SME

Pätnásť rád, ako si vybrať správny notebook

Ak ste sa rozhodli pre kúpu notebooku, mali by ste si vopred spraviť prehľad o tom, na čo ho budete používať. Kým niektorí chcú iba ušetriť miesto na stole a energiu, iní túžia po maximálnej mobilite. Výbery týchto dvoch skupín ľudí sa budú líšiť - ...

FOTO - REUTERS

Ak ste sa rozhodli pre kúpu notebooku, mali by ste si vopred spraviť prehľad o tom, na čo ho budete používať. Kým niektorí chcú iba ušetriť miesto na stole a energiu, iní túžia po maximálnej mobilite. Výbery týchto dvoch skupín ľudí sa budú líšiť - zvoleným notebookom i cenou.

1. Uhlopriečka displeja má podstatný vplyv na veľkosť a hmotnosť notebooku. Čím je displej väčší, tým je počítač menej mobilný. Systémy so širokouhlými 15,4 a štandardnými 17-palcovými displejmi majú vyššie energetické nároky, a teda vydržia pracovať na batérii kratšie. Musíte sa teda rozhodnúť: buď sa porozhliadnete po notebooku s 15-palcovým displejom s rozlíšením 1400x1050 bodov, na ktorom dokážete zobraziť na malej ploche veľa informácií, alebo zvolíte pre jednoduchšiu čitateľnosť na stole väčšiu uhlopriečku. Kým pri notebooku nahrádzajúcom stolový počítač 17 palcov znesiete, pri ultramobilnom systéme budete vyhľadávať displeje s uhlopriečkou 12 palcov a rozlíšením 1024x768 bodov. Ekonomická trieda notebookov používa 15-palcové displeje s rozlíšením 1024x768. Pozor, nie všetky displeje majú rovnaké vlastnosti. Ak hľadáte dokonalú farebnosť, prezrite si modely so špeciálnymi displejmi od Toshiby, ak vám ide o kontrast a skutočnú čiernu, zvoľte Lenovo (predtým IBM).

2. Telá notebookov sú zvyčajne z plastu, titánovej alebo magnéziovej zliatiny. Plasty prichádzajú na trh v dvoch variantoch - s farebným nástrekom alebo pigmentované. Absolútna väčšina súčasných notebookov trpí nedokonalou povrchovou úpravou - striebristé nástreky na sivom plaste sa rýchlo zošúchajú, a tak môže pártýždňový notebook vyzerať ako niekoľkoročný veterán. Pigmentované čierne plasty sa síce tiež môžu zošúchať, ale to sa prejaví iba ich leskom - materiál je v celej hrúbke rovnakej farby. Magnéziové obaly sú krehké a na veľmi tenkých spojoch môže dochádzať k ich praskaniu. Titánové zliatiny sú zväčša bezproblémové i keď sa ukrývajú pod nánosmi vypaľovanej farby. Čím intenzívnejšie plánujete notebook používať v teréne a na cestách, tým viac by ste mali dbať na to, pre aké telo sa rozhodnete.

3. Veľmi dôležitým prvkom notebooku je kĺbové uchytenie a šírka rámu okolo displeja. Ak kladú kĺby pri manipulácii príliš veľký odpor a plastové/magnéziové šasi notebooku je v ich okolí poddimenzované, pravdepodobne neskôr praskne. Pri vyklápaní displeja by plasty v blízkosti kĺbov nemali meniť svoj tvar, nemali by sa naklápať a displej by sa v otvorenej polohe pri "brnknutí" nemal rozkmitať vpred/vzad. Ak budete notebook nosiť všade so sebou a budete ho niekoľkokrát denne otvárať a zatvárať, čoskoro sa problém prejaví a vy môžete naraziť na ťažkosti s reklamáciou - snažte sa o ňu už pri prvých náznakoch prasknutia.

4. Pri výbere notebooku nehodnoťte jeho pracovnú frekvenciu ("rýchlosť" procesora), ale výkon a platformu. Notebookové náhrady stolových počítačov napríklad používajú bežné stolové procesory s vysokým výkonom, avšak v teréne vyžadujú veľa energie. Takýto notebook môže byť supervýkonný, avšak na batérie pobeží omnoho kratší čas, ako notebook s mobilným procesorom. Oproti tomu mobilná platforma s nižším taktom, avšak podobným výkonom, vám môže v teréne ponúknuť dvojnásobný čas na prácu. Takéto procesory dokážu optimalizovať svoju potrebu neustálym prehodnocovaním toho, ktoré ich súčasti nie sú používané a môžu byť vypnuté. Súčasne menia svoju pracovnú frekvenciu v závislosti od záťaže. V súčasnosti najpoužívanejšími mobilnými platformami sú AMD Turion 64, Mobile AMD Sempron, Mobile AMD Athlon 64, Intel Celeron M, Intel Pentium M a Intel Centrino. Najlacnejšie notebooky naproti tomu používajú lacné stolové procesory a v teréne napriek vysokej frekvencii nie sú žiadnou výhrou.

5. Pri kúpe si skontrolujte dostupnosť náhradných akumulátorov a ich cenu. Pri "exotických" značkách sa môže stať, že už po roku nebude možné objednať do nich náhradný akumulátor a budete sa musieť spoľahnúť na prípadnú repasáciu. Niektoré značky ponúkajú možnosť pripojenia dvojice akumulátorov a tým dosiahnuť dlhší čas behu v teréne na jedno nabitie. Iní výrobcovia môžu ponúkať akumulátory rôznych kapacít, a tak si za príplatok môžete kúpiť výkonnejšiu batériu ako tú, ktorá je v štandardnej výbave.

6. Spravte si prehľad o dostupných rozhraniach a vašich potrebách. Výrobcovia sú čoraz skromnejší, a tak sa z notebookov strácajú sériové a paralelné rozhrania, infraporty či PS/2 konektory pre pripojenie externej myši a klávesnice. Naopak, častejšie sa stretnete s rozhraniami USB 2.0, sieťovou kartou, modemom a bezdrôtovými WiFi alebo BlueTooth rozhraním. Triezvo zvážte, aké periférne zariadenia budete používať a podľa toho stanovte požiadavky. PS/2 porty možno za pár stoviek pridať pomocou špeciálneho USB adaptéra, podobné moduly pre paralelný port alebo sériové rozhrania však už nemusia pracovať s každým zariadením spoľahlivo. WiFi, InfraPort, BlueTooth a USB využijete pre prístup k mobilnému internetu.

7. Notebooky vám umožnia osadiť zväčša jediný pevný disk, optickú mechaniku a niekedy obsahujú i zabudovanú čítačku pamäťových kariet. Kapacity pevných diskov sa dnes pohybujú do 100 gigabajtov, pri optických mechanikách je dostupné všetko až po DVD napaľovačky s rozšírenou podporou o formát DVD-RAM. Voľte čo najväčšiu kapacitu disku, pretože rozšíriť si ju budete môcť len výmenou za úplne nový disk. Vyhľadávajte zabudovanú čítačku kariet zhodnú s formátom vášho digitálneho fotoaparátu.

8. Pohodlie pri práci s notebookom výrazne závisí od jeho klávesnice a polohovacieho zariadenia. Pri prezeraní klávesnice si všímajte nielen veľkosť a chod tlačidiel, ale aj umiestnenie špeciálnych klávesov, šípok, prítomnosť rýchlych tlačidiel pre Windows a logické usporiadanie navigačných tlačidiel. Skrátený ľavý shift či neergonomické usporiadanie navigačného bloku môže byť neakceptovateľným hendikepom. Odskúšajte si citlivosť touchpadu alebo voľte notebook kombinujúci touchpad s trackpointom, aby ste získali dve možnosti ovládania súčasne. Zabudované trackbally sú dávnou minulosťou. Keďže klávesnice sú z čoraz tenšieho a krehšieho plastu, nezaškodí poinformovať sa o cene náhradnej klávesnice a v prípade "exotických" značiek si hneď s novým počítačom kúpiť aj náhradný diel. K praskaniu tlačidiel dochádza najmä pri priesvitných pigmentovaných plastoch.

9. Notebooky zvyčajne neponúkajú príliš vysoký grafický výkon. Ak notebookom nahrádzate stolový počítač a chcete si zahrať i nejaké hry, dbajte o to, aby v ňom bol zabudovaný výkonný grafický akcelerátor. Vo väčšine prípadov si však na notebooku náročnejšie herné tituly nezahráte.

10. Veľkosť napájacieho adaptéra vám rýchlo napovie, ako ste na tom s mobilitou a výdržou akumulátorov. Čím je väčší, tým vyšší výkon poskytuje - a tým bude mať kratšiu spotrebu, teda v teréne kratšie vydrží. Ak plánujete použiť k notebooku CL adaptér do automobilu či jeho alternatívu do lietadla, preverte si potrebný výkon a dostupnosť alternatív.

11. Preverte si hlučnosť ventilátorov a tepelnú charakteristiku zvoleného modelu, aby sa vám nestalo, že pri práci na kolenách vás bude príliš zohrievať, alebo neskôr zistíte, že všetko teplo sála cez klávesnicu smerom nahor. Typickým náznakom problémov sú príliš vysoké gumové nožičky na spodnej strane a križovanie optickej mechaniky s akumulátorom.

12. Sledujte pridané technológie, softvéry a doplnky. Niektorí výrobcovia ponúkajú v štandardnej cene rôzne bonusy - ochranu pevného disku v prípade pádu, systém pre rýchlu obnovu zálohovaných obrazov operačného systému, automatické aktualizácie, antivírusový program, lepšiu podporu pre prácu v sieti a podobne. Rovnako neprehliadnite, či notebook prichádza s predinštalovaným operačným systémom. I to sa odzrkadlí na jeho cene.

13. Cena notebooku pravdepodobne nebude konečnou investíciou. Nesmiete zabudnúť na tašku pre jeho nosenie, drobné príslušenstvo, káble, pomôcky do terénu a softvér. Preto dôkladne porovnajte i fyzickú výbavu, ktorá je súčasťou notebooku.

14. Ak sa uspokojíte i s používaným notebookom, majte na pamäti, že záruka je minimálne dvojročná. Polročný notebook z druhej ruky s jedenapolročnou zárukou môže byť cenovo výhodnejší, praxou odskúšaný a v zachovanom stave.

15. Nezabúdajte na to, že okrem notebookov sú na trhu aj tabletové počítače vybavené digitálnym perom namiesto klávesnice aj konvertibilné tabletové počítače, ktoré sú štandardne vybavené odnímateľnou klávesnicou a perom, ktoré ju dokáže nahradiť. Niektoré klávesnice nemožno demontovať, avšak možno ich sklopiť do skrytej polohy. Niekedy dokonca nepotrebujete ani notebook, ale vystačíte s vreckovým počítačom PDA alebo smartphoneom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu