Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
Preskočiť hlavičku portálu

ARCH, 3/2003
Archpress, Bratislava, šéfredaktorka Henrieta Moravčíková

Magazín o architektúre a inej kultúre prináša vo svojom úvodníku slová šéfredaktorky, ktorá okrem iného píše: „Ako podtitul Oživujúce intervencie napovedá, prináša marcový ARCH recenzie diel, ktorých spoločnou vlastnosťou je spochybňovanie večnosti. Citované architektonické diela narúšajú stav vecí, zasahujú do organizmu domov či mesta, obsadzujú nové pozície.

Budova spoločnosti Linde vstupuje do ľubľanskej periférie a pôsobí v nej ako prvok estetickej i kultúrnej vitality. Predajné a skladové priestory spoločnosti Montex prinášajú do tradičnej zástavby Rovinky podnety veľkej architektúry. Nekompromisne atakujú okolitú štruktúru jednoznačným tvarom a drsným kamenným murivom.

Rekonštrukcia objektu starého hostinca v historickom jadre Svätého Jura je oživujúcou injekciou pre celú ulicu na kraji hradieb tohto mestečka. Ján Bahna vkladaním interiéru redakcie denníka SME a vydavateľstva Petit Press do OD Dunaj II obsadzuje svoje vlastné dielo a programuje mu nové funkcie. Komunikačná platforma z rakúskych komunálnych volieb spochybňuje svojou formou aj spôsobom fungovania tradičné predstavy volebnej propagandy. Aj projekt na multifunkčné centrum v Brne ambiciózne obsadzuje kľúčovú parcelu v historickom jadre a intenzívne ju pretvára. Spomínané diela menia na pôvodnom stave vecí všetko - hmotu, funkciu i zmysel. Stav premieňajú na dej.“ (pet)

pondelok 14. 4. 2003
© 2003 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

< predchádzajúci článok
najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
  • PLATENÉ