SME

Putin vyzdvihol úspechy separatistov, Ukrajincov prirovnal k nacistom

Ruský prezident o svojich vojakoch za hranicami mlčí. S Ukrajincami sú podľa neho jedným ľudom.

Francúzski dobrovoľníci podporujúci rebelov v Donecku.Francúzski dobrovoľníci podporujúci rebelov v Donecku. (Zdroj: SITA/AP)


MOSKVA, KYJEV. Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vyhlásil, že domobrana na Ukrajine dosiahla významné úspechy.

Operácia Kyjeva podľa neho predstavuje smrteľné nebezpečenstvo pre obyvateľov Donbasu a už spôsobila veľké straty na životoch v radoch civilistov. Rebeli sa tomu vraj snažia zabrániť.

Ruský prezident prisľúbil ďalšiu humanitárnu pomoc a vyzval ukrajinské vedenie okamžite zastaviť paľbu, začať rokovať a riešiť problémy mierovými prostriedkami.

K informáciám o prítomnosti ruských vojakov na Ukrajine sa nevyjadril. Ich pomoc vo štvrtok potvrdili aj samotní separatisti.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov to v piatok odmietol.

"Napriek opakovanému neúprimnému popieraniu zo strany Moskvy je teraz jasné, že ruskí vojaci a zariadenia ilegálne prekročili hranicu," povedal v piatok šéf NATO Anders Fogh Rasmussen.

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) informovala, že zatiaľ nemá dôkazy o nasadení Rusov.

Putin neskôr počas debaty s mládežou v rámci vzdelávacieho fóra Seliger zdôraznil, že Rusi a Ukrajinci sú podľa neho "prakticky jedným ľudom".

Súčasne vyhlásil, že pokračujúce ťaženie ukrajinskej armády voči povstaleckým mestám Doneck a Luhansk mu pripomína nacistické obliehania ruských miest.

Kliknutím mapu zväčšíte

zdroj: New York Times

Idú na Mariupoľ

V stredu Ukrajinci prišli o strategický prístav Novoazovsk. Je necelých 20 kilometrov vzdialený od ruských hraníc. Čo presne sa v meste stalo, bude potrebné ešte objasniť.

Podľa niektorých svedkov ukrajinskí vojaci odovzdali prístav bez boja, podľa iných naň z ruského územia bola začatá delostrelecká paľba.

V každom prípade ho teraz kontrolujú separatisti, s najväčšou pravdepodobnosťou vojensky podporovaní vojakmi ruskej pravidelnej armády a ruskými dobrovoľníkmi.

Na útok z východu sa teraz pripravujú obyvatelia Mariopoľu, mesta na juhovýchode Ukrajiny.

Polmiliónový Mariopoľ nie je Novoazovsk. Je to priemyselné centrum tejto časti a veľmi dôležitý prístav v Azovskom mori.

Aj keď pred niekoľkými mesiacmi bola väčšina obyvateľov mesta proti vstupu Ukrajiny do EÚ a naopak žiadala bližšie prepojenie s Ruskom, teraz sa veľká časť z nich stavia proti ruskej invázii.

„Nebojujeme za Kyjev, nebojujeme za prezidenta Porošenka, ale budeme brániť svoje domy,“ vyhlasoval jeden z demonštrantov na štvrtkovom protivojnovom mítingu.

„Chceli sme s Rusmi obchodovať, nie bojovať,“ hovoril ďalší, podľa vlastných slov pôvodne stúpenec proruských síl. Miestna súkromná mariopoľská televízia uviedla, že na demonštráciu prišli spontánne tisíce ľudí, čo je v Mariopole nečakané.

Dramatická situácia je prakticky po celej línii frontu. A to napriek tomu, že v posledných týždňoch Ukrajinci zaberali jedno mesto za druhým.

Tento týždeň však z Ruska prišli zásadné posily vrátane ťažkej techniky, čo potvrdzujú aj nezávislé zdroje a satelitný rozviedka NATO, Poľska, Británie i Litvy.

Ukrajinci ustupujú

V piatok potvrdil ústup z dobytých území aj veliteľ ukrajinského dobrovoľníckeho práporu Ajdar.

Serhej Melničuj priznal, že jeho ľudia museli ustúpiť z pozícií okolo Luhanska, pretože „ruská strana má obrovskú presilu“. Obce, ktoré Ajdar až do včerajška držal, Chrjaščevatoje a Novosvetlovka, sú vraj úplne zničené.

„Je vidieť ruský rukopis známy z Čečenska. Ruské tanky proste idú a strieľajú do každého domu, až z neho nič nezostane,“ povedal Melničuj.

V úplne kritickej situácii sú ukrajinskí vojaci pri obci Ilovajsk. V noci Putin vyzval separatistov, aby nechali svojich protivníkov vyjsť z obkľúčenia. Rebeli s tým v piatok súhlasili.

Ukrajinské velenie však poprelo, že by nejaké bezpečnostné koridory existovali. Naopak. Ukrajinskí vojaci sa stále bránia a čakajú na posily. Situácia tak zostáva nejasná.

Budú riešiť ďalšie sankcie

Americký prezident Barack Obama vyhlásil, že Spojené štáty a ich spojenci hľadajú spôsoby, ako rozšíriť ekonomické sankcie voči Rusku.

Upozornil, že Putin ignoroval možnosti na hľadanie diplomatických riešení. O ďalších opatreniach chce rokovať so spojencami z NATO na budúci týždeň na summite vo Walese.

Na tlačovej konferencii vo Washingtone Obama povedal, že Rusko zaplatí za vpád na Ukrajinu, vylúčil však vojenskú akciu.

"Tento pokračujúci ruský vpád na Ukrajinu prinesie Rusku len ďalšie náklady a dôsledky," varoval.

Dodal tiež, že ruské rozhodnutia smerujú k jeho izolácii, ktorá je dnes podľa amerického prezidenta väčšia ako v časoch studenej vojny.

Obama zároveň pozval Porošenka na návštevu USA, uskutočniť by sa mala 18. septembra.

Aj ministri zahraničných vecí Európskej únie po stretnutí v Miláne pripustili možnosť ďalších sankcií.

Nemecká vláda po prvý raz obvinila Rusko z vojenskej intervencie. Na stiahnutie síl vyzvalo Rusov aj Česko.

Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius povedal, že jeho krajina má dôkazy o ruskej intervencii. Švédsko uviedlo svoje vojenské sily na vyšší stupeň pohotovosti.

Boje si od polovice apríla vyžiadali podľa OSN už najmenej 2593 životov.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk má v pláne požiadať parlament, aby zmenil neutrálny štatút krajiny s súhlasil so snahou o členstvo v NATO.

Na Kryme nepovolili kanceláriu OSN

Úrady na Kryme neumožnili expertom Organizácie Spojených národov monitoring situácie v oblasti ľudských práv na anektovanom polostrove.

Informoval o tom portál ua.krymr.com s odvolaním sa na námestníka generálneho tajomníka OSN pre ľudské práva Ivana Šimonoviča.

Podľa slov chorvátskeho diplomata v službách svetovej organizácie sa monitorovacia skupina obrátila na zodpovedných na Kryme so žiadosťou o otvorenie kancelárie na jeho území, no súhlas nedostala.

Špecialisti sa pokúšajú sledovať situáciu len na základe informácií svedkov a médií.

V Moskve zadržali sedem ľudí, ktorí v centre ruskej metropoly protestovali proti vojne na Ukrajine.

Ľudia v Mariupoli sa boja

Tri týždne pomáha česká mimovládna organizácia Člověk v tísni Ukrajincom v Luhansku, Sloviansku, či Donecku. Koordinátorka humanitárnej pomoci LENKA BLAHOVÁ je v Mariupoli, ktorý v júni dobyla späť ukrajinská armáda. O osude mesta sa bude znova rozhodovať cez víkend.

Aká je situácia v meste Mariupoľ?

„Priamo v meste nie sú žiadne vojenské akcie, tie sa odohrávajú na východ od mesta, okolo mesta Novoazovsk, ktoré je bombardované a ostreľované. Boje sa však posúvajú k Mariupoľu. Takže je tu reálna hrozba, že počas víkendu dorazia boje do mesta.“

Vidieť prípravy na obranu mesta?

„Ukrajinská armáda je v pohotovosti, podľa informácií, ktoré mám z miestnych úradov aj českej ambasády, zvyšuje ukrajinská armáda obranu pred mestom, sústreďuje sa na prístav. Je ťažké odhadnúť, či ho separatisti získajú späť, ale ukrajinská armáda je pripravená chrániť Mariupoľ do posledného vojaka. Odhodlanie je veľké.“

Aká je nálada medzi ľuďmi?

„Je veľmi napätá. Ľudia sa boja, že vojaci prídu do mesta a začne sa bombardovanie a budú musieť utiecť. V Mariupoli a okolí je najmenej 20–tisíc registrovaných utečencov, z toho asi 7500 detí. Presné údaje o utečencoch nie sú. Polovica ľudí na úteku nie je zaregistrovaná.“

Ako im pomáhate?

„Utečencom, ktorí väčšinou prespávajú v opustených drevených chatách alebo stanoch na pobreží, distribuujeme hlavne hygienické potreby, detskú výživu a detské plienky. Jedlo im dávajú miestni dobrovoľníci.“

Miriam Zsilleová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 709
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 010
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 849
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 109
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 021
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 735
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 017
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu