SME

Róbert Fico: Viem byť aj vtipný

RÓBERT FICO pôsobil pred rozhovorom pre denník SME uvoľnene a príjemne. Počas rozhovoru a po ňom bol trochu nervózny a obhajoval niektoré slovné útoky voči novinárke, stále bol však v pohode. Akoby si uvedomoval vzťah novinár a politik a bral ho vyslovene


Róbert Fico hovorí, že je človekom v pohode. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC

RÓBERT FICO pôsobil pred rozhovorom pre denník SME uvoľnene a príjemne. Počas rozhovoru a po ňom bol trochu nervózny a obhajoval niektoré slovné útoky voči novinárke, stále bol však v pohode. Akoby si uvedomoval vzťah novinár a politik a bral ho vyslovene profesionálne. Zmena nastala počas autorizácie rozhovoru, Fico prepísal väčšinu svojich odpovedí. Pri niektorých iba štylisticky upravil vlastné slová, pri iných doplnil a zmenil aj svoju výpoveď. Slovných útokov pribudlo. Napriek tomu, že sme na ne nemali možnosť reagovať, ponúkame čitateľom autorizovanú verziu rozhovoru s predsedom strany Smer.

Smer má opäť najviac preferencií, opäť ste podľa prieskumov najdôveryhodnejším politikom. Nie je pre vás frustrujúce byť toľké roky, dokonca s bilbordovým priznaním ‚Áno, chcem byť premiérom‘, ešte stále len poslancom?

„Viem, že by ste najradšej utvorili obraz sfrustrovaného poslanca, ale musím vás sklamať. Napriek tomu, že Smer nie je vo vláde, dosiahol fantastický výsledok. Ukážte mi niekoho, kto dokázal z nuly, bez koruny zo štátneho rozpočtu, v takom krátkom časovom úseku vytvoriť stranu, ktorá má 25 poslancov v parlamente a nie je na jedno použitie.“

Vyvolávate však dojem, že ste stále prepracovaný a nahnevaný.

„Nie som typ človeka, ktorý by sa v pracovnom vyťažení stále usmieval alebo si robil zo všetkého v úvodzkovkách srandu. Keď niečo robím, robím to poriadne. Ale v dobrej spoločnosti sa viem aj veľmi uvoľniť, to vám mnohí potvrdia. Ale môj súkromný spoločenský život je jedna vec a práca druhá.“

Prepáčte, ale naozaj dokážete byť aj vtipný?

(Smiech.) „Možno by ste boli prekvapená, aj keď to musia zhodnotiť iní. V spoločnosti ľudí, ktorých poznám a mám rád, viem byť v pohode.“

V každom prípade byť v opozícii v čase, keď sa začínajú reformy, a v čase, keď ľudia ešte nevidia ich dlhodobý prínos, je pre vás výhodou.

„My sme si dobrovoľne účasť v opozícii nevybrali. Iste, byť v opozícii je jednoduchšie, ako byť vo vláde, ale súčasťou každej pluralitnej spoločnosti je opozícia aj vládna koalícia. Snažíme sa robiť opozíciu tak, ako sa robiť má. Ak to ostatné opozičné strany tak nerobia alebo robiť nechcú, je to ich problém.“

Chceli by ste predčasné voľby v roku 2004. Dokázali by ste so súčasnými preferenciami zostaviť vládu?

„Politická scéna nebude vyzerať tak, ako vyzerá teraz. Začal sa presun voličov medzi stranami, treba počítať s tým, že v parlamente budú aj subjekty, ktoré tam teraz nie sú. Spojená SNS môže zamiešať karty od stredu doprava. A tým nenaznačujem, že mám záujem o spoluprácu s niekým, ale že nasledujúce voľby prinesú podstatne odlišné výsledky oproti voľbám 2002. Preskupujú sa sily predovšetkým u ľudí, ktorí majú ohrozenú životnú úroveň súčasnými reformami. Takže počítať dnes nejaké percentá je nezmysel. Otázka pre nás je jednoduchá – je verejnosť spokojná s vládou? Prieskumy hovoria, že v 80 percentách nie.“

Boli občania niekedy s niektorou vládou spokojní?

„Občania by pochopili niektoré veci vládnej koalície, ale nikdy nepochopia, že reforma zdravotníctva sa začne zavedením poplatkov alebo prečo treba zdražovať benzín. Čo je iba dôsledkom chyby Ivana Mikloša, ktorú urobil pri zostavovaní štátneho rozpočtu. Jedna vec sú reformy, druhá chyby, ktoré sa dejú. A príkladov je obrovské množstvo.“

Sú v Smere ľudia, ktorí by robili reformy lepšie a inak? Okrem vás, právnika, je tam viac viditeľný právnik a už aj odborník na bezpečnostnú politiku Kaliňák či Beňová, ktorá sa venuje integračným aktivitám. Aký tím by tie reformy vedel robiť?

„Máme predsa tieňovú vládu. Na tlačových konferenciách jasne pomenúvame opatrenia, ktoré by Smer urobil, na ktoré by sme sa sústredili. To vari nemyslíte vážne, že okrem Zajaca nikto nevidí do zdravotníctva? U nás do zdravotníctva veľmi presne hovoril Murgaš, Paška ako podpredsedovia, tieňový minister zdravotníctva Štofko. Na vládnutie tu nie je určená iba skupina ľudí okolo Mikuláša Dzurindu, je tu vážna alternatíva. Čo urobili významné od začiatku tohto roku okrem zdražovania, diskusií o ďalšej doprivatizácii štátneho majetku a chaosu v reforme verejnej správy?“

Zavádza sa rovná daň.

„Kde ešte je rovná daň. Zatiaľ sa zaviedla len devätnásťpercentná sadzba DPH, čo nie je žiadna reforma, len zdražovanie a naháňanie peňazí do štátneho rozpočtu.“

Daňová reforma.

„Toto, čo sa momentálne deje, nie je daňová reforma. Keby mala vláda rozum, zavolá opozičné strany a hľadáme spoločné riešenie. Aby daňová reforma bola dlhodobá. Keď prejdú len vládne návrhy a opozícia bude naďalej ignorovaná, neviem v tejto situácii garantovať, že ak sa o dva, tri alebo štyri roky vymení vládna garnitúra, ponecháme daňové zmeny v tejto podobe.“

A čo ak Smer napriek veľkým percentám opäť nezostaví vládu? Čo ak sa kalkuluje s ústretovosťou HZDS a pri opätovnej zmene tváre a rétoriky Vladimíra Mečiara, čo ak sa podarí zostaviť opäť vládu bez Smeru? Možno radšej s HZDS?

„Prosím, ak sa rozhodne Mikuláš Dzurinda spolupracovať s Vladimírom Mečiarom na základe urobených dohôd, tak to Smer rešpektuje.“

Dohody? Aké?

„Však sa stretli.“

Kde?

„Nežartujte, pred referendom sa predsa oficiálne stretli. HZDS podporilo Csákyho a Mikloša pri ich odvolávaní v parlamente. No, ale to nie je môj problém. Ak vyhovuje voličovi HZDS, že najväčším priateľom Vladimíra Mečiara je dnes táto koalícia a ak voličovi SDKÚ vyhovuje, že to má byť Mečiar, ktorý má držať túto koalíciu, tak im prajem všetko dobré. Ak sa takto rozhodli, je to ich legitímne rozhodnutie.“

Rovnú daň chváli zahraničie. Mikloš je opäť vyzdvihovaný ako stredoeurópsky reformátor. Českí komentátori vyslovujú zbožné priania, aby mali niekoho takého vo svojej vláde.

„Takéto nezmysly ani nebudem komentovať.“

Vyzerá to, akoby bola osoba Ivana Mikloša vašou osobnou témou či témou Smeru.

„Nie. Nech by to bol ktokoľvek, je nám to úplne jedno, či to je Mikloš, alebo Dzurinda. Ale ak niekto spôsobí kurzovú stratu sedem a pol miliardy korún, spacká reformu verejnej správy a utečie od nej, pokazí štátny rozpočet a potom príde s návrhom na zvýšenie cien benzínu, aby zaplatil diery v rozpočte, je povinnosťou každej politickej strany podať návrh na odvolanie takéhoto politika.“

Vy ste však nedali len návrh na jeho odvolanie, ale ste ho už predtým označili napríklad za najskorumpovanejšieho politika s dovetkom: Je to známe už aj v diplomatických kruhoch. Čo ste mali na mysli?

Pán Mikloš podal proti mne žalobu, všetky tieto veci budú mať právnu dohru. Takže všetko bude povedané tam, kde to má byť povedané.“

On na vás podal žalobu za vyjadrenie, citujem: „Vzhľadom na to, čo všetko sa dialo v SPP, je Mikloš mimoriadne bohatým človekom – a možno ešte viac ako Mečiar.“ Vy ste zatiaľ nepredložili k vášmu vyjadreniu žiadne doklady, dokumenty. Máte ich v talóne, alebo ich naozaj nemáte?

„O všetkých potrebných náležitostiach som informoval na mieste na to určenom, na Generálnej prokuratúre. Povedal som, že na súde to budem musieť dokázať, takže tieto hodnotiace úsudky si nechajte.“

Nemôžete to zverejniť už teraz?

„Vy nie ste súd, máte od súdu ďaleko.“

Nemôžete ani povedať, že to viete zdokumentovať?

„Stojím si za výrokom, ktorý som povedal.“

Pred voľbami ste mali na bilbordoch aj slogan ‚Ako sa kradlo za Mečiara, tak sa kradne za Dzurindu‘. V máji 2002 ste dokonca prirovnali pôsobenie vlády k veľkej vlakovej lúpeži. Čo dzurindovci s migašovcami ukradli?

„Vy žartujete, som naozaj šokovaný z niektorých vašich otázok. Pretože čo máme dať ešte na stôl, ako bol predaj akcií VSŽ? Absolútny príklad skorumpovania kapitálového trhu. Vám nestačia listy, ktoré boli popísané okolo železničného tendra, predaj zváračského ústavu, veci, ktoré sa diali v SPP?“

Poďme k jednotlivým kauzám – máte informácie, že pri predaji VSŽ došlo ku korumpovaniu?

„Orgány činné v trestnom konaní sa tým zaoberajú. Viac k tomu nebudem nič hovoriť.“

SPP?

„Zaoberá sa tým Generálna prokuratúra.“

Mikloš, naopak, naznačuje, že za vami môže stáť energetická loby. Že vás mohli financovať pred voľbami. V názoroch skupiny ľudí na dostavbu Mochoviec a vo vašich názoroch na tú istú otázku vtedy panovala a stále panuje dojemná zhoda.

„Mochovce treba dostavať, to hovorím, či som v Číne, v Izraeli, v Amerike, alebo v Rusku. Ak to niekto vysvetľuje, že je tu nejaká energetická loby, ukážte mi ju, konečne by som bol rád, lebo keby za mnou nejaká bola, tak by som sa za ňu nehanbil. Dostavba Mochoviec je jedna z najpodstatnejších vecí, na ktorú bude treba reagovať veľmi rýchlo.“

Takže, napríklad s Tiborom Mikušom z HZDS, ktorý sa za predstaviteľa tejto loby považuje, sa nepoznáte?

„Poznám ho tak ako ktoréhokoľvek iného poslanca národnej rady.“

Hovorí sa aj, že Smer financoval Vladimír Lexa rovnako ako Gašparovičovo HZD. Že si tak mohol zabezpečovať beztrestnosť pre syna, ak vládu nezostaví HZDS.

Pôvodná odpoveď R. Fica pri rozhovore: „To je absolútny nezmysel.“

Odpoveď po autorizácii: „Viete, čo sa všetko hovorí o vás? Vaša otázka je nezmyselná ako voda v prútenom koši.“

Nemali ste ani po voľbách problémy so sponzormi, ktorí, ako väčšina verejnosti, predpokladali, že investujú do premiéra?

„Neexistuje a nie je so mnou spojený žiadny škandál ekonomického charakteru s výnimkou fľaše koňaku, ktorú som dal. Ja nepotrebujem byť odkázaný na nejakého sponzora, ktorý ma bude tlačiť k múru a čosi odo mňa chcieť. Robím suverénnu slobodnú politiku.“

Čo chcete ponúknuť voličom v ďalších voľbách? Novými tvárami už nie ste.

„V roku 1999 sme pri vzniku Smeru naozaj stavili na neideologický program, na pragmatizmus a racionalizmus v politike. Postupne chceme prispieť k štandardizácii pomerov na politickej scéne, preto sme začali budovať vlastnú sociálnu orientáciu. Určite pôjdeme do nasledujúcich volieb ako sociálna a právna alternatíva súčasnej pravicovej vlády.“

Vy však máte nielen v radoch poslancov, ale aj voličov veľa podnikateľov. Neviem si predstaviť, ako ten podnikateľ príde do firmy a začne svojich trebárs dvesto ľudí zvýhodňovať na úkor podnikateľských strát.

„Na Slovensku nechceme vidieť a počuť, čo dnes znamená moderná ľavica v Európe. To neznamená, že naženieme peniaze do štátneho rozpočtu a potom ich rozdelíme. Hovorí o výkonnej ekonomike, ktorá je základným predpokladom silných sociálnych programov. To, že sa k Smeru hlásia ekonomicky silní ľudia, je len dobre. Vôbec neplatí definícia, ktorú vymysleli nevzdelaní a bohatí, že ľavicu volia len nevzdelaní a chudobní a pravicu len vzdelaní a bohatí.“

Prečo vy potom stále bývate v tom paneláku? Muž, čo chcel a ešte iste chce byť premiérom?

„Pretože nemám čas, aby som si zariadil iné bývanie, a verte mi, hneď, ako to bude možné, to urobím. Nikdy som sa nehral na chudobného. Mal som príjem ako agent na Európskom súde pre ľudské práva, mám príjmy z publikačných aktivít. Pre moju rodinu dnes nie je problém zabezpečiť si bývanie v podobe nejakého väčšieho bytu alebo rozmýšľať o inom spôsobe bývania. Teraz na to, jednoducho, nemám čas, ale podarilo sa mi aspoň zrekonštruovať si chatu, ktorá má charakter malého rodinného domu. Vozím sa na Superbe, to nie je auto za stotisíc korún, manželka jazdí na Oktavii Combi. Vôbec nemám záujem sa ukazovať ako človek, ktorý nemá päť korún vo vrecku. Vám aj tak nikto nevyhovie. Keď bývam v paneláku, za čo sa vôbec nehanbím, prekáža vám to. Keď sa presťahujem do niečoho lepšieho, budete písať o Ficovej Elektre.“

Mikuš: Počul som, že niektorí z energetickej loby podporovali Smer

Tieňový premiér HZDS, poslanec Tibor Mikuš bol v rokoch 1996 –1998 generálnym riaditeľom Slovenských elektrární.

Patríte medzi členov často spomínanej energetickej loby, ktorá sa snaží o dostavbu jadrovej elektrárne Mochovce?

„Ak som rátaný medzi čelných predstaviteľov energetickej loby z toho pohľadu, že sa snažím presadzovať myšlienky energetickej sebestačnosti Slovenska a podľa možnosti exportu elektrickej energie, som na to hrdý, pretože som presvedčený, že robím len to, čo táto republika potrebuje.“

Pre zhodu názorov na energetickú politiku sa hovorilo, že energetická loby podporovala pred voľbami 2002 Smer Róberta Fica.

„Nikdy v živote som inú stranu ako HZDS nepodporoval a podpora sa môže prejaviť rôznym spôsobom. Počul som o tom, že niektorí páni podporovali Smer, ale to je to isté, čo ste počuli aj vy. Nechcem sa k tomu vyjadrovať, je to každého osobná vec, čo robí.“ (rk)

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 742
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 365
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 428
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 054
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 912
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 707
  7. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 507
  8. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 3 258
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ak by prešiel Tarabov ústavný návrh, hrozí, že prídeme o deväťdesiatpäť percent medveďov, hovorí expert.


Historickú budovu burzy v Kodani zachvátil požiar, jej veža sa zrútila,

Z budovy zo 17. storočia sa snažili zachrániť obrazy.


SITA
Protest na podporu RTVS.

Politici nás najskôr trestali tým, že do relácií chodili.


V dnešnej spoločnosti jej vadí prehnaná korektnosť.

Prekáža jej prehnaná korektnosť v spoločnosti.


Neprehliadnite tiež

Na videu zverejnenom na internete možno vidieť ako líder
Gruzínskeho sna v parlamente Mamuka Mdinaradze reční, keď k
nemu pribehne opozičný poslanec a udrie ho do tváre. Do
potýčky sa následne pridali aj niekoľkí ďalší poslanci.

Opozičný poslanec udrel člena vládnej strany do tváre.


SITA

Rusko odmietlo každoročné obnovenie medzinárodného panelu expertov.


TASR
Zľava minister zahraničných vecí Jisrael Kac a predseda vlády Benjamin Netanjahu.

Izrael nechce nechať iránsky úder bez odpovede.


TASR
Poľský minister obrany Tomasz Siemoniak dúfa, že Poľsko bude môcť rakety od USA kúpiť už čoskoro.

Kaczyňski v roku 2022 potvrdil, že Poľsko kúpilo tento program.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu