O piatich hlavných tézach informovala Tamila Taševová, splnomocnenkyňa ukrajinského prezidenta pre Krym na základe monitoringu informačného priestoru.
Prvý príbeh ruskej propagandy je: „Som zradca Ukrajiny, pretože som zostal na okupovanom Kryme, takže po jeho oslobodení ponesiem trestnú zodpovednosť“.
„Vedenie Ukrajiny vždy zdôrazňovalo a naďalej to robí, že hlavným cieľom je ochrana našich občanov, ktorí sú nútení žiť v okupácii. A samozrejme, obyvatelia okupovaného Krymu sú naši ľudia, za ktorých sme celé roky od roku 2014 až dodnes bojovali,“ vysvetlila Taševová.
Pripravovaná legislatíva bude brať do úvahy kontext Krymu a dlhodobú okupáciu. "Trest by mal stihnúť iba tých, ktorí sú skutočne vinní zo zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov, ako aj porušovania ľudských práv," zdôrazňuje Taševová.
Druhá téma propagandy sa týka odoberania ukrajinských pasov a prideľovania ruských dokladov. Propaganda tvrdí občanom, že tí, ktorí už majú ruské pasy, by boli za trest ukrajinskými orgánmi deportovaní mimo Krym.
„Ukrajina nikdy neuznávala a neuznáva okupačné pasy. Všetci naši ľudia na okupovanom Kryme zostávajú občanmi Ukrajiny,“ hovorí Taševová. Podľa nej sa pracuje na vývoji mechanizmov overovania dokladov a ich obnovení.
Treťou tézou je: „Deokupácia prinesie na Krym vojnu“.
Taševová poznamenala, že Rusko po okupácii Krymu považovalo polostrov za vojenskú základňu a v priebehu rokov ho militarizovalo. Po 24. februári 2022 využíva Krym ako odrazový mostík pre ofenzívu na ukrajinskú pevninu.
„Skôr či neskôr by sa na polostrove vyskytli boje, no je tu zásadný rozdiel. "Ukrajina má v prvom rade záujem o oslobodenie Krymu a ochranu našich ľudí, zatiaľ čo Rusko považuje polostrov výlučne za spotrebný materiál na realizáciu totalitných a hanebných ambícií."
Taševová vyzvala Krymčanov, aby nespolupracovali s okupantmi, pomohli ozbrojeným silám najmä informovať o polohe ruských vojenských základní a skladov s muníciou.
Štvrtá téza má vyvolať strach z používania ruského jazyka: „Hovorím po rusky, ale Ukrajina prechádza silnou "ukrajinizáciou“.
Taševová poznamenáva, že úrady chápu následky deväťročnej okupácie bez prístupu k ukrajinskému jazyku, literatúre, médiám a publikáciám a že nebude možné okamžite prejsť na ukrajinský jazyk.
„Ani v tejto oblasti nepôjdeme cestou zastrašovania, ale vytvoríme podmienky na obnovenie štátneho jazyka formou kurzov, či výmenných programov študentov."
„Ukrajina mi vezme majetok a obchod“. To tvrdí propaganda, ktorá tak zneužíva obavy zo konfiškácie majetkov a obmedzenie podnikania.
Taševová pripomenula, že ruská vláda po obsadení polostrova realizovala rozsiahle nezákonné vyvlastňovanie a znárodňovanie veľkých podnikov, finančných inštitúcií aj súkromného majetku a vyhráža sa, že Ukrajina urobí svojvoľne niečo podobné.
"Rusko propaguje naratív, že "Ukrajina vezme Krymčanom majetok. My pritom budeme dbať o právnu ochranu občanov a ich nárokom na skonfiškovaný majetok," dodala ukrajinská predstaviteľka.