SME

Ako zlepšiť Slovensko? Koniec Harabina na zmenu nestačí

Ako zlepšiť Slovensko? Koniec Harabina na zmenu nestačí

Ani predseda vládnej strany si už nemohol dovoliť, aby ho naďalej spájali s mimoriadne nepopulárnym šéfom justície.

TEXT: Marián Leško / Trend, FOTO SME: Jozef Jakubčo, archív

Nové vedenie justície pôsobí na Slovensku už vyše roka. Očakávania s nahradením Štefana Harabina na najsilnejšej pozícii súdnictva boli veľké. Ako však ukazujú aj posledné mesiace, ani zďaleka nie je čo oslavovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

[content type="citation"]Objavitelia zo SNS a neskorší protežanti z ĽS-HZDS prepadli cez volebné sito.[/content]

Na slobodu sa po rozsudkoch Š. Harabina, ako aj ďalších sudcov dostali členovia mafie, skorumpovaní policajti či ďalší trestanci. Výpočet pochybných rozhodnutí len za posledný rok sa pritom zďaleka nekončí. Kvalita rozhodovacej činnosti slovenských súdov je aj po zosadení Š. Harabina naďalej vážny problém, ktorý sa nedá vyriešiť bez prispenia vnútorného prostredia. „Deharabinizácia“ sa musí dotknúť ďalších sudcov.

Viac než rok už nie je najvyšším šéfom justície Štefan Harabin, dlhoročný predseda Najvyššieho súdu a Súdnej rady Slovenskej republiky. Keď sa novinári pri prvom výročí “deharabinizácie“ slovenského súdnictva spýtali zainteresovaných, či zmeny, ktoré odvtedy nastali, naplnili ich očakávania, tak sa dozvedeli, že nie celkom.

Hoci sa k lepšiemu “zmenila atmosféra“ a mnohí bývalí stúpenci Š. Harabina už jeho stúpencami nie sú, celkove vraj čakali, že sa “urobí väčší poriadok“ a že sa toho zmení oveľa viac.

Zdá sa, že “deharabinizácia“ nepredstavuje jednorazový akt, ale môže to byť iba proces, ktorý bude mať viaceré fázy.

V prvej fáze, ktorá bola ťažká, ale jednoduchšia, stratil Š. Harabin svoje výsadné mocenské postavenie v justícii. Vlani totiž prišiel o to, z čoho profitoval od roku 1998 – o politickú podporu jedného politického tábora.

Jeho objavitelia zo Slovenskej národnej strany a neskorší protežanti z ĽS-HZDS prepadli cez volebné sito, takže jediná strana, ktorá mu v posledných rokoch kryla chrbát, bol Smer-SD.

Od bozkov k pádu

Aj keď sa pôvodne zdalo, že toto spojenectvo zostane nerozborné, jeho rozpad mal napokon nečakane rýchly priebeh. Dôvod bol politický – ani predseda vládnej strany si už nemohol dovoliť, aby bol ďalej spájaný s mimoriadne nepopulárnym šéfom justície.

Najmä keď svoje blízke vzťahy s predstaviteľmi vlády dával Š. Harabin tak okázalo najavo.

Je to paradox, ale pád nespochybniteľného pána tretej moci sa začal vtedy, keď pred televíznymi kamerami a fotografmi bozkával premiéra Roberta Fica a ministra spravodlivosti Tomáša Boreca.

Od tej chvíle sa už vládni politici nemohli tváriť, že je šéfom justície proti ich vôli alebo že k nemu majú neutrálny postoj.

V júni minulého roka neuspel ako kandidát na predsedu Najvyššieho súdu, lebo vládna strana ho prestala podporovať. Š. Harabin dnes hovorí o “nechutných politicko-personálnych zásahoch Smeru do Súdnej rady“, ktoré spôsobili, že nebol zvolený.

Niekdajší najvyšší šéf súdnictva sa teraz správa k svojim bývalým priateľom a spojencom tak, ako sa správal k všetkým, ktorých považoval za nepriateľov.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3U2R na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu