BRATISLAVA - Vláda včera odstránila poslednú prekážku pri pritivatizácia prešovských Solivarov - odsúhlasila zaplatenie úverov so štátnou zárukou v celkovom objeme 1,166 miliardy korún. Práve tieto nesplatené úvery boli príčinou nedávneho neúspechu pri pokuse predať bývalý strategický podnik Solivary Prešov strategickému investorovi.
Peniaze na splatenie dlhov Solivarov získa štát vyčlenením príjmov z predaja Slovenskej sporiteľne. Celkovo vláda vyčlenila pre niekoľko podnikov 4,307 miliardy.
Pokusu predať Solivary strategickému investorovi doteraz bránili dlhy podniku pochádzajúce ešte z čias investičnej eufórie zo začiatku 90. rokov. Vtedy podnik začal s projektom Ťažba a spracovanie soli z ložiska Zbudza, na ktorý si musel požičať od bánk. Stavebné práce zadali Solivary popradskému Naftoprojektu, ktorý sa medzitým ocitol v konkurze.
Včerajším rozhodnutím vládneho kabinetu sa opäť otvorila cesta k privatizácii Solivarov - zmenila sa iba jej forma. Verejnú obchodnú súťaž nahradilo výberové konanie. Rozdiel spočíva v tom, že pri tendri vyhodnotí Fond národného majetku (FNM) všetky ponuky a vyberie víťaza, zatiaľ čo pri výberovom konaní sa na stôl výkonného výboru FNM dostane projekt jedného z uchádzačov, o ktorého úspechu alebo neúspechu rozhodne vrcholný orgán FNM.
Fond predáva 84,44 percenta akcií prešovských Solivarov. V podmienkach neúspešnej verejnej obchodnej súťaže sa uvádzalo, že potenciálny investor musí podnikať v oblasti, ktorá súvisí s predmetom činnosti Solivarov. Keďže prešovská spoločnosť je jediným slovenským producentom soli, do úvahy prichádzajú iba zahraniční investori.
Záujemca o Solivary, ktorého ponuku bude posudzovať FNM, musel vypracovať pre Solivary podnikateľský plán. Ten by mal okrem iného obsahovať zachovanie predmetu činnosti, rozvoj výrobného programu, udržanie zamestnanosti a zabezpečenie ťažby a spracovanie soli v zatiaľ nedostavanom ložisku Zbudza.
TOMÁŠ VELECKÝ