SME

Gustáv Husák: Ako sa stať komunistom v 20. storočí

Keby sa nepridal ku komunistom, mohol byť veľkou postavou československých dejín. Napokon neslúžil ľudu, ale iba komunistickej strane.

TEXT: Tomáš Černák, FOTO: TASR, ČTK

S pisovateľ Vladimír Mináč o ňom výstižne napísal konštatovanie, ktoré ani po rokoch nestratilo na aktuálnosti, skôr naopak: ,,Bol vždy rád tam, kde sa čosi robilo so slovenskými, a nielen so slovenskými dejinami, chcel byť uprostred siločiar a vždy bol tam. Buď sám hýbal dejinami, alebo sa dejiny konali s ním.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

40. výročie nástupu Gustáva Husáka do kresla prezidenta Československej socialistickej republiky dáva priestor na úvahu, zamyslenie a to nielen nad ním samým, ale i nad osudom Slovenska v 20. storočí.

Husák tieto osudy, smerovanie a životy mnohých generácií Slovákov a Čechov čiastočne ovplyvnil. Pomaly sa začalo na tento fakt zabúdať a najmladšia generácia už samozrejme nevie, kto bol Gustáv Husák. Pamätajú si ho dnešní tridsiatnici, aj to vďaka skutočnosti, že jeho prezidentský portrét visel na stenách základných škôl, keď s kvetinami v rukách nastupovali do prvej triedy.

Skôr narodení vnímajú Husáka ako prezidenta republiky a generálneho tajomníka vládnucej KSČ, tí ešte starší si možno spomenú na druhú polovicu 60. rokov a študentmi preplnené PKO, ktorým odpovedal zapálený rečník ovenčený gloriolou martýra. Kto si však už dnes spomenie na prelom 40. a 50. rokov, zložité povojnové obdobie, Povstanie a ilegalitu alebo študentské zápasy v medzivojnovej ČSR ?

Popravde povedané nikto, pretože drvivá väčšina pamätníkov je dávno mŕtva.

To však boli historické medzníky, v ktorých zohral Gustáv Husák dôležitú úlohu, možno podstatnejšiu, než v rokoch normalizácie, za ktorú ho jeho kritici najviac obviňujú. Niektorí historici zabudli alebo jednoducho nikdy nevedeli, že Husák vstúpil do aktívnej politiky už v polovici 30. rokov.

Husáka možno trochu zjednodušene označiť za zložitú a komplikovanú osobnosť pôsobiacu v ešte komplikovanejšej dobe. Aký teda bol jeho životný príbeh a 60 rokov v politike?

Nepoznal matku

Doba, v ktorej prišiel Gustáv Husák na svet, akoby predurčovala jeho ďalšie osudy. Narodil sa 10. januára 1913 v predvečer vypuknutia prvej svetovej vojny, ktorá nemohla nezasiahnuť do osudov Husákovej rodiny.

Matka mu zomrela už v apríli 1914. O pár mesiacov neskôr musel otec narukovať na front a tak sa o jedenapolročného chlapca i dve staršie sestry musela postarať babka. Husák tak štyri roky vyrastal bez otca v prevažne ženskom prostredí pod dohľadom starej mamy a sestier.

Nikdy nepoznal skutočnú matku a tú mu v plnej miere nenahradila ani nová otcova manželka. Predčasnú stratu matky si so sebou niesol celý život a možno práve preto sa jeho obľúbenou pesničkou stala pieseň Povedzte mojej materi.

Rodina síce po návrate otca z vojny nepatrila medzi dedinskú chudobu, ale bohatstvom rozhodne neoplývala a podobne ako ďalšie dúbravské rodiny museli aj Husákovci tvrdo pracovať na živobytie.

[content type="longread-pos" pos="right"]Oslavy 1. výročia SNP v banskej Bystrici.[/content]

Mladý Husák nemal v povojnovom období jednoduché detstvo a už v tomto veku si musel všetko vybojovať sám.

Napríklad s pomocou triedneho učiteľa i dúbravského farára štúdium na bratislavskom gymnáziu, na ktorom sa udržal iba vďaka svojej inteligencii a pracovitosti, keďže financovať si ho musel z vlastných prostriedkov.

Z hľadiska jeho života sa môže toto obdobie javiť ako najmenej podstatné, ale práve v druhej polovici 20. rokov sa formoval Husákov pohľad na svet, politické názory a naplno sa začal prejavovať i jeho charakter.

Teda cieľavedomosť, ambicióznosť, snaha presadiť sa a presvedčenie o vlastnej pravde ako jedinej možnej a tiež istý vnútorný radikalizmus. Nie je žiadnym tajomstvom, že Husákov príklon k ľavicovým myšlienkam súvisel s jeho vlastnou sociálnou situáciou, pozorovaním veľkých sociálnych rozdielov v spoločnosti a vôbec s vtedajšou hospodársko-ekonomickou situáciou na Slovensku.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3QXP na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu