Portugalsko a Španielsko by mohli poslať veľa LNG, ktoré dostávajú z celého sveta, do iných krajín EÚ, povedal Costa bez ďalších podrobností. Dokončenie takéhoto potrubia by však pravdepodobne trvalo roky.
Španielsko a Portugalsko dostávajú LNG potrubím z Alžírska a Maroka, ako aj loďami z USA či Nigérie. V súčasnosti je však medzi Španielskom a Portugalskom a zvyškom Európy nedostatočné energetické prepojenie.
"Pyrenejský polostrov má kapacitu nahradiť veľkú časť skvapalneného zemného plynu, ktorý dnes stredná Európa dováža z Ruska," povedal Costa novinárom.
Španielsko so šiestimi závodmi na spracovanie LNG vrátane najväčšieho v Európe v Barcelone a Portugalsko s jedným závodom predstavujú jednu tretinu európskej kapacity spracovania LNG. Terminály v prístavoch premieňajú LNG späť na plyn, ktorý potom prúdi do domácností a podnikov.
Podľa Costu by obe krajiny mohli posielať viac LNG aj loďami do iných európskych prístavov, kým sa bude budovať plynovod.
Americká vláda a firmy uvažujú o prístave Sines na pobreží Portugalska ako odrazovom mostíku pre expanziu. Identifikovali Sines ako potenciálnu bránu do Európy pre plyn z frakovania v USA, čo by im umožnilo zvýšiť vývoz LNG a ponúknuť nižšie ceny.