Ropa je najdrahšia za 21 rokov

BRATISLAVA - Cena ropy sa vo štvrtok vyšplhala na nové historické maximum. Barel americkej ľahkej ropy stál na newyorskej burze vo štvrtok 41,45 dolára, čo je najviac za posledných 21 rokov. Prekonala tak predchádzajúci rekord z 10. októbra 1980 dva ...

BRATISLAVA - Cena ropy sa vo štvrtok vyšplhala na nové historické maximum. Barel americkej ľahkej ropy stál na newyorskej burze vo štvrtok 41,45 dolára, čo je najviac za posledných 21 rokov. Prekonala tak predchádzajúci rekord z 10. októbra 1980 dva mesiace po invázii Iraku do Kuvajtu.

Rast cien síce vyvolal vo svete strach z vplyvu na ekonomiku, analytici však zatiaľ neporovnávajú dnešnú situáciu s ropnými šokmi známymi zo 70. a 80. rokov minulého storočia. Cena ropy je teraz v reálnom vyjadrení asi polovičná oproti rekordom v 80. rokoch. "Škody na ekonomike sa môžu prejaviť asi pol percentom z hrubého domáceho produktu," odhaduje Jiří Štastný, analytik českého Colossea.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Cenu zvyšujú obavy z terorizmu

Dôvodom, ktorý zvyšuje cenu ropy, je neistota dodávok. "Všetci si uvedomujú obrovské riziko teroristických útokov aj na ropnú infraštruktúru, ktorú je ťažké ustrážiť a spáchať útok je pomerne jednoduché," upozorňuje Šťastný.

Ďalší vývoj cien podľa analytika môže určiť aj postoj teroristov. "Ak si uvedomia, že najlepšie, ako poškodiť západný svet, je odrezať ho od dodávok ropy, tak je reálnym riziko, že začnú útočiť aj na ropné zariadenia. V takom prípade môže cena ropy prudko stúpnuť aj na 50 až 60 dolárov za barel," uvažuje.

Dodávky nestačia dopytu

Okrem neistoty cenu smerom nahor ženie aj vysoký dopyt a nedostatok benzínu v USA. "Dopyt ešte len vzrastie, keďže posledný májový týždeň sa v USA začína motoristická sezóna," vysvetľuje analytik.

SkryťVypnúť reklamu

Členovia ropného kartelu OPEC by mali rokovať o zvýšení kvót ťažby na neoficiálnej schôdzke v Amsterdame koncom mesiaca, čo by mohlo mierne stlačiť ceny. Niektorí analytici však upozorňujú, že rozhodnutie o zvýšení dennej produkcie ropy by mohlo v dlhodobom výhľade cenu na svetových trhoch ešte zvýšiť. Odhaduje sa totiž, že krajiny OPEC sú momentálne schopné zvýšiť svoju produkciu len o 1 až 3 milióny barelov ropy denne. Väčší objem dennej produkcie tak zbaví OPEC možnosti pružne reagovať na momentálnu situáciu na trhu.

Šťastný však upozorňuje, že od vyhlásení OPEC si nemožno veľa sľubovať. Vyhlásenia Saudskej Arábie o zvýšení ťažby o 1,5 milióna barelov ropy sú viac pokusom o slovnú intervenciu ako reálnym prísľubom. "Ide len o politický ťah, aby preukázali ústretovosť západnému svetu," tvrdí Šťastný. Upozorňuje, že v už apríli OPEC ťažil o 2,8 milióna barelov viac, ako je jeho limit. "Nová ropa preto na trh v najbližšom čase ani nepribudne," pochybuje.

SkryťVypnúť reklamu

Napätie na trhu včera zvýšilo aj Rusko. Šéf tamojšieho ropovodného monopolu Transnefť vyhlásil, že zvyšovať dodávky nemôžu, kým nebudú vybudované nové ropovody. Rusko, ako jediný producent mimo kartelu OPEC, v uplynulých rokoch ťažbu zvyšovalo, preto ju bude musieť možno čoskoro obmedziť.

Ropné šoky

Ropné šoky, za ktoré sa považuje niekoľkonásobný rast cien, zmenili technológie v druhej polovici dvadsiateho storočia smerom k efektívnejšiemu využívaniu palív.

V teórii sa uvádzajú dva ropné šoky.

Príčinou prvého bola arabsko-izraelská vojna v roku 1973, počas ktorej sedem dôležitých dodávateľov ropy zastavilo dodávky do USA a niektorých západoeurópskych štátov. Cena ropy sa zvýšila približne dvojnásobne.

Druhý ropný šok vyvolala vojna Iraku a Iránu v roku 1980. Cena ropy sa vtedy dostala na 35 dolárov za barel.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí považujú za ropný šok i vojnu v Perzskom zálive zo začiaku 90. rokov. V tom čase vyletela cena za barel nad 40 dolárov.

Slovnaft zatiaľ ceny nemení, čaká na ďalší vývoj

Slovnaft zatiaľ nevie, ako na rekordné ceny zareaguje a či ceny v maloobchodnej sieti zvýši. "Tento týždeň už ceny určite meniť nebudeme. Upravíme ich najskôr k utorku, zatiaľ však nevieme, či ich zvýšime, alebo ostanú rovnaké. Závisí to od situácie na trhu s ropou, ktorá sa môže dovtedy zmeniť," povedala hovorkyňa Slovnaftu Kristína Félová. Zníženie cien vylúčila. "Na trhoch s ropou momentálne nič nenaznačuje tomu, že by sa rastúci trend obrátil," oddôvodnila. (tc)

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 416
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 720
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 027
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 744
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 557
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 058
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 222
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu