Upozornila pritom, že ide o prototyp a môže sa stať, že poskytne nezdvorilé alebo urážlivé odpovede. Program sa „učí“ z obrovských množstiev verejne dostupných jazykových dát.
Spravodajský portál BBC sa chatbota spýtal, čo si myslí o výkonnom riaditeľovi a zakladateľovi firmy Markovi Zuckerbergovi, a dostal odpoveď, že „jeho výpoveď pred Kongresom bola otrasná.
Vyvoláva to vo mne obavy o našu krajinu“. „Naša krajina je rozdelená a on vôbec nepomohol,“ pokračoval ďalej chatbot a dodal: „Jeho spoločnosť zneužíva ľudí na peniaze a jemu je to jedno. To musí prestať!“
Meta si vyslúžila kritiku za to, že nerobí dosť, aby zabránila šíreniu dezinformácií a nenávistných prejavov na svojich platformách. Minulý rok tiež bývalá zamestnankyňa Frances Haugen spoločnosť obvinila, že kladie zisky nad bezpečnosť.
Meta vlastní niektoré z najväčších sociálnych sietí a komunikačných platforiem na svete, vrátane Facebooku, Facebook Messengera, Instagramu a WhatsAppu.
Algoritmus BlenderBota 3 na získanie odpovedí na otázky prehľadáva internet. Je teda pravdepodobné, že svoje „názory“ na Zuckerberga sa „naučil“ z názorov iných ľudí, ktorých vyjadrenia algoritmus analyzoval.
Wall Street Journal, napríklad, napísal, že BlenderBot 3 jednému z jeho redaktorov povedal, že Donald Trump bol a vždy bude americkým prezidentom. Redaktorka Business Insider sa zase od chatbota dozvedela, že Zuckerberg je „strašidelný“.
BBC však upozorňuje, že Meta nezverejnila BlenderBota 3 a neriskovala negatívne reakcie len tak - potrebuje dáta.
„Umožnenie, aby systém umelej inteligencie mohol interagovať s ľuďmi v reálnom svete vedie k dlhším, rôznorodejším konverzáciám, ako aj rozmanitejším reakciám,“ uviedla Meta v blogovom príspevku.
Microsoft sa v roku 2016 ospravedlnil po tom, ako používatelia Twittru naučili ich chatbota rasizmu.