Keď erupcia Vezuvu zničila v roku 79 n. l. mestá Pompeje a Herculaneum, horúci sopečný popol premenil ľudské telá a predmety na zuhoľnatené zvyšky. V roku 1752 počas vykopávok vo vile, ktorá pravdepodobne patrila svokrovi Júlia Cézara, znovuobjavili aj stovky zvitkov. Zuhoľnatená podoba neumožnila ich rozvinutie a ich obsah je stále neznámy.
S nástupom umelej inteligencie vedecký tím Kentuckej univerzity získal niekoľko písmen a symbolov aj zo skrytých vrstiev zvitkov.
"Ukázali sme, ako čítať atrament z Herculanea," povedal vedúci výskumu profesor Brent Seales, počítačový vedec z univerzity. "To nám dáva príležitosť odhaliť 50, 70, možno 80 percent celej kolekcie. Obrazne povedané - postavili sme loď. Teraz chceme, aby každý nastúpil a plavil sa s nami."
Súvisiaci článok
Súvisiaci článok A vy ste tento rok nenapísali stovky vedeckých štúdií? Čítajte Výskumníci uvoľnili na verejné použitie svoj softvér spolu s tisíckami 3D röntgenových snímok dvoch zvinutých zvitkov a troch fragmentov. Odmenu 150-tisíc dolárov získa tím, ktorý do konca tohto roka prečíta štyri pasáže textu z vnútorných vrstiev zvitkov. Ďalších 100-tisíc dolárov získa ten, kto dokáže odhaliť atrament z 3D röntgenových skenov zvitkov.
"Máme súťaž, aby sme mohli zvýšiť našu schopnosť extrahovať stále viac a viac textu," dodal Seales.
S prispením práce ostatných vedcov sa vylepší softvér umelej inteligencie, bude sa dať prečítať skrytý text a lepšie porozumieť zvitkom.
Čierny atrament vidno iba pri infračervenom snímaní a takto získané písmená a symboly gréckej abecedy sa potom budú dať rozlúštiť softvérom umelej inteligencie.