Kostol nie je, izba revolučných tradícií áno

Mala byť výkladnou skriňou a ukážkovou socialistickou dedinou. Jej zakladatelia – bývalí zväzáci, to mysleli s budovaním komunizmu tak vážne, že najskôr postavili kurín a až potom domy pre seba. Experimentovali s pestovaním ryže a darilo sa. No keď obec .

Mala byť výkladnou skriňou a ukážkovou socialistickou dedinou. Jej zakladatelia – bývalí zväzáci, to mysleli s budovaním komunizmu tak vážne, že najskôr postavili kurín a až potom domy pre seba. Experimentovali s pestovaním ryže a darilo sa. No keď obec splnila svoj účel – ukázať kvalitu dedinského života v socialistickej vlasti, režim ju nechal padnúť na kolená. Dedina zostarla, mladí sa z nej vysťahovali a komunisti ju zaradili medzi zánikové. Na nohy sa postavila len nedávno. Dedina Mládeže v okrese Komárno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rovnaké domy, rovné ulice, dva obchody, krčma, škola, kultúrny dom, pošta, zarastené futbalové ihrisko. Ulice, ktoré sa po príklade New Yorku križujú v pravých uhloch, majú dodnes pôvodné názvy – Makarenkova, Mičurinova, Jilemnického, kapitána Nálepku, Fučíkova, Brigádnická. Najmladšia obec na Slovensku (založená v roku 1949) je postavená na rovine v sútoku Váhu a Malého Dunaja, na jednej strane cesty je dedina, na druhej družstvo.

Pri križovatke pred Námestím 4. apríla je železná konštrukcia s červenou hviezdou a šípkami, pri vchode na námestie sú po bokoch konštrukcie, kde kedysi zrejme bývali zavesené transparenty a heslá. Mala to byť pýcha mladých ľudí, dnes v nej žije z 520 obyvateľov (vrátane detí z detského domova aj obyvateľov priľahlého malého Ostrova) tretina penzistov – bývalých mládežníkov. Dnes žijú pohodovým životom, väčšina z nich stále pracuje na svojich poliach.

SkryťVypnúť reklamu

Komunistická obec

„Niektorí kolegovia starostovia na nás spomínajú ako na komunistickú obec. Nedá sa to poprieť, bolo to tak. Je pravda, že zakladatelia dostali od štátu pomoc, ale tá mládež sa tu nadrela. Keď sem prišli, nebolo tu nič, iba pasienky, lúky, močiare a jedna koliba. Dedinu postavili z ničoho – sami si vypálili tehly a postavili domy,“ hovorí starostka Dediny Mládeže Etela Császárová. Väčšina domácich je na históriu svojej obce hrdá. Režim však na dedinu zanevrel ešte pred pádom komunizmu, vydal dokonca stavebnú uzáveru.

Znovu začala ožívať až po roku 1989. Šikovná starostka sa pred dvoma rokmi postarala o plynofikáciu obce, ľudia sa prestali vysťahovávať, na obecnom úrade pribúdajú žiadosti o stavebné povolenia na nové domy. Pri niektorých sa objavili bazény. Znova obnovili krúžky pre deti, kluby mládeže, dôchodcov, o okolie sa starajú dvaja ľudia, popred domy je pokosené, všade vládne poriadok – jedinou výnimkou je pustnúce ihrisko.

SkryťVypnúť reklamu

Domy sú rovnaké

„Bývame tu sedemnásť rokov. Keď sme sa prisťahovali, vyzeralo všetko veľmi pekne. Mladí chceli prevrátiť svet, snažili sa s dedinou čosi robiť. Potom prišli problémy, z ktorých sa dostávame až teraz,“ hovorí starší muž, ktorý vyšiel zo strážneho domu pri hrádzi. „Každý sa pýta, prečo nezmenili názvy ulíc. Ale prečo meniť? Keď ja som Štefan, prečo by mi mali meniť meno? Raz ulica dostala názov Mičurinova, tak nech je taká.“

Architektúru bývalého režimu cítiť na každom rohu. Veľké obdĺžnikové námestie vykladané betónovými kvádrami je obkolesené obecným úradom, kultúrnym domom a školou. Tá začala znova fungovať v roku 1996. Za ňou je park. Skoro všetky stromy v dedine majú zhruba rovnaký vek, na dvoch uliciach je 55 úplne rovnakých rodinných domov aj rovnako veľkých záhrad. Domáci si domčeky postupne prerábajú. „Pár rodinných domov je na predaj. Jeden teraz kúpili ľudia z Nových Zámkov a chcú sa k nám presťahovať. Máme šťastie, že ľudia už nemusia odchádzať, vybudovala sa Nová ulica, máme najnižšiu nezamestnanosť v okrese,“ hovorí starostka.

SkryťVypnúť reklamu

Izba revolučných tradícií

V obci je detský domov, kde pracuje 26 ľudí, množstvo ľudí robí na prosperujúcom družstve, kde chovajú skoro 5-tisíc ošípaných, mnohí dochádzajú za prácou do neďalekého Kolárova. Tam často mieria aj veriaci. V Dedine Mládeže kostol nie je. Zato v kultúrnom dome je Izba revolučných tradícií. Fotografie z budovania dediny, citáty bývalých popredných predstaviteľov štátu, diplomy. Na fotografiách sú lúky, ako vyzerali pred budovaním obce, prípravný výbor JRD, roľnícka brigáda M. Falťana, fotografie zo stavby.

V niektorých dedinách majú vo vitrínkach kroje typické pre svoj región. V Dedine Mládeže je vo vitrínke zväzácka košeľa a krátke nohavice, okolo samá plaketa. Vyníma sa citát Klementa Gottwalda: „Práve zväzáci na dedine by sa mali stať priamo svetlonošci šíriaci nové priebojné myšlienky, nové družstevné formy poľnohospodárskej práce a hospodárenia.“

SkryťVypnúť reklamu

Politici ju ignorujú

Politici už do Dediny Mládeže nechodia. Hoci v minulosti bola častou zastávkou aj pre zahraničných politikov z bývalých krajín východného bloku, po novembri sem prišiel akurát Jozef Migaš. Bolo to v roku 1999, keď bol ešte predsedom SDĽ – ľavičiari mali nejaký program v Kolárove a po ňom sa do Dediny Mládeže vybrala celá delegácia.

Dnes je dedina politicky rozdelená zhruba medzi štyri strany. Najviac sympatizantov má HZDS a teraz HZD, zopár ľudí podporuje SMK a SDKÚ.

„My sme sa sem prisťahovali už za tohto režimu. O dedine som veľa počul. Aj keď je nová, má bohatú históriu. Na začiatku to bola senzácia, ale potom nechali dedinu skoro padnúť. Zasvietila hviezda a zhasla,“ povedal jeden z mladších obyvateľov dediny.

SkryťVypnúť reklamu

Typickým obrázkom z Dediny Mládeže počas pracovného týždňa, keď sú mladí v robote, sú penzisti posedávajúci na lavičkách pred domami, alebo kopajúci v záhradkách. Skoro v každej je obrovský fóliovník či skleník.

Najstaršia obyvateľka dediny Helena Sulanová má 83 rokov. „Ja som už bola v televízii, v Slovenke, aj v novinách. Nebývam tu úplne od začiatku, vydala som sa za muža, ktorý dedinu staval. Bola to naozaj veľmi zaujímavá dedina.“

TEXT A FOTO – RICHARD FILIPKO

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 091
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 540
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 857
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 138
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 747
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 981
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu