SME

Sestry spustili akciu hromadných výpovedí, v Žiline ich podalo dvesto

V ostatných dňoch sestry podajú výpovede aj v iných nemocniciach.

(Zdroj: Ilustračné SME - Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA. Sestry, ktoré sú dlhodobo nespokojné s riešením svojich požiadaviek, v stredu (25.11.) spustili akciu hromadných výpovedí. Prvých 200 výpovedí padlo v žilinskej fakultnej nemocnici. V ostatných dňoch by mali výpovede pribúdať aj v ďalších nemocniciach.

Na brífingu to oznámila šéfka sesterských odborov Monika Kavecká.

"Pristupujeme k týmto už, bohužiaľ, krajným možnostiam na základe toho, že nás nikto nepočúva... Dnes začala Žilina, ráno sme podali vyše 200 výpovedí sestier a pôrodných asistentiek, pretože už nechceli čakať," povedala Kavecká.

Podľa prezidentky sesterskej komory Ivety Lazorovej ide o protest proti hrám, ktoré s nimi tri roky hrala vláda. Zákon, ktorý má upraviť platov zdravotníkov, označila za paškvil.

Lepšie zdravotníctvo

"Vôbec nás neteší, že sme museli pristúpiť k tomuto kroku, pretože sme si dostatočne vedomé toho, čo bude nasledovať, že to nebude jednoduché, ale iný spôsob ako vyvinúť nátlak na zodpovedných, aby skutočne riešili serióznym spôsobom situáciu v zdravotníctve, my v súčasnosti nevidíme," skonštatovala Lazorová.

Poukázala, že boj sestier nie je len o ich platoch, ale aj o lepšom zdravotníctve.

Zástupkyne sestier potvrdili, že väčšinu výpovedí by chceli podať do konca novembra. Aj ostatným sestrám by tak od začiatku decembra začala plynúť dvojmesačná výpovedná lehota, ako je to v prípade tých žilinských.

"Od februára 2016 budú sestry nezamestnané," vyhlásila Kavecká. Ako upozornila Lazorová, sestry však majú dovolenky a nadčasové hodiny, reálny odchod tak bude skorší. Od výpovedí by podľa ich slov sestry ustúpili iba v prípade splnenia požiadaviek.

Výpovede sestier v Košiciach aj Trnave

Po 64 sestrách z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach v pondelokpodalo výpovede aj 106 sestier a pôrodných asistentiek vo Fakultnej nemocnici v Trnave.

"Do dnešného rána sú podané výpovede v Žiline, Prešove, Košiciach, Bojniciach a Trnave," informovala TASR šéfka sesterských odborov Monika Kavecká.

K 76 sestrám v bojnickej nemocnici, ktoré k výpovediam pristúpili minulý týždeň, sa ráno pridalo ďalších 12. V Žiline chce pracovný pomer ukončiť viac ako 200 a v Prešove viac ako 380 sestier.

Podľa slov prezidentky Regionálnej kancelárie (RK) Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) v Trnave Márie Hevierovej sú podané výpovede podporou snahy o zlepšenie ich postavenia. K výpovediam pripojila aj svoju vlastnú žiadosť o ukončenie pracovného pomeru.

Vláda ponúka 55 miliónov eur

Sestry, ktoré podávajú hromadné výpovede, nie sú podľa ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru) asi celkom presvedčené o argumentoch svojich zástupcov.

Dôvodom má byť dohoda o solidarite, ktorú majú sestry podpisovať spolu s výpoveďou. V nej sa deklaruje, že pokiaľ sestra od výpovede ustúpi, zaplatí odborovej organizácii do týždňa 3300 eur. Verí, že sestier, ktoré mu nedôverujú, je menej ako ostatných.

Záväzok, že v prípade odvolania výpovede zaplatí sestra odborovej organizácii sumu 3300 eur, považuje docent trestného práva a lekár Peter Kováč za neštandardný a z hľadiska vymáhateľnosti aj problematický. "Sumu odborová organizácia zjavne určila tak, aby bola likvidačná. Existuje riziko, že takýto záväzok môže byť považovaný za úžeru, a teda za neplatný právny úkon," skonštatoval.

"Týmto textom som pobúrený," povedal Čislák na tlačovej konferencii v Bratislave. Nerozumie, prečo odbory zaväzujú sestry podpísaním dohody k takémuto kroku, ak zákon, ktorý im upravuje mzdy, považujú za zlý.

Dohodu rozdal minister novinárom. Okrem iného sa v nej píše, že ak zdravotník poruší zmluvné záväzky, niekoľkotisícová suma pôjde do fondu pre úhradu strát tých, ktorí zmluvu dodržali.

Splnenie požiadaviek sestier a zdravotníkov by podľa Čisláka stálo na budúci rok asi 200 miliónov eur oproti súčasným 55 miliónom eur, ktoré im v rámci svojho riešenia ich platov ponúka vláda.

Návrh zákona, ktorý v stredu (25.11.) schválil parlament upravujúci platy v nemocniciach, považuje za kompromis. Minister avizoval, že chce ďalej chodiť po nemocniciach a sestrám z prvej ruky vysvetľovať, že mzdy im porastú.

O situácii v žilinskej fakultnej nemocnici, kde podalo vyše 200 sestier a pôrodných asistentiek výpoveď, bude poobede hovoriť s jej riaditeľom. Poukázal však na to, že v tejto nemocnici sa deje niečo stále a pôsobí tam šéfka sesterských odborov Monika Kavecká.

Podľa neho je v zariadení súčasná priemerná mzda sestry okolo 1000 eur. Na vyššie platy zdravotníkov by tam na budúci rok malo ísť milión eur. Deklaroval, že k ohrozeniu pacientov nedôjde.

Podpora lekárov

Sestry, ktoré začali s podávaním hromadných výpovedí, majú podporu lekárskych odborárov v ich zápase za spravodlivé ohodnotenie.

"Dovolíme si verejnosti pripomenúť, že snaha lekárov dohodnúť sa s predstaviteľmi politickej elity bola neúspešná, kým sme nepodali v roku 2011 výpovede," uviedol šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Splnenia požiadaviek sa predtým lekári domáhali hladovkou či stanovaním pred parlamentom.

Visolajský poukázal, že sestry sú zahnané do kúta a nemajú inú možnosť, ako dať hromadné výpovede.

"Vyzývame verejnosť, aby bola trpezlivá, lebo tento zápas nie je len zápasom za spravodlivejšie ohodnotenie sestier, ale je najmä bojom za vyššiu úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Je to zároveň vážny zápas proti oligarchom parazitujúcim na zdravotníctve, pre ktorých vyššie platy pre sestry znamenajú ich nižšie zisky," skonštatoval.

Päť požiadaviek

Lekárski odborári podľa neho držia sestrám palce a sú pripravení im pomôcť. Dodal však, že úspech ich akcie bude záležať na každej jednej z nich.

"Ak sa niektoré sestry spoliehajú, že vybojovanie zvýšenia platov za nich spravia iné sestry alebo vedenie Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek, veľmi sa mýlia," doplnil.

Sestry majú spolu s ostatnými zdravotníkmi na kompetentných celkovo päť požiadaviek. Chcú riadne financovanie zdravotníckych zariadení, ako aj zákon týkajúci sa nielen nemocníc, ale aj ambulancií, kúpeľov či zariadení sociálnych služieb.

Rovnako volajú po započítavaní materskej či práceneschopnosti do času odbornej praxe, zvýšení počtu sestier a pôrodných asistentiek v systéme, ako aj zvýšení ich miezd a zohľadňovaní odpracovaných rokov. Podľa Kaveckej ide o legitímne požiadavky.

Akcia hromadných výpovedí otriasla slovenským zdravotníctvom koncom roku 2011. Odchod asi 1200 lekárov z nemocníc vtedy viedol k vyhláseniu núdzového stavu.

Do akcie sa pôvodne zapojilo vyše 2400 lekárov, nakoniec na svojej výpovedi trvala asi polovica z nich. Zdravotníci sa vtedy rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich požiadaviek.

Analytik: Sestry môžu výpoveďami stratiť viac než lekári

Sestry podali prvých 200 výpovedí padlo v žilinskej nemocnici, v ostatných dňoch by sa tak malo stať aj v iných nemocniciach.

BRATISLAVA. Výpovede nepodá veľa sestier, myslí si šéf Health Policy Institute (HPI) Tomáš Szalay. Akcia podľa neho nezatrasie slovenským zdravotníctvom tak ako v roku 2011. V tom čase odišlo z nemocníc asi 1200 lekárov pre neakceptovanie ich požiadaviek, čo viedlo k vyhláseniu núdzového stavu.

Sestry podali prvých 200 výpovedí padlo v žilinskej nemocnici, v ostatných dňoch by sa tak malo stať aj v iných nemocniciach. Pre tento krok sa rozhodli preto, lebo minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru) im podľa ich slov nevyhovel v požiadavkách pri tvorbe zákona, ktorá zdravotníkom upravuje mzdy.

Szalay si netrúfa odhadnúť, koľko sestier by mohlo výpovede podať. "Predpokladám, že to bude iba zlomok z výpovedí, ktoré podali lekári," konštatoval pre TASR. Myslí si, že akcia nebude plošná. "Sestry výpoveďami stratia viac než lekári," domnieva sa. Mnohé sú podľa neho živiteľkami rodiny, stratiť zamestnanie si nemôžu dovoliť. Nie sú ani mobilné ako lekári, viaceré nepôjdu robiť do zahraničia. V porovnaní s lekármi nemajú podľa analytika ani nasporené, bez práce preto nevydržia dlho.

"Záver tejto akcie bude, že viacero sestier výpovede stiahne. Nemocnica nemá náhradu zo dňa na deň, sestra nemá kam ísť," vysvetlil Szalay. Zároveň upozornil, že zamestnávateľ nemusí prijať všetky sestry naspäť do pracovného pomeru. Sestry preto pouvažujú, či pristúpia k "takto ráznemu rozhodnutiu". "Je to totiž úžasný spôsob, ako sa zbaviť nechcených ľudí," uviedol analytik.

Akcia sestier sa podľa Szalaya nestretne s porozumením väčšiny ľudí. "Verejnosť ťažko chápe, čo sestry konkrétne od ministra chcú. Že ide o koeficienty? Nedá sa to jednoducho vysvetliť," povedal. Zákon, ktorý má zdravotníkom upraviť mzdy, označil za zlý. Centrálna mzdová regulácia je podľa neho nesprávna. Je toho názoru, že plat by sa mal odvíjať od produktivity práce a kvality výsledkov.

tasr

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 117
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 473
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 690
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 784
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 726
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 005
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Richarda Sulíka nahradil Branislav Gröhling.


a 2 ďalší
Čísla politických subjektov kandidujúcich v júnových voľbách do Európskeho parlamentu.

Oficiálne vyhlasovanie výsledkov volieb sa môže konať až v pondelok.


TASR
Ranný brífing SME

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Diskusia Petra Pellegriniho s Ivanom Korčokom v televízii Markíza pred prvým kolom prezidentských volieb.

Diskusia bola predposlednou pred moratóriom


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu