V prípade Lockerbie je podľa obetí vinníkom Kaddáfí

CAMP ZEIST – Líbya už vopred oznámila a včera to ešte raz potvrdila, že bude rešpektovať rozsudok škótskych sudcov, ktorí včera v Camp Zeise v Holandsku uznali jedného Líbyjčana za vinného a druhého zbavili viny z atentátu spáchaného v roku 1988 pr


Príbuzní obetí neskrývali radosť, keď súd v procese Lockerbie uznal vinu jedného z dvoch podozrivých atentátnikov. FOTO – REUTERS

CAMP ZEIST – Líbya už vopred oznámila a včera to ešte raz potvrdila, že bude rešpektovať rozsudok škótskych sudcov, ktorí včera v Camp Zeise v Holandsku uznali jedného Líbyjčana za vinného a druhého zbavili viny z atentátu spáchaného v roku 1988 proti lietadlu PanAm nad škótskym mestom Lockerbie. O život vtedy prišlo 270 osôb. Tripolis požiadal o okamžité zrušenie sankcií OSN, ktoré USA uplatňujú dodnes, pričom OSN a EÚ ich „prerušili“ po vydaní dvoch páchateľov v roku 1999. Okrem toho Líbya žiada aj „odškodnenie“ za straty, ktoré utrpela.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Washingtonu a Británie však k zrušeniu sankcií nedôjde dovtedy, kým Líbya neprizná a neoľutuje svoju vinu, pretože verdikt dokazuje, že páchateľov poslala líbyjská tajná služba. Pozostalí obetí a obe tieto krajiny zároveň vyslovili požiadavku na kompenzácie, ktoré podľa AFP môžu Líbyu stáť 700 miliónov dolárov. „To celé vedie k bráne (líbyjského vodcu) Muammara Kaddáfího. Mighrahí bol tajný agent, nemohol konať sám,“ tvrdí hovorca obetí v New Yorku Bert Ammermen. Je však skeptický, neverí, že najvyšší predstavitelia krajiny zájdu až tak ďaleko, že bude Kaddáfí osobne vzatý na zodpovednosť.

Washington privítal rozhodnutie škótskeho súdu. „Výrok súdu znamená víťazstvo medzinárodného úsilia, ktoré vyústilo do usvedčenia príslušníka líbyjskej výzvednej služby. Líbyjská vláda musí prevziať zodpovednosť,“ uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu. „Chcel by som uistiť rodiny a obete, že vláda Spojených štátov bude pokračovať vo vyvíjaní tlaku na Líbyu, aby priznala zodpovednosť za tento čin a odškodnila obete,“ povedal prezident George Bush novinárom. USA zamýšľajú po konzultáciách s Británou prerokovať s Líbyou kroky, ktoré musí splniť, aby dosiahla odvolanie sankcií.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne reagoval aj Londýn. Hovorca britského premiéra Tonyho Blaira včera uviedol: „Očakávame, že líbyjské úrady priznajú zodpovednosť. Rovnako očakávame, že zaplatia všetky kompenzácie,“ dodal hovorca.

Abbdula Basíta al-Mighrahího škotsky súd uznal za vinného, pričom Al Amína Chalífu Fahímu, ktorého obžaloba označovala za perfektného komplica, zbavil viny. Mighrahího údajne usvedčovalo oveľa viac dôkazov a skutočností, Fahíma však podľa obhajoby mohol byť iba nástrojom, ktorý o povahe celej akcie nič nevedel. Obaja svoju vinu popierali. Sudcovia mali okrem „vinný“ a „nevinný“ aj možnosť vyrieknuť, že vina nebola potvrdená.

Líbya v roku 1999 súhlasila s kompenzáciou 200 miliónov frankov, keď súd potvrdil jej účasť na atentáte proti lietadlu francúzskej spoločnosti UTA, pri ktorom prišlo o život v roku 1989 170 ľudí. Táto arabská krajina sa v posledných rokoch snaží zlepšiť svoje postavenie na medzinárodnej scéne a angažuje sa aj ako sprostredkovateľ – napríklad v rukojemníckej dráme na Filipínach v lete minulého roku a mierových rokovaniach o Západnej Sahare. Táto politika pritiahla do Líbye bohatej na ropu množstvo zahraničných investorov z EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

(čtk, reuters, kl)

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 984
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 945
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 977
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 528
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 459
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 967
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 456
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu