacov prísť s návrhom opäť.
Norma má odhaliť nezákonne nadobudnutý majetkok po roku 1989, najmä u verejných činiteľov. Podozriví by po udaní sami museli dokázať, že ich majetok pochádza z legálnych príjmov. Práve to je, okrem údajnej retroaktivity, jedným z dôvodov odmietavého postoja poslancov.
Návrhom ministerstva spravodlivosti sa čoskoro bude zaoberať vláda. „Je tu veľmi dobrý návrh ministerstva spravodlivosti a ja zahlasujem za ten,“ vysvetľoval Tomáš Galbavý z SDKÚ, prečo sa včera zdržal hlasovania. Nepáči sa mu, že Ficov návrh sa týkal iba obdobia po roku 1989. „Aj komunisti boli ľudia, ktorí si v rozpore s morálkou a dobrými mravmi dokázali ulúpiť dosť majetku. Takže, keď previerky, tak viac rokov dozadu,“ povedal.
Fico tvrdí, že jeho Smer podporí vládnym návrh, ak sa zmení podľa jeho pripomienok, ktoré by ho sprísnili. „V opačnom prípade by to bol zákon bez reálnej sily a nemohol by nikoho postihnúť,“ tvrdí. Jeho zákon je však tolerantnejší k výške majetku, ktorá by sa mohla preverovať. Kým ministerstvo navrhuje 200-násobok priemernej mzdy, Fico 1000-násobok. „Tento zákon by sa mal týkať iba skutočne veľkých rýb a nemali by byť vystrašení ľudia, ktorí majú nejaké chaty alebo rodinné domy,“ hovorí. Na preverovanie nižších súm podľa Fica nie sú u nás kapacity.
Parlament mal rokovať i o zákone o špeciálnom súde a o novele trestného poriadku. Nečrtala sa však pre ne dostatočná podpora, a tak ich presunuli na október. (rp)