Eseje o mestách

Nielen všetky miesta, ale najmä mestá na celom svete sú zbedekrované, zmonografizované, zmapované, obrazom i slovom sprístupnené najmä pre potreby turistiky.

Nič neostalo ukryté zraku moderného zvedavca ani z histórie, ani z prítomnosti miest, no jednako fenomén mesta skrýva v sebe tajomstvá, ktoré si málokto uvedomuje.

Srbský architekt, staviteľ, spisovateľ a esejista Bogdan Bogdanovič (1922) sa už od mladosti zaoberá nie ani tak dejinami miest, ktoré sú mu rovno mocninou civilizácie, ako skôr mystériom ich vzniku a zániku, respektíve ich novodobého rastu, zachádzajúcemu do obludnosti. Jeho originálne názory prezentuje kniha Mesto a démoni (Ivan Štefánik, preložili Karol Chmel a Tomáš Čelovský, Bratislava 2002), ktorá patrí medzi príjemné vydavateľské prekvapenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bogdanovič je umelec neobyčajnej imaginácie a prejavilo sa to jednak pri výstavbe vojnových pamätníkov v Juhoslávii, kde znázornil „obojstrannú tragiku ľudských osudov“ – teda vytvoril nadetnické a nadkonfesiálne symboly, čo vyvolalo v straníckych špičkách prinajlepšom krčenie nosom, jednak pri urbanistických úvahách, kde zasa uplatnil sčítanosť a hlavne schopnosť rozmýšľať o veciach, ktoré si často vôbec nevšímame.

Mesto vníma ako „nadjazykové písmo“: je to „kultúrna forma, a nie technicko-sociologický stereotyp“, ktorá v dnešnej podobe vznikla len asi pred piatimi až siedmimi tisícročiami. Pred zrodom mesta bol človek podľa neho ahistorickou osobnosťou, no čo je paradoxné, práve jeho vznik prebudil v ľuďoch zároveň mestoničiteľské pudy. Bogdanovič tvrdenia bohato dokladá dávnou históriou, faktmi z Biblie i z Koránu, pokračuje príkladmi zo stredoveku a exemplifikuje deštrukčné barbarstvo spred niekoľkých rokov v Srbsku. Od Jericha, Sodomy a Gomory až po Vukovar, Mostar, Sarajevo. Nevyratúva všetky doložené prípady ničenia miest, ani príčiny, prečo sa časť ľudstva vyznačovala nepriateľstvom proti mestám, skôr mu šlo o nezmyselnosť antiurbánnych činov, v ktorých bol a doteraz je podvedomý odpor primitivity proti vzdelaniu, živočíšnosti proti humanite, divokej prírodnosti proti zjemnenej kultúre. Veď si uvedomme, že len donedávna aj u nás sa mesto pokladalo za hniezdo hriechu.

SkryťVypnúť reklamu

Akokoľvek by sa zdalo, že tieto neresti ľudí sú už historickým reliktom, Bogdanovič ich správne rozoznáva aj pod zdanlivým civilizačným nánosom dneška. I socialistickú výstavbu miest chápe ako deštrukciu a budúcnosť hrozivo sa zväčšujúcich veľkomiest vidí nelichotivo, pripomínajúc vzorec škótskeho urbanistu z prvej polovice 20. storočia Patricka Geddesa: polis – metropolis – megapolis – nekropolis, teda: v preklade: mestský štát v staroveku – mesto – veľkomesto – mesto mŕtvych.

Vie neuveriteľne čítať mestá, ktoré definuje ako knihy, labyrinty, texty, hieroglyfy, metafory. Neuvádza konkrétne aglomerácie určitých budov, domov, parkov a stavieb, zaoberá sa skôr „zložitou a krehkou antropologickou metaforou urbánneho celku“, podobného ľudskému organizmu i s jeho „nezvládnuteľným chorobným tkanivom“, ako sú favely a slumy, štvrte chudoby. Tento rojko i realista otvára priestory doteraz netušené a dáva nazrieť do svojej alchymistickej myšlienkovej dielne i na skutočné pracoviská, kam chodieval aj v noci, aby v tme ohmatával materiály, opájal sa neviditeľnými, iba tušenými tvarmi. Je to zvláštna, príťažlivá kniha, aj grafickým riešením.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 765
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 074
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 922
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 627
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 340
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 117
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 068
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu