SME

Ľuba Lesná: Mečiar pošpinil Slovensko na desiatky rokov

Ľuba Lesná: Mečiar pošpinil Slovensko na desiatky rokov

Úlohu pri odhaľovaní pozadia únosu Michala Kováča ml. zohrali aj novinári. Zatiaľ čo vyšetrovateľov mohol Mečiar vymeniť a svedkov umlčať, novinári sa zastrašiť nedali

Obrovskú úlohu pri odhaľovaní pozadia únosu Michala Kováča ml. zohrali aj novinári. Zatiaľ čo vyšetrovateľov mohol Mečiar vymeniť a svedkov umlčať, novinári sa zastrašiť nedali. Medzi najvýraznejšie mená tých čias patrila aj Ľuba Lesná, ktorá Mečiarov pokus o samovládu aktívne sledovala niekoľko rokov a spracovala ho aj v dvoch knihách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

TEXT: Dušan Taragel

O čo pri únose vlastne šlo? Čo bolo jeho cieľom?

Keď sa na to pozerám spätne, vychádza mi to, že šlo o poslednú megakauzu, ktorej kontúry akoby ešte vznikali za čias totality. Mala totiž znaky politických káuz z čias totality, keď si štátne orgány s ŠtB na čele mohli dovoliť beztrestne čokoľvek. V kauze zavlečenia šlo v prvom rade o diskreditáciu politického protivníka, ktorým bol prezident republiky Michal Kováč.

Reálnymi krokmi, ktoré mal v právomoci ako prezident, sa postavil proti premiérovi Mečiarovi a jeho pokusom o návrat autokracie. Veď poniektorí si ešte pamätáme prezidentovo vystúpenie v parlamente 9. marca 1994 so správou o stave Slovenskej republiky, kde ostro kritizoval Mečiara a jeho spôsoby vládnutia. Táto správa ovplyvnila ďalší chod udalostí, ako bolo vyslovenie nedôvery premiérovi Mečiarovi v parlamente, následné odvolanie jeho vlády a vypísanie predčasných volieb.

Vo voľbách však opäť zvíťazilo HZDS. Mečiar si uvedomoval, že v prezidentovi má relevantného kritika, ktorému sa venujú médiá a všíma si ho aj celé zahraničie, preto ho potreboval zdiskreditovať a odstrániť. A bola to aj osobná pomsta človeku, ktorý vyšiel z jeho radov a postavil sa proti nemu.

Michal Kováč bol pôvodne členom HZDS, bol druhým alebo tretím človekom po predsedovi hnutia, ktorým bol Mečiar. Prečo sa teda ako prezident postavil proti nemu?

Je to aj z histórie známy príbeh človeka, ktorý prerastie societu, z ktorej vyšiel a zo všetkých síl začne presadzovať morálku v politike a úctu k zákonu. To bol aj príbeh Michala Kováča. On naozaj s plnou zodpovednosťou nastúpil do úradu a vykonával ho s veľkým morálnym pátosom. Ja ho chápem ako prvého človeka, ktorý sa usiloval o morálku v slovenskej politike. Po ňom to urobila už len Iveta Radičová.

Bol plán a napokon aj realizácia únosu jeho syna výsledkom hlúposti, domýšľavosti či neodhadnutia svojich schopností? Veď už niekoľko dní po únose sa prevalilo, že v ňom má prsty SIS.

O diskreditáciu prezidenta sa pokúšali zo všetkých síl pred aj po únose. Poviem vám len jeden príklad: Siedmeho októbra 1995 denník Slovenská republika zverejnil faksimile výpisu z rakúskej banky Raiffeisen bank, ktorý mal potvrdzovať, že

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3UA4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu