Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
Preskočiť hlavičku portálu

Správy z lokality Viedeň

Agentúry / Zahraničie
Podnapitý muž prešiel a usmrtil vo Wolfsthale pri Bratislave družku

Viedeň/Wolfsthal 6. júla (SITA) - Neobvyklý prípad vyšetrujú dolnorakúski kriminalisti v obci Wolfsthal ležiacej neďaleko Bratislavy.

diskusia 0 príspevkov | 6. 7. 2015 21:12

Agentúry / Zahraničie
Podnapitý muž prešiel a usmrtil vo Wolfsthale pri Bratislave družku

Viedeň/Wolfsthal 6. júla (TASR) - Neobvyklý prípad vyšetrujú dolnorakúski kriminalisti v obci Wolfsthal ležiacej neďaleko Bratislavy.

diskusia 0 príspevkov | 6. 7. 2015 21:09

Svet / Zahraničie
Podnapitý muž prešiel a usmrtil vo Wolfsthale družku

Družku zachytil autom a ťahal ešte 20 metrov, pričom jej spôsobil zranenia nezlučiteľné so životom.

diskusia 0 príspevkov | 6. 7. 2015 21:08

Svet / Zahraničie
Zaríf: Niektoré rozpory na rokovaniach s veľmocami pretrvávajú

Šestica veľmocí a Irán rokujú o dohode, ktorá by obmedzila citlivé časti nukleárneho programu Teheránu.

diskusia 0 príspevkov | 6. 7. 2015 6:39

Agentúry / Zahraničie
Niektoré rozpory na rokovaniach s veľmocami pretrvávajú

Viedeň 6. júla (SITA) - Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf uviedol, že medzi jeho krajinou a šiestimi veľmocami naďalej pretrvávajú viaceré rozpory v súvislosti s iránskym jadrovým ...

diskusia 0 príspevkov | 6. 7. 2015 2:36

Agentúry / Zahraničie
Niektoré rozpory na rokovaniach s veľmocami pretrvávajú

Viedeň 6. júla (TASR) - Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf uviedol, že medzi jeho krajinou a šiestimi veľmocami naďalej pretrvávajú ...

diskusia 0 príspevkov | 6. 7. 2015 2:30

Svet / Zahraničie
Rokovania s Iránom o jadrovom programe môžu zlyhať, varuje Kerry

Washington je podľa jeho slov pripravený odísť z rokovaní, ak to bude potrebné a nebude ochota dohodnúť sa na veciach, ktoré sú pre neho dôležité.

diskusia 3 príspevky | 5. 7. 2015 19:45

Agentúry / Zahraničie
Jadrové rokovania s Iránom sa dostali do bodu zlomu

Viedeň 5. júla (SITA) - Jadrové rokovania s Iránom môžu ešte zlyhať, ak zúčastnené krajiny nenadviažu na pokrok dosiahnutý v uplynulých dňoch a neurobia zásadné rozhodnutia pre uzavretie dohody. Varoval ...

diskusia 0 príspevkov | 5. 7. 2015 19:33

Agentúry / Zahraničie
Jadrové rokovania s Iránom sa dostali do bodu zlomu

Viedeň 5. júla (TASR) - Jadrové rokovania s Iránom môžu ešte zlyhať, ak zúčastnené krajiny nenadviažu na pokrok dosiahnutý v uplynulých dňoch a neurobia ...

diskusia 0 príspevkov | 5. 7. 2015 19:24

Svet / Zahraničie
Irán trvá na okamžitom zrušení sankcií ohľadne jadrového programu

Cieľom záverečnej fázy rozhovorov šesťčlennej skupiny svetových mocností je rokovať o podmienkach vyriešenia jadrového sporu.

diskusia 2 príspevky | 5. 7. 2015 6:08

Agentúry / Zahraničie
Irán trvá na okamžitom zrušení sankcií ohľadne jadrového programu

Viedeň 5. júla (SITA) - Irán trvá na urýchlenom zrušení ekonomických sankcií na výmenu za dohodu o obmedzení jadrového programu Teheránu. Uviedol to v sobotu iránsky vyjednávač Abbás Araghčí, ktorého ...

diskusia 0 príspevkov | 5. 7. 2015 6:03

Agentúry / Zahraničie
Irán trvá na okamžitom zrušení sankcií ohľadne jadrového programu

Viedeň 5. júla (TASR) - Irán trvá na urýchlenom zrušení ekonomických sankcií na výmenu za dohodu o obmedzení jadrového programu Teheránu. Uviedol to v ...

diskusia 0 príspevkov | 5. 7. 2015 5:54

Ekonomika / Svet
Dôsledky Grexitu by eurozóna zvládla, tvrdí rakúsky minister financií

Rakúsko má bilaterálny úver s Gréckom v hodnote 1,56 miliardy eur. Splatný je do roku 2041 a začiatok splátkového obdobia bol stanovený na rok 2020.

diskusia 1 príspevok | 4. 7. 2015 22:58

Agentúry / Zahraničie
Prvý júlový víkend sa začal 36-stupňovými horúčavami

Viedeň/Berlín/Kodaň 4. júla (SITA) - Vyše 36-stupňové horúčavy dnes poznačili počasie v Rakúsku. Najhorúcejšie namerali o 16.45 h v okresnom meste Bludenz vo Vorarlbersku - 36,2 stupňa Celzia. Na druhom ...

diskusia 0 príspevkov | 4. 7. 2015 18:27

Agentúry / Zahraničie
Prvý júlový víkend sa začal 36-stupňovými horúčavami

Viedeň/Berlín/Kodaň 4. júla (TASR) - Vyše 36-stupňové horúčavy dnes poznačili počasie v Rakúsku. Najhorúcejšie namerali o 16.45 h v okresnom meste Bludenz ...

diskusia 0 príspevkov | 4. 7. 2015 18:24

Agentúry / Šport
Kaťuša vyhrala úvod Okolo Rakúska, P. Velits zaostal

VIEDEŇ 4. júla (SITA) - Cyklisti tímu Kaťuša vyhrali úvodný prológ na 5,4 km na pretekoch Okolo Rakúska. Vo Viedni dosiahli čas 5:45 min a s náskokom jednej sekundy triumfovali pred zoskupením MTN-Qhubeka, ...

diskusia 0 príspevkov | 4. 7. 2015 16:54

Agentúry / Šport
Kaťuša víťazom prológu Okolo Rakúska, BMC s P. Velitsom tretí

Viedeň 4. júla (TASR) - Tím Kaťuša sa stal víťazom prológu 67. ročníka cyklistických pretekov Okolo Rakúska, ktorým bola časovka družstiev na 5,4 km vo ...

diskusia 0 príspevkov | 4. 7. 2015 16:12

Agentúry / Ekonomika
Ekonomické dôsledky Grexitu by eurozóna zvládla ľahko

Viedeň 4. júla (TASR) - Grexit, odchod Grécka z eurozóny, nepokladá rakúsky minister financií Hans Jörg Schelling za hororovú udalosť. "Z finančno-hospodárskeho ...

diskusia 0 príspevkov | 4. 7. 2015 13:27

Agentúry / Ekonomika
Väčšina účastníkov prieskumu v Rakúsku je proti ďalšej pomoci Grécku

Viedeň/Atény 4. júla (TASR) - Až 56 % Rakúšanov sa vyslovilo proti tomu, aby EÚ pomohla Grécku so splácaním jeho dlhu. Ďalšiu pomoc podporilo 38 % respondentov.

diskusia 0 príspevkov | 4. 7. 2015 12:48

Agentúry / Zahraničie
Viedeň varovala verejnosť pred víkendovými horúčavami

Viedeň 3. júla (SITA) - Pred horúčavami, ktoré na víkendové dni predpovedajú meteorológovia aj pre rakúske hlavné mesto Viedeň, varovali dnes tamojšie zdravotnícke úrady.

diskusia 0 príspevkov | 3. 7. 2015 19:12

foto
Viedeň
Foto: Wikipedia.org

Viedeň (nem. Wien, lat. Vindobona, maď. Bécs, čes. Vídeň, slo. Dunaj, chorv. Beč, ang. Vienna) je hlavné a najväčšie mesto Rakúska, ležiace na rieke Dunaj.

Viedeň má 1,65 milióna obyvateľov a metropolitná oblasť, ktorú vytvára, okolo 2,2 milióna. Je politickým, priemyselným, hospodárskym a kultúrnym centrom štátu. Mesto leží na úpätí Viedenského lesa („Wiener Wald“). Pre zaujímavú polohu, históriu a impozantnú výstavbu mesto nazývajú aj Dunajskou metropolou. Spolu s Bratislavou, ktorá sa nachádza iba 60 km východne od Viedne, vytvára najtesnejšie zoskupenie dvoch hlavných miest v Európe.

Je sídlom mnohých medzinárodných organizácií spojených národov a iných inštitúcií, napr. UNIDO, OPEC, IAEA, CTBTO, OSCE, ako aj UNCITRAL. Historické centrum Viedne bolo v roku 2001 zapísané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Doprava

Viedeň, rozdelenú riekami Dunaj a Nový Dunaj, spája 12 mostov. Mesto má veľkú sieť verejnej dopravy, zloženú z metra, lokálnych železničných liniek (S-Bahn), električkových a autobusových liniek. Viedenská verejná doprava je súčasťou integrovaného dopravného systému Verkehrsverbund Ost-Region.

Viedenská električková sieť je tretia najväčšia na svete. Vo väčšine obývaných oblastí chodí doprava tak často aj mimo špičky, že nie je potrebné poznať ani cestovný poriadok. Kvalita verejnej dopravy sa odráža na jej popularite. Verejná doprava premáva aj v noci, nočné autobusy premávajú na dôležitých linkách, väčšina z nich každých 30 minút.

Na všetky vyššie uvedené druhy dopravy platia rovnaké lístky integrovaného systému. Je s ním možné aj prestupovať, čiže ak je nutné použiť pri ceste viaceré dopravné prostriedky, stačí jeden lístok označený na začiatku cesty. V predaji sú aj časové lístky, napríklad 24-hodinový.

Ak chcete spoznať Viedeň na bicykli, môžete využiť systém Citybike. Na viac ako päťdesiatich miestach vo Viedni sú k dispozícii automatizované požičovne bicyklov. Prvá hodina je zdarma, za dlhšiu výpožičku treba zaplatiť.

Hofburg

hofburg.jpgViedenský mestský hrad Hofburg je snáď najznámejšou pamiatkou starej Viedne. Dnešné sídlo spolkového prezidenta Hofburg, bolo počas siedmich storočí sídlom významného rodu Habsburgovcov. Cisárska rodina riadila celé svoje impérium z toho miesta. Hrad vybudovali pôvodne v 13. storočí. Habsburgovci si ho neskôr prestavali do dnešnej podoby prepychovej rezidencie. Hofburg obývala cisárska rodina až do roku 1918. V hofburgu si môžete pozrieť početné múzea a zbierky umenia.

Schonbrunn

Schonbrun.jpgPravú atmosféru z čias Rakúsko-Uhorska Vám ponúktne barokový zámok Schonbrunn. Letná rezidencia císarovnej Sisi, ktorá je dnes zaradená medzi pamiatky UNESCO. Príďte si pozrieť sídlo cisárskej rodiny Habsburgovcov. Barokovým zámkom Schonbrunn Vás prevedie audio sprievodca. Navštívite vnútro zámku Schonbrunn, kde uvidíte ceremoniálne priestory, nádherne vyzdobené salóny a izby cisárskej rodiny. Vo vonkajších priestoroch zámockého komplexu Schonbrunn sa nachádza skleník s palmami, zvaný Palmenhaus, kaviareň Gloriette a zoologická záhrada. Odpočinúť si môžete v obrovskom záhradnom labirinte.

Belvedere

belvedere.jpgNádherný zámok s množstvom jazierok a fontán, ktorý sa nachádza v blízkosti stanice Sudbahnhof. Barokový komplex Belvedere Vám ponúka diela významných maliarov ako napríklad Schielera a Gustava Klimta s dielom „Bozk“. Mimo iného sa môžete prechádzať po rozsiahlych záhradách. Záhradný palác Belvedere si nechal postaviť prin Eugen Savojský ako letnú rezidenciu. Pôvodne bol belveder za bránami mesta. V celom zámockom komplexe sa nachádzajú objekty zvané horný a dolný Belvedere. Palác Belvedere Vám ponúka vystavené diela rakúskeho umenia od stredoveku po súčastnosť.

St. Stephans dom

st-stephansdom.jpgNajkrajší výhľad na staré mesto môžete pozorovať z veže najvyššieho Rakúskeho kostola.Po točitých schodoch sa dostanete až do výšky 72 metrov, odkiaľ uvidíte celé staré mesto. Do nedokončenej severnej veže vedie výťah. Tento výťah vás vyvezie až k Pummerin-u najväčšiemu rakúskemu zvonu. Vedľa výťahu do severnej veže St. Stephans domu sa nachádzajú katakomby, v ktorých sú v sarkofágoch pochovaní Habsburgovci.

Wiener Staatsoper

staatsoper.jpgNádherná historická budovy opery v ktorej sa každoročne odohráva udalosť roka, Opernbal. Viedenská štátna opera je svojou ponukou operných diel preslávená po celom svete a právom patrí medzi najvýznamnejšie operné scény na svete. V budove viedenskej opery sa každoročne koná ples s názvom Opernbal. Za kulisy opery môžete nakuknúť za prítomnosti sprievodcu.

Kaisergrunt

Vo Viedni si nesmiete nechať újsť miesto, ktoré doslova dýcha históriou. Pod kostolom Kapucínov – Kapuzinerkirche sa nachádza Císarská Hrobka (Kaisergrunt), ktorá je určená členom rakúskeho panovníckeho rodu. V hrobke sa nachádza hrobka Márie Terézia ako aj Františška Lotrinského. Posledným pochovaným v hrobke je František Jozef I, (1916).

MuseumsQuartier

museums-quartier.jpgObrovský komplex budov rôznych múzeí sa nachádza, len pár metrov od historického centra Viedne. MuseumsQuartier Viedeň, ktoré sa rozprestiera na ploche 60 000 m2 v bývalích cisárskych dvorných stajniach patrí k desiatim najväčším kultúrnym aréalom na svete. V MuseumsQaurtier (múzejnej štvrti) sa oplatí pozrieť Architektonické centrum Viedeň, Zoom detské múzeum a divadlo pre deti. Nový kultúrný areál vám ponúka Leopoldovo muzeum (v novostavbe z bieleho vápenca) a Muzeum moderného umenia (v budove obloženej tmavošedým čadičom). Nájdete tu aj Halu umení (Kunsthalle). V komplexe MuseumsQauartier sa nachádzajú okrem múzeí aj kaviarne a reštaurácie.

Dôležité adresy

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Viedni
Armbrustergasse 24 , A-1190 Wien, Rakúsko
Tel.: 00431318 9055200
Fax: 00431318 9055208
Mobil: 0043/664/3401861
Email: emb.vieden@mzv.sk
Úradné hodiny: konzulárne oddelenie 09.00-11.00

Užitočné odkazy

Pamiatky vo Viedni
Mapa ViedneSprievodca Viedňou
najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní