Streda, 26. október, 2016 | Meniny má Demeter
SME na facebooku

SME na facebooku


Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Najhorší konflikt od II. svetovej bol v Kongu. A stále hrozí ďalší (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No jo, černoškovia sa nudia, tak sa hrajú na vojakov....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

sudny clovek

pri pohlade na utrpenie, bezbrannych nema chut na humor.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Bohuzial ma pravdu, daj cernochovi zbran a ten ju nebude vahat pouzit.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Co to ma spolocne s cernochmi? Alebo sa snazis nabudit dojem, ze belosi su, co sa tyka nasilia, civilizovanejsi?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Hmm... bieli nie sú morálnejší, čestnejší, ani nebojujú za nejakú "správnu vec". Nechcem hovoriť o "horšom" a "lepšom" násilí, ale prístup bielych k násiliu jednoducho je civilizovanejší (štatisticky samozrejme).

Tieto kmeňové boje sa veľmi za tisícročia nezmenili, vyvinula sa akurát technológia. Akurát oni sami by takú vynašli možno o ďalších 10000 rokov... zrejme na takú ešte nie sú pripravení.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

3/3

war, war never changes
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Fallout :)

prijemne spomienky...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

mas uplnu pravdu

ked ma niekto myslenie vyvinute na urovni luku a sipu a das mu kalasnikov tak je z toho 5 milionov mrtvych...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Re:

A zaratal si do toho aj 50 mil. obeti druhej sv. vojny? Miliony obeti komunizmu a starocia pred tym kolonializmu? Nemyslim si, ze mame pravo o sebe tvrdit, ze sme civilizovanejsi a moralnejsi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To je o tom, čo chápeš pod "civilizovanosťou", a to s morálnosťou to nemá absolútne nič spoločné. Nehodnotím, či je civilizovanosť dobrá, morálna alebo osožná. Skôr o tom, že niektoré skupiny ľudí sú vo vývoji podstatne ďalej, menej sa podobajú zvieratám. Či už ide o technológiu, myslenie jednotlivcov alebo kultúru. Vôbec to neznamená nadradenosť jednej skupiny nad druhou (aj keď sa to tak väčšinou nakoniec demonštruje, práve kvôli lepšej technológii a organizácii). *

U "bielych" bol tento vývoj prirodzený, sama spoločnosť sa malými krôčikmi menila až po dnešok, a áno, aj za cenu takých udalostí, ako holokaust alebo vyhladenie pôvodných obyvateľov Ameriky. Čas - a tiež vojny - so sebou prinášali nesmierny technický pokrok. Ľudstvo sa muselo učiť na svojich chybách, ako s novými prostriedkami zaobchádzať. Celý proces vyvrcholil studenou vojnou a jadrovými zbraňami: prvý raz bol človek schopný zničiť svojho nepriateľa okamžite, natrvalo a bez ťažkých strát, pokiaľ ich teda nemal aj on.

Odkedy platí MAD doktrína, už žiadna klasická symetrická vojna medzi mocnosťami nie je možná, pretože by znamenala okamžité a totálne vyhladenie oboch (ba možno aj celej planéty). Myslenie - ani nie tak jednotlivcov, ale celkové myslenie našej civilizácie - sa týmto novým schopnostiam pomaly prispôsobuje, aj keď to občas znamená veľmi škaredé pády. Súčasný eurosocializmus je presne tento druh scestia, a je smutné, že sa touto zvrátenou cestou pokračuje.

V Afrike máš civilizáciu, ktorá je podstatne menej vyspelá, ale plne schopná vo svojom prostredí sama samostatne fungovať. Povedzme, že je o 20000 rokov pozadu. A teraz dostane do rúk technológiu z roku 1970. Mozgovou kapacitou za nami nijak podstatne nezaostávajú (podobne ako paleolitickí obyvatelia Európy oproti nám; kebyže je od narodenia v tejto psoločnosti, bez problémov sa do nej začlení). Celkovo je však ich spoločenská mentalita stále nastavená zhruba na ich prirodzený stupeň vývoja. Preto tieto africké vojny sú stále podobné tým, ktoré medzi sebou zvádzajú primitívne kmene. Také krvavé sú iba preto, že sa vedú prostriedkami z ďalekej budúcnosti, ktoré sú schopné napáchať škody ďaleko efektívnejšie.

Samozrejme, mnohé máme spoločné - stále potrebujeme prírodné zdroje, ktorých je obmedzené množstvo, a stále sme kvôli nim schopní zabíjať. Ale keď si zoberieš reálne zastúpenie násilia v živote (napriek tomu, že je ho plná tlač, televízia...) a množstvo konfliktov, ktoré sa ním riešia, trúfnem si povedať, že sme v niečom podstatne ďalej. Stále viac spolupracujeme a obchodujeme, miesto aby sme sa tĺkli. Rovnako obe svetové vojny boli z tohoto pohľadu iba pomerne krátkymi šarvátkami - v porovnaní so storočnou vojnou alebo životom v primitívnom kmeni, kde boli boje so susedmi prakticky neustále po celé generácie. Obrovské počty obetí boli dané prostriedkami, akými sa viedli.

————

* pravdaže, nič z tohoto sa nedá vzťahovať na konkrétnych jedincov; ide o hrubý, štatistický pohľad na mnohomiliónové skupiny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Re:

Dal si si na odpovedi dost zalezat co ma prekvapilo, ale nepresvedcilo. Akekolvek pocty obeti mozeme ospravedlnit technickymi prostriedkami? Naozaj? Zabudli sme na to, co sa stalo len pred 20 rokmi v srdci civilizovaneho sveta v Bosne? 100,000 obeti v 4 milionovom narode je prejavom civilizovanosti?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nie, počty sa nedajú ospravedlniť... dajú sa ale vysvetliť. Nenárokujem si žiadnu univerzálnu pravdivosť, ak je tu lepšia teória, rád si ju vypočujem.

Len si myslím, že keby také prostriedky - stíhačky, termobarické bomby, artilériu a prinajhoršom jadrový arzenál - mali práve takíto ľudia, tak sa nimi navzájom vyhladia. Už teraz vidno, čoho sú schopní, keď sa dostanú ku relatívne primitívnym útočným puškám, raketometom a podobným.

Ďalšou vecou je, do akej miery sa dbá na civilistov a nezúčastnené strany, ako sa zaobchádza so zajatcami. V moderných vojnách to stále má nesmierne ďaleko od toho, čo by mohlo byť a stále sa niečo stane (My Lai, Irak, Gaza...). Ale skôr sú to zriedkavé incidenty, ktoré okamžite vyvolávajú celosvetové rozhorčenie, a nie bežná pracovná metóda.

Neviem, ako si k tomu došiel, ale ja by som Bosnu za srdce civilizovaného sveta nepokladal. Aspoň teda nakoľko poznám tamojší "temperament".

Tiež si napríklad neviem predstaviť, že by armády USA, Británie (alebo hoci aj Nemci) používali znásilňovanie ako metódu vedenia vojny, narozdiel od práve Srbov alebo napríklad Rusov v druhej svetovej vojne. Tým nechcem povedať, že sa to nedeje vôbec, nepočul som však, že by sa to dialo systematicky a organizovane.

Samozrejme, aj západná civilizácia má pred sebou ešte - aspoň dúfajme - tisícročia vývoja. A pre ľudí tej doby hádam budeme tiež len barbari, ktorí mali nutkanie neustále sa zabíjať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Re:

Toto su tvoje vlastne slova: "pristup bielych k nasiliu jednoducho je civilizovanejsi". Kedze Bosanci su bieli, asi budu v nieco civilizovanejsi. No a o tej civilizovanosti Nemcov by mohli rozpravat obyvatelia Telgartu, Kremnicky, Kalista, Klaku, Ostreho Gruna a dalsich 97 obci na Slovensku, pokial by sa toho dozili. Sucasne je ale pravda, ze v rovnakom obdobi sa na balkanskom poloostrove za vlady ustasovcov diali ovela horsie veci, z ktorych boli zhrozeni samotni predstavitelia nemeckej brannej moci. Balkansky temperament sa nezaprel i tentoraz.
Tvoja idylka o mierovej spolupraci pravdepodobne vyplyva i z toho faktu, ze Europa zaziva od 2. sv. vojny obdobie relativnej prosperity, ale co je to 60 - 70 rokov z pohladu historie? Ja by som nezovseobecnoval, ze sme sa ako ludstvo poucili z vojnovych hroz. Existuju statisticke studie, podla ktorych vojnove pustosenie zaziva cyklicku obnovu s periodou asi 500 rokov uz od najstarsich dob. Synchronne na celom svete, v mnohych znamych kulturach, medzi ktorymi casto neexistovala vzajomna obchodna a kulturna vymena tak ako dnes. Ked do kolektivnej psychiky narodov vstupi demon Marsu, ludstvo mu stale znovu a znovu nedokaze odolat, co sa prejavuje narastom nasilia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ten tvoj elaborat vyzera na prvy pohlad fundovane, ale v podstate je postaveny na davno prekonanom kulturne antropologickom evolucionizme...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jaaaj ;)

To myslis hitler a dzugasvili boli cernosi?? Alebo kortez v juznej amerike??

To su hrozne dristy co tu pisete...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

daj americanovi a-bombu do ruk, a hned zabije 200 000 ludi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ale no, súdny človek vie, že občanom Konga a ostatku Afriky bolo najlepšie ako kolóniam :-)
Daj im voľnosť a správajú sa ako opice....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ehm

tieto nepokoje/vojna su sposobene kolonializmom ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

to je pravda predtým storočia bojovali s oštepmi a lukmi, kolonializmus im dal účinnejšie palice
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Niekedy nadobúdam pocit, že OSN ako také veľakrát pochybilo pri riešení sporov a v snahe zabrániť nepokojom. Nie je to len Kongo, ale aj Sudán, Rwanda, Somálsko a ďalšie štáty, o ktorých sa v Európe veľa nehovorí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aha takže vojny Afrika

nepoznala kým sa tam nenaťahali Európania??? To si chcel povedať? Francúzi v Kongu nie sú vyše 50 rokov.Za situáciu v Zimbabwe a resp. celej Afriky môžu tiež kolonisti nie? Na vine predsa nemôže byť čierny ekonóm z doktorátom z Oxfordu  že komplet celá infraštruktúra v subsaharskej Afrike bola postavená kolonistami a že ju od získania nezávislosti nikto neudržuje je tiež vina kolonistov že? že tam nikto nechce investovať pretože je tam vojna za vojnou je tiež vina kolonistov? Že vidíme ako vyzerajú černošské štvrte v Európe a ako sa černosi správajú je samozrejme vina kolonistov že? Najlepšie je všetko hodiť na zlých, zlých, zlých bielych kolonistov. Zlý bieli kolonisti ich mali nechať na stromoch, mali ich nechať jesť hmyz ako súčasť dennej stravy. Mali ich nechať behať ako ich Boh stvoril. Síce načo, Boh oni mali aministických bohov stromov a riek a pod. Tak mi potom povedz načo sa černoškovia ťahajú k nám zlým bielim kolonistom do Európy??? Nikto zo zdravím rozumom a aspoň priemernými pozorovacími schopnosťami ani na okamih na zapochybuje že Ch. Dárvin mal v ich zaradení absolútnu pravdu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

poprve

bola to belgická kolónia ,
a napr. cit.: "Na presadenie výrobných kvót na gumu bola povolaná Force Publique (FP). FP bola armáda, avšak jej cieľ nebol brániť krajinu ale terorizovať domorodých obyvateľov. FP praktizovala usekávanie rúk ako donucovací prostriedok na vynútenie splnenia kvót."
ďalej :
5. septembra 1960 bol Lumumba Kasa-Vubuom zosadený z postu predsedu vlády, čo ale vyhlásil za neústavný čin a tak začala politická kríza. Medzičasom si však Lumumbom dosadený veliteľ konžskej národnej armády získal jej loajalitu podplácaním, pričom použil financie, ktoré získal od USA a Belgicka, ktoré podporovali Mobutua, ktorý by tak odvrátil hrozbu premeny Konga na socialistický štát v sfére vplyvu Sovietskeho zväzu. Mobutu s pomocou CIA zorganizoval puč a zosadil Lumumba a Kasa-Vubua, ktorí boli uvrhnutí do domáceho väzenia, strážení vojakmi OSN a vyhnal všetkých sovietskych poradcov. Krátko na to podpredseda vlády Antoine Gizenga zostavil vo východnej časti krajiny rivalskú vládu podporovanú pro-Lumumbovskými silami.

Aj keď sa dosiahol relatívny mier a stabilita, Mobutuov režim bol vinný z nemála porušení ľudských práv, politický represálií, kultu osobnosti a korupcie.
čo bolo a je je už dúfam jasné že sa to začalo kolonializmom ...

neobhajujem obyvateľov že tam je vojna ale obvinujem tých ktorý Kongo vyciciavajú aj keď to nevidia ostatní podporou jednej alebo druhej strany na presadenie svojich záujmov . OSN je tam len ako rozhodca ktorý má z toho tiež profit tak ako inde vo svete .
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

problém je, že po kolonializme nastúpili korporácie vlastnené USA, VB, FRA, Belgicko, Švedsko ... a tie majú pekne krvavé paprče. Obdobie likvidácie nepohodlných politikov, veľvyslancov, bojovníkov za demokraciu, za ktorými stála krajina a ktorý ju chceli postaviť na nohy a na druhej strane podpora zločincov a diktátorov.
Krásny príklad je Slovenská história, keď v zlomových momentoch sme prišli o kľúčových politikov - Štefánika a Dubčeka.

Aky máte názor na Afričanov, má podobne aj západný svet na nás. Z perspektívnej ekonomiky (ČSR) pred 2. sv vojnou sme sa stali prdel sveta. Môžme si za to tiež len sami?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ano, stacilo si nezvolit komunistov v 48.
 

1 2 3 4 5 6 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME


    Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop