SME

Šéf Slovartu: Vydavatelia kníh sa len zľakli J&T

Šéf Slovartu: Vydavatelia kníh sa len zľakli J&T

Vyhlásenie vydavateľov podpísal aj riaditeľ Slovartu Juraj Heger.

[content type="longread-pos" pos="full"]

Slovenskí vydavatelia sa minulý týždeň spojili a vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom vyjadrili nesúhlas s postupom siete kníhkupectiev Panta Rhei a vydavateľstva Ikar, ktoré je zároveň distribučnou spoločnosťou. Vo vyhlásení hovoria o ich ovládnutí finančnou skupinou J&T. Podpísal ho aj majiteľ a riaditeľ Slovartu, jedného z najväčších vydavateľstiev, Juraj Heger.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

[/content]

Všetci významnejší slovenskí vydavatelia, malí aj veľkí, komerčne aj menej komerčne zameraní, sa spojili a vydali vyhlásenie proti praktikám Panta Rhei a Ikaru, ktoré sa ocitli v biznis sfére J&T. Je situácia vážna?

„Nenazval by som ju vážnou. Povedzme, že dospela do štádia, keď vydavatelia nadobudli pocit, že treba povedať svoj názor. Cítili to tak skôr tí menší. To, že sme podpísali vyhlásenie bez rozdielu veľkosti a zamerania, svedčí o tom, že je podľa nás dobré, ak náš názor verejne zaznie. Ale - dostal som takú nezmyselnú otázku, či sťahujeme knihy z Panta Rhei. To ani zďaleka nie. Zatiaľ sa na obchodných podmienkach nič nezmenilo, ani nikto netlačí, aby sa zmenilo dnes alebo od zajtra. Išlo skôr o vyjadrenie obáv. Panta Rhei urobilo v posledných mesiacoch vydavateľom niekoľko návrhov, ktoré z ich strany neboli úplne ideálne podané, a ľudia sa zľakli, čo všetko ich ešte čaká. Vnímam to skôr ako preventívny strach, než reakciu na to, že by sa už dialo niečo strašne zlé.“

Prečo ste teda spojili sily?

„Najprv treba povedať, že Panta Rhei je historicky firma, ktorá v súkromných rukách veľmi dynamicky vyrástla na najväčšieho predajcu kníh na Slovensku. Vyrástli spôsobom, ktorý bol všetkým vydavateľom príjemný a spolupráca s Panta Rhei bola a stále ešte je na osobných úrovniach veľmi pozitívna. Potom sa v roku 2012 dostali do veľkých problémov. Časťou vlastníckeho podielu tam vstúpila skupina J&T prostredníctvom akejsi svojej firmy. Vtedy sa noviny predháňali, koľko percent budú musieť vydavatelia odpísať - lebo k tomu vždy dochádza, keď finančné skupiny vstúpia do biznisu, ktorý má problémy. Neodpisovala sa ani koruna, vyplatili všetko do posledného haliera.“

Doteraz ste sa teda nemali na čo sťažovať?

„Panta Rhei urobilo veľmi veľa dobrých vecí, a nie je zlé to dnes pripomenúť. Na druhej strane je pravda, že akvizíciou Ikaru sa neskôr stali firmou, ktorá v reči veľkých podnikateľov predstavuje niečo, čo by mohlo sľubovať vertikálnu synergiu. Majú vydavateľstvo, distribúciu, kníhkupectvo - takmer nikoho by už nemuseli potrebovať. Lenže knižný trh tvorí obrovské množstvo malých firiem a aj Panta Rhei priznáva, že 20 percent ich obratu tvoria kusové predaje, teda knihy, ktorých sa predáva máličko. Neprichádza do úvahy, aby si povedali: Nepotrebujeme najmenších 500 vydavateľov a vystačíme si s dvadsiatimi najväčšími. Potreba spolupracovať je trvalá a obojstranná. Ale ak je pravda, že do Panta Rhei dodáva knihy priamo - teda nie cez distribučné spoločnosti - asi dvesto vydavateľov, tak ak si predstavíme, že k tej veľkej predajni pred Vianocami každý deň príde sto ľudí a každý prinesie malý balíček kníh, to asi tiež nie je úplne to, čo potrebuje moderný obchod. Snaha o racionalizáciu dodávateľského procesu sa teda dá chápať. Týka sa to aj drobností, ešte stále je v obchodoch veľa kníh, do ktorých píšu cenu ceruzkou. Vo veľkých moderných distribúciách na knihu vzadu nalepia nálepku a okrem ceny je na nej ešte ďalší údaj. Cesta vpred neexistuje bez toho, aby sa niečo nezmenilo. Ale už aj naši kolegovia z Panta Rhei asi pochopili, že spôsob, akým začali s vydavateľmi komunikovať, bol nešťastný.“

Bol nátlakový?

„Neviem, či bol nátlakový. Mňa zatiaľ ani len neoslovili, aby sa niečo na našom obchodovaní zmenilo. Sme druhý najväčší dodávateľ po Ikare, takže máme trošku iné postavenie. Ale niektorým vydavateľom prišlo bez varovania oznámenie, že ich knihy by mala do Panta Rhei dodávať distribúcia Ikaru. Dostali návrh zmluvy, ktorý v mnohých ohľadoch znamenal oveľa horšie podmienky, na aké sú dnes zvyknutí. Niekto mohol mať pocit, že je to blesk z jasného neba a cítil to ako nátlak. Ale zatiaľ neviem o nikom, komu by niekto z Ikaru alebo z Panta Rhei povedal: Ak na to nepristúpite, vaše knihy už nebudú v našich kníhkupectvách.“

Prečítajte si tiež:Prečo vydavatelia kričiaČítajte 

Nehrozí teda, že ak by niekto odmietol dodávať knihy do Panta Rhei cez Ikar, nemohol by v Panta Rhei predávať vôbec?

„Až keď by nastala táto situácia, bol by to naozaj problém - tak sme si to na stretnutiach vydavateľov pomenovali. V momente, keď niekomu povedia: Ak nebudeš súhlasiť, tak tam nebudeš, vtedy nastane čas na konkrétnejšie akcie a dôvod na väčší strach. Ale toto sa zatiaľ nestalo. Časť vydavateľov skôr formuluje svoju obavu z nových rabatových podmienok. Časť zase nechce, aby Ikar, ktorý nerobí len distribúciu, ale je aj vydavateľstvom - je to vlastne ich konkurent – čiže aby Ikar presne videl, čo z ich produkcie sa predáva. Lebo to je informácia, ktorú môže Ikar využiť. Keďže sú však Panta Rhei a Ikar vlastnícky prepojení cez J&T, tak túto informáciu by Ikar vedel získať už teraz. A časť vydavateľov sa zas bojí, že Ikar by nedokázal technicky zabezpečiť distribúciu takého obrovského množstva kníh na dennej báze bez akýchkoľvek problémov. Čo ak sa zrazu pred Vianocami stane, že nejaká kniha v predajniach nebude, lebo Ikar nebude stíhať dodať knihy zo skladu?“

Je to štandardné, že vydavateľ má zároveň aj distribučnú spoločnosť, ktorá distribuuje knihy svojich konkurentov?

„Neviem, či to je relevantná otázka. Množstvo vydavateľov v Británii distribuuje aj menších vydavateľov. Pojem distribúcia sa vo svete berie čisto logisticky a technicky, zatiaľ čo u nás vydavatelia distribútora vnímajú ako firmu, ktorá zabezpečuje, aby boli knihy v obchodoch. To vo svete zabezpečuje obchodné zastúpenie. Sú zástupcovia vydavateľstva, ktorí chodia po kníhkupectvách a kníhkupec sa od nich dozvie, že napríklad v auguste vydáte nový román Dominika Dána. Povie, že si bude prosiť tristo alebo dvadsať kusov a vy pošlete jeho objednávku do distribúcie, aby to tam dňa 15. 8. dodali. Je to len technická služba. U nás to historicky bolo tak, že distribúciu robia aj tí, ktorí majú knihy naložené v dodávkach, zastanú pred kníhkupectvom, otvoria dvere a kníhkupec si vyberie knižky. Tak to bolo ešte relatívne nedávno.“

Cez koho zatiaľ dodávate knihy do Panta Rhei?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3NHC na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Z teroristu môže byť ľudskoprávny aktivista. SME zhrnulo fakty.


Generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Generálny prokurátor sa ohradil proti slovám prokurátorov i politikov.


Marian Kočner na súde v kauze Kuciak a objednávky vrážd prokurátorov.

Kolegov Kušnírovej kontaktoval čudný pán.


Minister vnútra Matúš Štaj Eštok.

Hovoril, že dôchodky nezvýši, teraz tvrdí, že 40 miliónov eur má pripravených.


SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu