SME

Merkelová a Hollande: Migračnú krízu musí EÚ riešiť spoločne

Ak krajiny nebudú spolupracovať, neznamená to stagnáciu, ale cúvanie a možný koniec európskeho projektu, vyhlásil Hollande.

Angela Merkelová a Francois Hollande na pôde Európskeho parlamentu.Angela Merkelová a Francois Hollande na pôde Európskeho parlamentu. (Zdroj: TASR/AP)

ŠTRASBURG. Po 26 rokoch v stredu na pôde Európskeho parlamentu (EP) opäť vystúpili najvyšší lídri Francúzska a Nemecka. Predseda Martin Schulz privítal v Štrasburgu nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú a francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, ktorý, ako pripomenul, symbolizuje zmierenie medzi Francúzskom a Nemeckom a bez tohto zmierenia by nebolo možné hovoriť o európskej jednote.

"Za posledné desaťročia sa často potvrdilo, že ak nemecko-francúzska spolupráca nefunguje, tak tým trpí celá Európa," konštatoval Schulz.

Francúzsky prezident na úvod pripomenul, že pred 26 rokmi na tomto istom mieste rečnili Helmut Kohl a Francois Mitterand. Tí po páde Berlínskeho múru hovorili o "vetre nádejí", ktorý búra múry, prináša slobodu a emancipáciu národov.

Dodal, že obaja politici boli presvedčení, že Európa môže prijať do svojich radov obyvateľov "východného bloku", a na základe tejto nádeje vznikla zjednotená Európa, ktorá umožnila vznik spoločného trhu a spoločnej meny.

Hollande: Strachu treba čeliť

"Dnes, po 26 rokoch, sa na vás Merkelová a ja obraciame aj preto, že Európou otriasa nová kríza, ktorá pre nás predstavuje nové výzvy," uviedol Hollande. Dodal, že Európska únia už roky zmietajú krízy, pričom sme dokázali zvládnuť finančnú a dlhovú krízu, bojujeme so sociálnou krízou v podobe vysokej nezamestnanosti mladých a teraz musíme čeliť humanitárnej kríze spojenej s migrantmi.

Holladne priznal, že každá kríza so sebou prináša strach, dodal však, že so strachom treba žiť a netreba sa ním nechať ovládať.

"Nemôžeme sa ukryť pred tým, čo sa deje vo svete," upozornil. Podľa neho chce únia chrániť svojich občanov, ale zároveň sa aj držať hodnôt, ktoré viedli k zjednoteniu kontinentu.

Zdôraznil, že solidaritu ako našu základnú hodnotu musíme prejavovať aj voči utečencom, voči africkým a blízkovýchodným drámam, voči európskym štátom z prvej línie utečeneckého náporu a je tu aj solidarita k susedným krajinám únie, ktoré prijímajú utečencov vo veľkom.

Upozornil, že v kontexte týchto udalostí sa Európa rozhodla zachraňovať životy, hoci únii dlho trvalo, kým pochopila, že udalosti na severe Afriky a na Blízkom východe majú priamy vplyv na Európu. Únia sa podľa jeho slov zorganizovala až v núdzovej situácii, chce pomáhať trpiacim, ale chce aj vracať tých, ktorí nemajú nárok na právnu ochranu.

Spomenul, že Grécko a Taliansko nemôžu samy túto krízu riešiť, treba im pomôcť, podobne ako aj iným krajinám v našom susedstve, kde Hollande ocenil začiatok užšej spolupráce s Tureckom. To všetko je však iba začiatok procesu, ktorý budeme musieť dokončiť.

Aj o Sýrii a Ukrajine

Hollande zdôraznil, že spolu s Merkelovou vníma ako prínos celej únii, že prispeli k Minským dohodám, ktoré zabránili rozpútaniu ďalšieho veľkého konfliktu na prahu Európy a viedli k prímeriu na východe Ukrajiny a odkladu sporných volieb v separatistických oblastiach.

Spomenul Sýriu, kde únia spolu s medzinárodnou spoločnosťou musí prispieť k vybudovaniu novej politickej budúcnosti krajiny bez režimu Bašára Asada a bez džihádistov z Islamského štátu, ktorí popierajú všetky hodnoty, na ktorých stojí únia.

Hollande citoval Mitterandove slová spred 26 rokov, že "nacionalizmus je vojna", ktoré použil v tom duchu, že pri súčasnej migračnej kríze musia štáty únie konať spoločne, aj keď dochádza k sporom medzi národnými záujmami a európskymi záujmami.

Ak krajiny nebudú spolupracovať, neznamená to stagnáciu, ale cúvanie a možný koniec európskeho projektu s návratom k národným hraniciam, koniec spoločnej meny a schengenského priestoru.

Európa zvládla doterajšie krízy

Merkelová rovnako s odkazom na posolstvo Kohla a Mitteranda uviedla, že sa "môžeme pyšne obzrieť dozadu", avšak upozornila, že aj keď sa nám dnes zdá zjednotená Európa ako samozrejmosť, to všetko si vyžiadalo veľa úsilia.

Podľa jej slov staršie členské štáty únie boli skeptické voči novým krajinám, voči voľnému pohybu miliónov ich obyvateľov, báli sa o svoju prácu, pričom dnes môžeme konštatovať, že toto úsilie malo zmysel pre všetkých, viedlo k väčšej slobode a rozmanitosti a úniu neoslabilo, ale obohatilo a posilnilo.

"Poučili sme sa z vlastných dejín, pomohla nám vlastnosť zvaná tolerancia. Keď sme dostatočne zomknutí a odvážni, dokážeme veľké veci," uviedla Merkelová.

Dodala, že Európania zvládli doterajšie hospodárske a finančné krízy, z ktorých vyšli posilnení, dnes však stoja pred ďalšou zaťažkávacou skúškou veľkého rozsahu - pred migračnou krízou.

Únia musí pomáhať susedom

Merkelová priznala, že únia nedokázala zmeniť situáciu v Sýrii, nezabránila vzniku Islamského štátu a nezabezpečila stabilitu Sýrie, aj preto je európskou a globálnou potrebou tieto ciele naplniť. Veľký počet utečencov podľa jej slov mení program rokovaní Európanov a núti ich udržať svoje hodnotové rozmery.

Upozornila, že únia musí pomáhať svojim susedným krajinám, aby zvládla utečeneckú krízu.

Ocenila úsilie Turecka v tomto smere, spoločný boj proti prevádzačom ľudí, ale aj medzinárodné úsilie vytvoriť stabilnú vládu v Líbyi. To všetko sa však podľa nej nedá robiť na národnej úrovni.

"Ak zavrieme hranice a odrežeme sa, neposlúži to nikomu. Ani nám v Európe. Uzatváranie sa je ilúzia v čase internetu a viedlo by to k ďalším a horším problémom," konštatovala kancelárka.

Vyzvala na spoločné zvládnutie integrácie utečencov, ktorí sa však podľa jej slov tiež musia integrovať do našej spoločnosti, rešpektovať a dodržiavať pravidlá, ktoré v našom priestore platia pre všetkých.

Prišiel aj španielsky kráľ

Na pôde Európskeho parlamentu vystúpil španielsky kráľ Filip VI., ktorý vo svojom prejave vyzval Európsku úniu, aby riešila súčasnú utečeneckú krízu s "veľkorysosťou, solidaritou a zodpovednosťou".

Španielsky monarcha, ktorý zákonodarný zbor navštívil už druhýkrát od svojej korunovácie v júni 2014, v prejave pred europoslancami zdôraznil utrpenie tých, ktorí prichádzajú do Európy a ktorí "utekajú pred násilím a fanatizmom".

"Sú státisíce utečencov, ktorí utekajú za nádejou a pozerajú sa na úniu ako na priestor mieru, prosperity a spravodlivosti," povedal Filip VI. A dodal, že Európania nemôžu ignorovať tento pohyb.

Španielsky kráľ ocenil postoj Európskeho parlamentu, ktorý ponúka silný impulz pre európsku integráciu, a vyzval všetkých, že "poďme veriť v Európu, poďme veriť sami sebe".

Poznamenal, že europarlament sa môže spoľahnúť na lojálne a zodpovedné Španielsko v rámci európskeho projektu, na jednotu Španielska, ktoré je hrdé na svoju rozmanitosť, a na solidárne Španielsko, ktoré rešpektuje zásady právneho štátu.

Kráľ Filip VI. navštívil parlament po prvý raz vlani v apríli. Jeho otec, bývalý kráľ Juan Carlos I. počas výkonu svojej funkcie navštívil parlament dvakrát - v roku 1986 mesiac po tom, ako sa Španielsko pripojilo k Európskym spoločenstvám, a neskôr v roku 1989.

Reakcie slovenských europoslancov

Monika Flašíková Beňová (Smer) upozornila na symbolickosť prejavov Merkelovej a Hollanda podľa vzoru ich predchodcov spred štvrťstoročia.

"Zopakovali to aj z dôvodu, že Merkelová aj Hollande majú pocit, že únia sa nachádza vo veľmi podobnej situácii ako v čase, keď padla železná opona, keď sa začal kreovať projekt rozšírenia únie," uviedla poslankyňa.

Poslanec Richard Sulík (SaS) zdôraznil, že Merkelovej konanie je v tejto otázke "nezodpovedné a zničujúce".

"Ostáva len dúfať, že čoskoro jej to dôjde. Má tam našťastie koaličných partnerov, napríklad bavorského premiéra, ktorí jasne hovoria, že toto je nad možnosti Nemecka, že si to nemôžu dovoliť. Merkelová začína byť s týmto názorom v menšine," konštatoval Sulík.

Poslanec Branislav Škripek (OĽaNO) priznal, že bolo zaujímavé vypočuť si v pléne obe veľké postavy európskej politiky.

"Mne sa zdá, ako keby obaja používali tú humanitárnu utečeneckú krízu na to, že naozaj potrebujeme spoločnú menovú, hospodársku a daňovú politiku. Ako keby si obaja lídri Európy mysleli, že by sa malo rozhodovať od vrchu stola a nie za okrúhlym stolom," vyjadril svoj názor Škripek.

tasr

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 324
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 882
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 212
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 794
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 842
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu