SME

Slovensko má 1600 prameňov. Pozrite si mapu známych lokalít

Slovensko má 1600 prameňov. Pozrite si mapu známych lokalít

Niektoré vody sa nedajú predávať, s inými sa obchoduje, niektoré akoby neexistovali.

[content type="longread-pos" pos="full"]

Niektoré vody sa nedajú predávať, s inými
sa obchoduje, niektoré akoby neexistovali

[/content]

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/1/55/5579341/5579341.jpeg?rev=2" longread-pos="full"]Medokýš v banskobystrickej mestskej časti Rudlová. Foto: SME - Ján Krošlák[/content]

[/content]

Minerálne a termálne vody sa odlišujú chemickým zložením, výdatnostou i teplotou. Zloženie niektorých z nich nájdete na konci článku.

Minerálne a termálne vody sa využívajú odjakživa. Na našom území sa vyskytujú v hojnom počte, v súčasnosti sa ich eviduje viac ako 1600. Odlišujú sa chemickým zložením, výdatnosťou i teplotou. Ich množstvo a rozmanitosť zaujali všestranného Mateja Bela.

Najväčšiu hustotu dosahujú v páse tiahnucom sa od Bardejova a Prešova, cez Popradskú kotlinu, Liptov, Turiec, Strážovské vrchy až po Trenčín.

Vysokou hustotou výskytu prameňov je oblasť údolia Hrona od prameňa po Zvolen a západná časť Slovenského rudohoria.

Relatívne najmenej prameňov sa vyskytuje v oblasti Východoslovenskej a Podunajskej nížiny. Zďaleka nie všetky sú však natoľko výdatné, aby sa dali využívať. Tie najvýdatnejšie sa využívajú v kúpeľníctve, vysokomineralizované s farmakologickými účinkami sa pijú ako liečivé vody, niektoré menej mineralizované sú vhodné na doplnenie minerálov a ďalšie ako stolové vody. Na bežné pitie sú najvhodnejšie hydrouhličitanové, vápenaté alebo vápenato-horečnaté minerálne vody. Minerálky sa odporúča striedať.

Množstvo prameňov je známych len lokálne, sú to najmä vajcovky či medokýše, ich chuť a účinky poznajú najmä ľudia z blízkeho okolia. Tie, ktoré majú výver dostupný z ciest alebo v turistických lokalitách poznajú aj turisti. Starajú sa o ne miestni ľudia.

Liptov je nasiaknutý minerálnymi vodami

[content type="longread-pos" pos="left"]

Minerálne vody

Celková spotreba minerálnych vôd na Slovensku v roku 2013 bola 390,5 milióna litrov, co predstavuje 72 litrov minerálnych vôd na osobu.

Ľudia uprednostňujú bublinky - sýtených minerálnych vôd sa vypilo 315 miliónov litrov, nesýtených 76 miliónov.

[/content]

Oblasť je bohatá na minerálne pramene. Niektoré pomáhajú liečiť kožné choroby, iné bolesti žalúdka či znižujú očný tlak.

LIPTOV. V Liptove sa nachádza približne dvesto minerálnych a termálnych prameňov. Zastúpenie tu majú minerálne vody od prírodných, cez liečivé po kúpeľné. V Liptovskomikulášskom okrese ich je do 60 a v Ružomberskom 140.

Väčšina prameňov oficiálne potvrdenie od ministerstva zdravotníctva nemá, napriek tomu ich ľudia pijú či už pre výbornú chuť alebo ako pomoc pri zdravotných problémoch.

Pod Bešeňovou je horúco

Vo využívaní minerálnych prameňov v Liptove vedú Bešeňová, Lúčky, Liptovský Ján a Korytnica. Ministerstvo zdravotníctva uznalo za prírodné minerálne zdroje aj menej známe pramene v Liptovskej Štiavnici a Ludrovej.

Rekordérom v počte prameňov Bešeňová. Na jej území vyviera 33 prameňov, mnohé majú vysokú teplotu.

V chránených územiach

V tesnom závese za Bešeňovou sú Stankovany. V katastri majú 32 prameňov, zväčša mädokýšov, ich voda napĺňa dve prírodné kúpaliská.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3KRT na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu