SME

Fabriky - klenot socializmu zničil trh aj zlé rozhodnutia

Fabriky - klenot socializmu zničil trh aj zlé rozhodnutia

Väčšina známych tovární zanikla, dnes vyrába len niekoľko z nich. Úplne zmizli aj tie, ktorých budovy chceli pamiatkári zachovať.

TEXTY: Viera Juhászová a redakcie MY a KORZÁR

P lechy, radiátory, nákladné vagóny a podvozky, veľké zvárané konštrukcie či výložníky pre najrôznejšie stroje. Vyrábajú ich podniky, ktoré sa dokázali prispôsobiť otvorenému svetu. U. S. Steel – bývalé Východoslovenské železiarne, popradská Tatravagónka a PPS group, nástupca Podpolianskych strojární v Detve.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovensko je orientované na automobilový priemysel, ktorý dnes živí viac ako 200­tisíc ľudí. Aj závody v minulosti živili státisíce, no produkcia bola rozmanitá – na Slovensku sa vyrábali tanky, televízory, motorky, textil, varil sa cukor i soľ. Po mnohých zostali len ruiny alebo ani len tie. Padli i viaceré hodnotné industriálne stavby.

Čo všetko znamenali fabriky pre ľudí a ich sídla, zhodnotia historici a sociológovia. Regionálni redaktori sa pozreli, čo zostalo z tých najvýznamnejších.

Časť Cvernovky funguje, sú v nej ateliéry i kancelárie

BRATISLAVA. Továreň na cverny v Bratislave začala fungovať v roku 1901, s viacerými zmenami a prestávkami fungovala do roku 2003. Fabrika s bohatou minulosťou a rušnou prítomnosť.

Zlatá kniha mesta z roku 1928 píše o cvernovke ako o jedinečnej výrobni v celej bývalej monarchii. Počas druhej svetovej vojny podnik označovali ako nepriateľský, tretia ríša chcela zas továreň previesť pod vlastnú správu, roku 1946 nakoniec fabriku znárodnili komunisti. V časoch svojej slávy pracovalo v cvernovke viac než dvetisíc ľudí, na akési povinné pracovné pobyty tam prichádzali aj Kubánci či Vietnamci.

Po roku 1958 prešiel industriálny areál stavebnými zmenami, pribudol internát, učilište aj závodná jedáleň. V roku 1967 tu dokonca pre zamestnancov postavili jasle, továreň mala i svoj požiarny zbor či vlastné skleníky, v ktorých pestovali zeleninu do kuchyne, stavebné zmeny a úpravy trvali až do roku 1992.

V roku 2011 kúpila priemyselný areál francúzska firma Hamilton Group, ktorá tu chce stavať. V júni 2012 začala v areáli nečakane búrať, napriek protestom padli tri industriálne objekty. K zemi išla aj farbiareň s typicky kruhovými oknami z roku 1903, ktorú navrhovali aktivisti vyhlásiť za pamiatku.

Bratislavský Ružinov potom búracie povolenie predĺžil a vlastník môže odstrániť ešte šesť budov.

S priemyselným areálom sa však dodnes nedeje nič. Hamilton pritom už pred dvoma rokmi avizoval prestavbu ubytovne na Páričkovej ulici na byty. Jediné, čo by malo z bývalej továrne na nite prežiť, je stará pradiareň, výrobný objekt z roku 1904. Tá žije aj dnes, industriálne priestory zmenili umelci na ateliéry, fungujú tu aj kancelárie, galéria či coworkingové centrum.

[content type="longread-pos" pos="center"]---

Bratislavské fabriky

- Pivovar Stein - po troch požiaroch a rokoch chátrania vydražil pivovar developer YIT Reding, areál napriek snahe aktivistov vlani zbúrali, z pivovaru ostala len kupola niekdajšej kvasiarne;
- Gumonka – po požiari ju nečakane zbúrali v roku 2008, investor Koruna Invest tu chcel stavať mrakodrapy, projekt však stojí;
- Kablo – zbúrané v roku 2008, už dlho sa tu pripravuje projekt Twin City;
- Tabakova továreň na Radlinského – zostane len pivnica, firma Corwin Capital tu má stavať byty, kancelárie a obchody;
- Mlyny a pekárne na Račianskej – po ôsmich požiaroch zbúrané v roku 2008.

---[/content]

Tri známe nitrianske fabriky padli

NITRA. V Nitre fungovali cukrovar, mlyny a pivovar. Všetky už zanikli.

Jedným z najstarších podnikov v Nitre bol parný mlyn z roku 1863, stál na dnešnej Štefánikovej triede. Dnes je na jeho mieste obchodné centrum Mlyny.

Mlyny zbúrali

Alojz Krčmár v knihe Nitra na starých pohľadniciach píše, že v parnom mlyne denne zomleli 500 metrických centov obilia. V roku 1873 v mlyne zriadili cholerový špitál.

Keď mlyn v roku 1922 vyhorel, opäť ho obnovili. V roku 1935 začal v areáli fungovať prvý paprikový mlyn na Slovensku.

Mlyny prestali vyrábať začiatkom 90. rokov. Pamiatkari navrhli, aby boli niektoré objekty vyhlásené za kultúrnu pamiatku. Nepodarilo sa, investor všetky historické budovy zbúral.

Cukrovar súdy uzavreli

Budovy nitrianskeho cukrovaru na Štúrovej ulici zbúrali v roku 2002.

Do cukrovaru sa chodilo brigádovať. „Chodil tam aj môj vnuk, dnes má 45 rokov. Ja som si v cukrovare spolu s manželom počas kampaní privyrábala,“ spomína pani 88ročná Nitrianka Helena.

Cukrovar vznikol v roku 1927, fungoval do roku 1992. Po revolúcii cukrovar sprivatizoval podnikateľ Dušan S., ktorý sa stal v roku 1996 obeťou vydierania. Prípad uzavrel súd v roku 2013. Za vydieranie odsúdili päť osôb, medzi nimi aj údajného šéfa nitrianskeho podsvetia a bývalého pracovníka ministerstva privatizácie.

Pivovar sa odsťahoval

V areáli bývalého pivovaru na Štefánikovej triede stoja dodnes historické budovy. Postavili ich v rokoch 1893 až 1895. Pôvodne v nich bol mestský pivovar.

Keď v roku 1926 zanikol, bola tu továreň na salámy, neskôr sklady a po roku 1944 sušiareň zeleniny. Výrobu piva a sladu v areáli obnovili v roku 1950.

Fungovala až do roku 2004, keď ju spoločnosť Heineken Slovensko presťahovala do Hurbanova. Areál kúpil investor, ktorý tu rozbehol developerský projekt Nová Nitra. S výstavbou prvého polyfunkčného domu s bytmi začal v roku 2012.

Považské strojárne preslávili Babetta a Pionier

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3NB9 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu