Tieto rakety by mali byť použité na útoky na továrne, kde sa drony vyrábajú.
Správa adresovaná vládam krajín skupiny G7 z augusta obsahuje zoznam 52 súčiastok vyrábaných západnými spoločnosťami v dronoch Šáhid-131 a 57 v dronoch Šáhid-136. Oba typy majú dolet 2000 kilometrov s rýchlosťou 180 kilometrov za hodinu.
"Výrobcami súčiastok sú spoločnosti s hlavnými sídlami v USA, Švajčiarsku, Holandsku, Nemecku, Kanade, Japonsku a Poľsku," uvádza správa, ktorý získal denník The Guardian. Dodáva, že Irán výrobu rozšíril do prevádzky v Sýrii zásobujúcej ruský prístav Novorossijsk. Vyrábajú sa aj v meste Jelabuga pri rieke Kama v Tatársku. Presunom výroby sa Irán snaží dištancovať od dodávania zbraní Rusku. Stále mu však dodáva súčiastky.
Súvisiaci článok
Súvisiaci článok Ruská armáda má personálne problémy. Ďalšie kolo mobilizácie je nevyhnutné Čítajte Jedno z riešení navrhované Kyjevom je zničenie potvrdených i potenciálnych výrobných tovární. Útoky "môžu vykonať ozbrojené sily Ukrajiny v prípade, že im partneri dodajú potrebné prostriedky", uvádza správa.
Spoločnosti uvedené v správe sa od dodávok súčiastok dištancovali a ich použitie v dronoch Šáhid odsúdili. Priznali, že je prakticky nemožné sledovať ich použitie počas celého životného cyklu. Správa z dodávok neobviňuje žiadnu zo spoločností. Uvádza, že "výrobcovia iránskych dronov sa prispôsobili (sankciám) a používajú najdostupnejšie súčiastky, ktorých dodávky sú prakticky nekontrolované".
"Takmer všetok import (súčiastok) do Iránu smeroval z Turecka, Indie, Kazachstanu, Uzbekistanu, Vietnamu alebo Kostariky," uvádza správa s odvolaním na informácie v colných vyhláseniach.