Felix Baumgartner vyskočil z lietadla 9-tisíc metrov nad britským Doverom. Po 35 kilometroch voľného pádu sa oblúkom dostal až na francúzske pobrežie. Dokázal to bez použitia prídavného motora, stačilo využiť zákony aerodynamiky.
Štartoval skoro ráno. Osamelá postavička s krídlami sa tak vyhla hustejšej premávke komerčných leteckých liniek. Pomáhal mu kyslíkový prístroj aj tepelne izolovaný oblek nevyhnutný na let v priestore s teplotou nižšou ako –40 oC.
Už výskok z lietadla si vyžadoval jemné manévrovanie. Každá chybička v drobných pohyboch jeho tela ho mohla vyhodiť z kurzu.
„Silueta s krídlami vyzerala v rannom slnku dosť bizarne,“ rozprávala reportérka BBC.
Už na začiatku letu vletel do oblakov a stratil tak body, podľa ktorých by sa mohol orientovať. „V posledných dvoch kilometroch som našťastie už rozoznával svetlá podo mnou, a tak som vedel, že to zvládnem,“ povedal Baumgartner.
Nad Calais sa spustil padákom na zem. Ešte tesne pred pristátím sa pohyboval rýchlosťou 200 kilometrov za hodinu. Let trval 14 minút, pristátie 10 minút.
„Je tu poriadna zima. Stále si necítim vlastné telo,“ vyhlásil po pristátí muž, ktorý sám seba nazval „bohom z nebies“.
Naozajstný superman sa na rozdiel od toho rozprávkového na svoj let dlho pripravoval. Tri roky sa nechal voziť na Porsche priviazaný o strechu. Supermanove krídla merali 1,8 metra a vyrobili ich z rovnakého materiálu, aký sa používa pri výrobe pretekárskych strojov pre formulu 1.
Vyučený mechanik Baumgartner (34) nie je žiaden nováčik. Skákať s padákom začal už na strednej škole. Neskôr ho zlákal extrémny šport zvaný „BASE jumping“, ktorého dobre situovaní prívrženci sa venujú zoskokom z pevných bodov na zemi: z mostov či veží. Od roku 1999 sa pýši najvyšším a najnižším zoskokom z veží Petronas v Kuala Lumpure a zo sochy Krista v Riu de Janeiro. So skákaním nemieni prestať. „Si tam celkom sám. Len ty, tvoje krídlo – a tvoja zručnosť. Mám to rád,“ vysvetlil pre BBC svoju vášeň. (zo)
LIETAJÚCI FELIX NAD KANÁLOM LA MANCHE
Rakúsky parašutista s krídlami z uhlíkových vlákien preletel kanál medzi Francúzskom a Anglickom. Stal sa prvou osobou, ktorá bez pomoci preletela La Manche.Felixovi Baumgartnerovi určilo presnú dráhu na 35-kilometrovej spojnici medzi Doverom a Calais počasie. Napriek oblakom sťažujúcim orientáciu napokon šťastne pristál na okraji dedinky blízko Calais.
Na úspešné zvládnutie letu musel Felix letieť šesť metrov na každý meter, ktorý klesol