Gustáv Husák sa vracia do rodnej Dúbravky. Bude tam mať tabuľu

Gustáv Husák bude mať pamätnú tabuľu s reliéfom na miestnom úrade v jeho rodnej bratislavskej Dúbravke. Poslanci sa nesporili, či si to zaslúži, problém videli len v tom, kde tabuľu umiestnia.

(Zdroj: MIESTNY ÚRAD DÚBRAVKA)

BRATISLAVA. Na budove Miestneho zastupiteľstva v Dúbravke bude mať od budúceho týždňa Gustáv Husák pamätnú tabuľu. Tvrdý komunista v roku 1948 nemilosrdne viedol komunistický prevrat v Bratislave a po roku 1968 a vstupe vojsk Varšavskej zmluvy plazivú normalizáciu. Pocty od miestnych sa k nedožitým 95. narodeninám dočká sedemnásť rokov po smrti.

Stiahnite si UZNESENIE vo formáte .pdf

Zatiaľ čo divadelná hra o Husákovi premiérovaná v roku 2006 v divadle Aréna je pokusom o kritický pohľad na kontroverznú osobnosť režimu, ktorý potláčal základné ľudské práva, uznesenie miestnych poslancov sa na jeho život pozerá jednoznačne pozitívne. Deje sa tak na podnet komunistickej strany, ktorej návrh podporil starosta Ján Sandtner (nezávislý). Rozhodujúce pre poslancov bolo, že Husák je rodák a zaslúžil sa podľa nich o zachovanie starej Dúbravky.

Autor: pápež i komunisti

Autora tabule, výtvarníka a sochára Petra Sulíka oslovila komunistická strana už na jar. „Z mojej strany nešlo o politiku, bola to zákazka ako každá iná,“ hovorí.

„Robil som aj Novomeského či Jána Pavla II.“ Tabuľa z plastbetónu je vysoká 90 a široká 60 centimetrov. „Nemohla byť z bronzu, lebo ten je drahý a kradne sa,“ dodal Sulík.

V utorok tak na zastupiteľstve poslanci vyvesenie tabule brali už len na vedomie ako danú vec, otázne pre nich bolo len to, kam ju umiestniť. Husákov rodný dom je zdemolovaný, rozhodli sa pre miestny úrad. „Boli sme za, Dúbravka až tak veľa osobností nemala,“ hovorí Peter Hanulík zo Smeru. Kluby HZDS a Smeru námietky nemali.

Poslankyňa KDH Jelena Hudcovská i zástupcovia SDKÚ tvrdia, že boli proti. „Dvaja sme boli proti,“ povedal poslanec Martin Zaťovič z SDKÚ. „Robili sme si prieskum a všetci boli proti, Husák je symbol normalizácie.“

Pamätná tabuľa by mala rozšíriť aj zoznam pamätihodností mestskej časti, ktorý prijali poslanci na minulom zastupiteľstve. Jeho súčasťou je aj Husákov náhrobok z dúbravského cintorína na Strmých sadoch.

Zastupiteľstvo tvrdí, že Husáka nehodnotia historicky a politicky. Bývalý prezident a generálny tajomník komunistickej strany sa podľa nich zaslúžil o vznik Slovenskej cirkevnej provincie a pričinil sa o zachovanie oltára v kaplnke prezidentského sídla v Bratislave.

Čo v zdôvodnení chýba

Cirkevný historik Jozef Haľko uznáva, že Husák dal impulz na doriešenie cirkevnej provincie a hovorí sa aj o tom, že zachránil oltár. Zároveň to bol komunistický politik, ktorý cirkev radikálne potláčal aj v čase najhoršieho prenasledovania v 50. rokoch.

Historikovi Milanovi Zemkovi v zdôvodnení chýba, ako Husák vo funkciách konal. Za tabuľu by nezahlasoval. „Bol to veľmi inteligentný a ambiciózny politik, ktorý však bol zabetónovaný vo svojej ideologickej schéme, pričom v presadzovaní svojej politiky išiel aj cez mŕtvoly.“

Slota chce sochy bez obmedzení

SNS navrhuje pri stavaní sôch a pamätníkov obchádzať mestá a obce.

BRATISLAVA. Námestia a verejné priestranstvá môžu zakrátko zaplniť sochy, busty a pamätné tabule najrôznejších osobností bez ohľadu na to, či sa to bude páčiť mestám a obciam. Predpokladá to návrh novely zákona o obecnom zriadení, ktorý poslanci posunuli do druhého čítania.

Novelu predkladá aj predseda SNS Ján Slota. Ďalší z predkladateľov Rafael Rafaj tvrdí, že chcú riešiť prípady, kedy samosprávy zablokovali pamätníky významným osobnostiam. Ako príklad uvádza súsošie Cyrila a Metoda v Komárne, ktoré mesto zakázalo postaviť na námestí a skončilo na budove Matice slovenskej.

Novela berie samosprávam právo zastaviť výstavbu pamätníkov vyjadrujúcich „pamiatku a úctu k historickým miestam, udalostiam alebo osobnostiam viažucim sa k histórii obce“.

Odborník na verejnú správu Milan Galanda varuje, že poslanci otvárajú cestu pre sochy kontroverzných osobností. Tie sú v niektorých slovenských mestách už dnes, príkladom sú Čakajovce pri Nitre, kde v roku 1997 postavili sochu Jozefa Tisa. Odhlasovali to miestni poslanci – tí však mali možnosť takéto rozhodnutie aj zastaviť.

Ak boli doteraz samosprávy poistkou, pred kontroverznými návrhmi, po novom sa už osadzovanie sôch bude diať bez nich.

Okrem súsoší Cyrila a Metoda či slovenských dvojkrížov tak môžu vznikať aj také, ktoré vníma kriticky predkladateľ novely Slota. SNS tradične prekáža čokoľvek spojené s maďarskými historickými osobnosťami a symbolmi. Nik nezastaví ani osadenie busty Gustáva Husáka či Jozefa Tisa.

Rafaj hovorí, že takéto prípady „sa môžu udiať raz za astronomický rok“.

Najväčšími kritikmi novely sú mestá a obce. „Je to hrubé zasahovanie do práv samosprávy,“ hovorí primátor Komárna Tibor Bastrnák. Starosta Tešedíkova Gyula Borsanyi tvrdí, že návrh zavádza nedemokratické praktiky.

Práve v Tešedíkove ne­schválilo obecné zastupiteľstvo inštalovanie sochy slovenského duchovného Samuela Tešedíka. Podobne Banská Bystrica zamietla vybudovanie pamätníka Jánovi Langošovi.

Ján Krempaský
Pamiatkarka: Pri sochách podliehame ideológii

O stavaní pomníkov sme sa rozprávali s odborníčkou na výtvarné diela v mestskom prostredí z Pamiatkového úradu EVOU ŠEVČÍKOVOU.

Aký je u nás prístup k umiestňovaniu pamätníkov?

„Vždy to je o ľuďoch. Sú obce, kde si vážia históriu a opatrujú si ju, a sú obce, ktoré podliehajú najrôznejším tlakom a pamätníky stále menia. Všeobecne sa mi zdá povedomie dosť slabé. Keby sme to porovnali so západnou Európu, tam si históriu mimoriadne vážia. U nás sú najmä staršie sochy často v tragickom stave. “

Sochy u nás sa menili s režimami. O čom to vypovedá?

„O slabom vzťahu k histórii, identite. Podliehame momentálnym politickým a ideologickým trendom. Chodí sa od mantinelu k mantinelu, najskôr veľká sláva a potom zatratenie. Nevieme si vážiť ani ďalšie hodnoty diela, napríklad odstránená socha Márie Terézie na Štúrovom námestí v Bratislave bola mimoriadne kvalitným dielom s architektonickou a urbanistickou hodnotou. Je to vzorový príklad, ako to nerobiť. “

Patrí Husákova pamätná tabula na miestny úrad?

„Je to na myslení a cítení miestnych zastupiteľov. Husák je sporná osobnosť, ale predsa len v našej histórii niečo znamenal. Pokiaľ si to tam demo­kraticky odsúhlasili, asi je to ich záležitosť, keď to tam chcú.“

Poslanci SNS navrhujú, aby obecní poslanci nemohli brániť umiestneniu sôch v obci.

„Zdá sa mi to nezmysel. Vznikne anarchia. Každý, kto si zmyslí, že niekomu urobí sochu, bude ju môcť hocikde osadiť? Zastupiteľstvo je demokratický inštitút, kto iný má rozhodovať o tom, čo bude v meste? Je to nekoncepčný nápad.“

Michal Piško
Husák v roku 1970 – v tom čase bol prvým tajomníkom komunistickej strany. Až do roku 1987 bol na čele strany a ovládal dianie v Českoslovenku, prezidentom bol do decembra 1989.
FOTO – ARCHÍV ČTK
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 25 104
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 680
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 934
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 326
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 241
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 881
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 668
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu