SME

Vidiek, ale s raketami a krytmi. Sú blázni, keď tam zostávajú?

Vidiek, ale s raketami a krytmi. Sú blázni, keď tam zostávajú?

Boli sme sa pozrieť, ako žijú Izraelčania, ktorí napriek všadeprítomnej hrozbe smrti nechcú opustiť svoje domovy.

[content type="longread-pos" pos="full"]

Boli sme sa pozrieť, ako žijú Izraelčania, ktorí napriek všadeprítomnej hrozbe smrti
nechcú opustiť svoje domovy

[/content]

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/2/55/5540472/5540472.jpeg?rev=2" author="Profimedia" longread-pos="full"]Je to miesto, kde dopadajú rakety, preto je v každom dome jedna bezpečná miestnosť.[/content]

[content type="longread-pos" pos="left"]

Autor:
Jana Shemesh

sh.jpg

[/content]

Oblasť Izraela hraničiaca s pásmom Gazy je medzinárodne uznaným územím židovského štátu. Napriek tomu je to iný vidiecky život, než aký by sme si predstavovali.

Hranica medzi Gazou a Izraelom má zhruba 50 kilometrov. Leží na nej okolo 50 poľnohospodárskych usadlostí. V každej z nich žije niekoľko desiatok až stoviek ľudí.

Hovoria im pionieri, lebo sú poslednou izraelskou baštou na západe a žijú síce na pastorálnom, ale nehostinnom území. Oni sami toto označenie nemajú radi. V slove pionier je podľa nich aj niečo dobyvateľské. Oni chcú len pokojný život.

Región, v ktorom žijú, na prvý pohľad spĺňa predpoklady na vidiecky tichý život. Poľné cesty, staré majestátne stromy, teraz na konci leta už síce vyschnuté a prázdne, úhľadné lány, malé usadlosti, kde domy neoddeľujú ploty, ale záhrady a zelené plochy.

Miesta, kde sa dá sadnúť na priedomie a dať si kávu so susedom a pustiť deti na bicykel bez strachu, že budú okolo nich svišťať nadupané autá s nervóznymi, prepracovanými šoférmi.

Tri vojny za šesť rokov

Geografia aj socioekonomické zloženie populácie by mohlo nahrávať teórii o pokojnom, nenáročnom a pre deti obohacujúcom živote ďaleko od hlučného davu.

V susedstve Gazy však hrá hlavné slovo geopolitika a tak je tu pokoj relatívny, napätý a občas nedosiahnuteľný.

Starostlivo udržiavané polia občas zmasakrujú tanky, novinárom ukazujú tunajší obyvatelia miesto, z ktorého uniesli vojaka Gilada Šalita, deti sa častejšie ako inokedy budia zo sna a ich strachy prekreslené do obrázkov by si podľa väčšiny psychológov určite vyžadovali intervenciu.

Tri vojny za posledných šesť rokov. Medzitým ostreľovanie, sirény, z času na čas nejaká zblúdená strela, ktorá poškodí múry domu alebo dopadne pár metrov od škôlky.

Napriek tomu tu ľudia zostávajú. Napriek ostreľovaniu, napriek tomu, že pár stoviek metrov od nich celé noci otrocky pracovali robotníci Hamasu, aby kopali tunely, cez ktoré mohli do Izraela vniknúť teroristi.

Zostávajú, hoci mnohí ich majú za nezodpovedných bláznov a rojkov. Čo ich tam drží? Prečo nemôžu svoj život žiť inde? Prečo sú ich ideály spojené práve s týmto miestom? Môže byť domovom miesto, ktoré je prvé na rane?

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/7/55/5540477/5540477.jpeg?rev=2" author="SITA/AP" longread-pos="full"]Obyvatelia príhraničia si doteraz pamätajú miesto, odkiaľ uniesli palestínski militanti izraelského vojaka Gilada Šalita. Väznili ho päť rokov. [/content]

Naše dieťa sme neochránili

Rodičia jedinej izraelskej detskej obete posledného kola konfliktu medzi Hamasom a izraelskou armádou, štvorročného Daniela Tregermana, sa do kibucu Nahal Oz, kde ich syna zabila palestínska strela, nevrátia. Kibuc už pre nich nie je domovom, je pohrebiskom ich syna.

„Zlyhali sme. Nemohli sme ochrániť svoje krásne a talentované dieťa,“ napísali v liste pre generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna.

Osud Daniela môže postihnúť každé izraelské dieťa v dostrele palestínskych rakiet, nech sú aj systémy na ich elimináciu čoraz dokonalejšie. V blízkosti Gazy sú šance ešte vyššie, už aj preto, že čas na skrytie sa na bezpečné miesto je tu kratučký. 15 sekúnd. 1, 2, 3, ...15.

Odratúva fotografka Bruria Haddasová z kibucu Kerem Šalom, keď ukazuje cestu do bezpečnostnej izby v jej dome. Kým v centre Izraela sa donedávna takáto miestnosť rátala ako pridaná hodnota pri realitných transakciách, extra priestor na odkladanie vecí či praktické riešenie na rýchle odpratanie neporiadku pred príchodom neočakávanej návštevy, tu je organickou súčasťou bývania.

Matrace, prikrývky, plienky, rádio, náhradné baterky do mobilov, prepravky vody, trvanlivé potraviny, sušené ovocie, spoločenské hry a ufúľaný maco, ktorý by potreboval údržbu, ale mama nemá srdce odtrhnúť od dieťaťa jediného priateľa, čo je vždy poruke.

„Mám susedov, ktorí si rovno presunuli spálňu do tejto miestnosti. Aj ja to zvažujem,“ hovorí Bruria, rozvedená matka troch malých detí. A vyratúva, čo by musela v nevzhľadnej, ale bezpečnej izbe zmeniť.

Pancierové dvere, dvierka na okná zabezpečujúce nepriedušnosť musia zostať, hrubé 30-centimetrové steny zo špeciálneho betónu by však mohla vymaľovať veselými farbami, zavesiť na ne fotografie, vybrať nejaké dekorácie. „Znamenalo by to však, že už som rezignovala a neverím, že bude dobre.“

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/55/5540479/5540479.jpeg?rev=2" author="SITA/AP" longread-pos="full"]Odísť alebo zostať?[/content]

Zlé leto

Kerem Šalom je legendárny kibuc. Vznikol v revolučnom roku 1968, vždy mal tak trochu anarchistický šmrnc a jeho zakladatelia sa neskôr, koncom 90. rokov, presunuli do spoločnej arabsko-židovskej dediny Neve Šalom.

Noví obyvatelia kibucu tiež nie sú práve mainstreamoví Izraelčania. Sú tradične ľavičiari, veria v spolužitie, hlásajú skôr sociálnu solidaritu ako zarábanie peňazí za každú cenu. Napriek tomu, že kibuce ako ekonomický model skôr neuspeli, v modifikovanej verzii ich stále udržujú.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3GUN na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu