SME

Orbanizácia aj katolizácia politiky? Čo ukázali voľby v Poľsku

Budú konzervatívci vládnuť sami a autokraticky alebo prevahu získajú mladé tváre? A čo znamená víťazstvo PiS pre Slovensko?

(Zdroj: TASR/AP)

[content type="oldcontent"]

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/7/57/5701927/5701927.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"]Beata Szydlová bude novou premiérkou, po boku jej bude stáť Jaroslaw Kaczynski. FOTO - TASR/AP [/content]

TEXT: Lukáš Onderčanin

Väčšina podobné výsledky očakávala, napriek tomu poľské voľby prekvapili. Krajina sa posunie viac napravo, k nacionalizmu, katolicizmu aj miernemu euroskepticizmu.

Podľa povolebných exit pollov vyhrala voľby konzervatívna strana Právo i spravodlivosť (PiS) s 37,7 percentami, súčasná vládna Občianska platforma padla na 23,6 percenta. Ide o predbežné výsledky, tie oficiálne oznámia až v utorok. Premiérkou bude takmer isto Beata Szydlová.

Ak sa výsledky potvrdia, pre Poľsko to po ôsmich rokoch môže znamenať výraznú zmenu najmä v domácej politike, štýle vládnutia, ale aj vo vnímaní krajiny v zahraničí.

1.Absolútna moc

Do parlamentu sa podľa povolebného prieskumu dostane päť strán, aj keď sa predtým hovorilo aj o možnom osemčlennom parlamente. Až nečakane veľké volebné víťazstvo, ktoré dosiahli konzervatívci z PiS, znamená, že strana môže vládnuť sama a nepotrebuje koaličného partnera.

PiS tak získa absolútnu moc v politike, keďže v májových prezidentských voľbách zvíťazil ich kandidát Andrzej Duda. V parlamente by strana mala 232 zo 460 mandátov.

Komentátor liberálneho denníka Gazeta Wyborcza Jaroslaw Kurski hovorí o veľkej zmene v poľskej politike: "Narušenie deľby moci je hlavným cieľom PiS a najväčším nebezpečenstvom pre demokraciu."

PiS pritom aj pri zisku väčšiny v parlamentne nemusí vládnuť sama - ak by sa spojila napríklad s nacionalistickým a protisystémovým hnutím Kukiz'15, môžu mať moc meniť ústavu.

Podľa politológa Piotra Swachu je jednofarebná vláda pre Poľsko zlá z dôvodu, že krajina je politicky veľmi rozdelená. "Akákoľvek koalícia by nútila PiS robiť vyváženejšie rozhodnutia," hovorí pre SME.

2.Poľský Orbán, hovoria o Kaczynskom

"Príde čas, keď budeme mať Budapešť vo Varšave," hovoril pred štyrmi rokmi líder PiS Jaroslaw Kaczynski a opisoval volebný úspech Viktora Orbána po rokoch v opozícii. Podľa nemeckej televízie ARD práve teraz hrozí Poľsku "orbanizácia politiky".

Jaroslaw Kaczynski takticky nechal v prezidentských aj parlamentných voľbách zvíťaziť kandidátov, ktorí tak výrazne nepolarizujú spoločnosť. Novou poľskou premiérkou sa teda má stať Beata Szydlová, ktorá viedla úspešnú prezidentskú kampaň Andrzeja Dudu.

V nedeľu večer však na pódiu výsledky volieb nekomentovala prvá Szydlová, ale práve Kaczynski. "Pred desiatimi rokmi zvolili Lecha Kaczynského za prezidenta... bez neho by sme tu neboli," spomínal na svojho brata, ktorý zomrel pri páde lietadla v roku 2010. Práve katastrofa v Smolensku má byť jeho agendou - sľúbil jej prešetrenie, keďže oficiálnym záverom vyšetrovania neverí.

Komentátor ARD Robin Lautenbach spomína, že pred desiatimi rokmi, keď bol Jaroslaw Kaczynski premiérom, "často vyprovokoval politické bitky vo vnútornej politike a poškodil vzťahy s EÚ a Nemeckom". Podľa neho aj dnes využíva v kampani nenávisť.

Komentátor však dodáva, že Kaczynski aj strana sa zmenili a väčšie slovo dostali umiernení konzervatívci. Naďalej však zostáva mocnou osobnosťou - ako šéf najväčšej strany schvaľoval všetkých kandidátov do parlamentu, jeho stúpenci sú aj v tíme prezidenta Dudu.

3.Antisystém dostal hlas, ľavica padla

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3WHF na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Medvede pokazili ľudia, treba ich opäť naučiť sa báť


Rošková dostala trojročnú podmienku.


SITA
Na snímke minister spravodlivosti SR Boris Susko.

Audit sa mal skončiť už pred dvoma týždňami.


Historickú budovu burzy v Kodani zachvátil požiar, jej veža sa zrútila,

Z budovy zo 17. storočia sa snažili zachrániť obrazy.


TASR

Neprehliadnite tiež

Ilustračná snímka.

Plán sa nepáči susednému Turecku.


SITA
Na archívnej snímke z 12. októbra 2023 predsedajúca sudkyňa Medzinárodného súdneho dvora (ICJ) Joan Donoghueová (uprostred) otvára zasadnutie v súdnej sieni ICJ v holandskom Haagu.

Azerbajdžan dôrazne odmietol tieto obvinenia.


TASR
Britský premiér Rishi Sunak pred poslancami parlamentu.

Nezáleží na tom, či mal tvorca snímky v úmysle ju zdieľať.


TASR
Na videu zverejnenom na internete možno vidieť ako líder
Gruzínskeho sna v parlamente Mamuka Mdinaradze reční, keď k
nemu pribehne opozičný poslanec a udrie ho do tváre. Do
potýčky sa následne pridali aj niekoľkí ďalší poslanci.

Opozičný poslanec udrel člena vládnej strany do tváre.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu