SME

Problémy mladých riešia online. Ľudia skrytí za počítačom sa vraj viac otvoria

Sú večne online, ale spoločné majú niečo iné: majú chuť a trpezlivosť pomáhať druhým.

Dobrovoľníci z online poradne so svojimi pracovnými nástrojmi.Dobrovoľníci z online poradne so svojimi pracovnými nástrojmi. (Zdroj: Andrej Horský)

Študenti psychológie, sociálnej práce aj zdanlivo nesúvisiacich odborov tvoria jednu rôznorodú skupinu ľudí, ktorí sú večne online, ale spoločné majú niečo iné: majú chuť a trpezlivosť pomáhať druhým.

Najprv dlho a ochotne počúvajú, potom, podľa potreby, hovoria. Lepšie povedané píšu. Predstavujeme vám projekt IPČKO.sk – internetovú poradňu pre mladých. Online psychologická poradňa pre mladých funguje ešte len desať mesiacov, ale už má za sebou viac ako tritisíc chatov – rozhovorov, počas ktorých sa dobrovoľníci snažia pomôcť či poradiť mladým ľuďom na opačnej strane siete.

Rozhodli sa pre túto cestu, lebo získali pocit, že v dnešnej dobe je dobrá a dôležitá. Mladým sa snažia podávať pomocnú ruku tam, kde pociťujú ťažkosti a nevedia si pomôcť vlastnými silami.

Marek Madro, hlavná postava projektu IPČKO.sk, si myslí, že v poslednom období sa čoraz viac mladých ľudí nachádza v zložitej životnej situácii. Práve na deťoch a mladých ľuďoch sa vraj najčastejšie a najvýraznejšie prejavujú sociálno-patologické javy rodín a celej spoločnosti, pretože práve oni sú najzraniteľnejšou generačnou skupinou.

Online je to ľahšie

Internet vytvára špecifické prostredie – v porovnaní so správaním sa v reálnom svete, sú ľudia v tom virtuálnom otvorenejší, oveľa viac vyjadrujú pocity, ľahšie dokážu odložiť zábrany či prekonať nesmelosť. Možnosť anonymného zverenia sa s problémom vytvára pocit bezpečia, čo ľudí povzbudzuje riešiť ich problémy.

„Nechceme sa pozerať na to, ako sa dnešní mladí, naši rovesníci, trápia zažitými sklamaniami. Ich ťažkosti neraz narastajú až do takých rozmerov, že nevidia zmysel v živote, cítia sa sami, prežívajú pocity prázdnoty alebo sú vystavení rôznym iným nepriaznivým situáciám,“ vysvetľuje Marek, prečo spolu s ďalšími dobrovoľníkmi vytvorili priestor, kde sa mladí ľudia môžu zdôveriť so svojimi ťažkosťami, poradiť sa či porozprávať s niekým, kto sa im snaží pomôcť a pochopiť ich.

„Chceme byť pre nich tam, kde nás ľahko nájdu. Online. Nemusia sa dlho odhodlávať, prekonávať hanbu z požiadania o pomoc či verejnú potupu za to, že sa niekto dozvie o ich probléme. Ostávajú anonymní, avšak s pocitom, že niekomu záleží na ich šťastí. Sme tu pre každého, kto to potrebuje.“

Dobrovoľníci sú v pohotovosti, ako sami hovoria, „cez deň“, pripájajú sa skoro ráno a neraz sa stane, že chatujú dlho do večera, keď si to situácia vyžaduje. Mladí ľudia s nimi niekedy riešia len banálne veci, inokedy je to vážnejšie. Ak v poradni vyhodnotia, že by bolo vhodné presmerovať človeka k odborníkom, navrhnú mu to. IPČKO spolupracuje s viacerými psychológmi a právnikmi, ktorí sú ochotní pomôcť, ak treba.

Filozofia poradne

Občianske združenie, ktoré stojí za projektom IPČKO sa nazýva Inštitút prijatia. Jeho členom je jasné, že takýto názov dnes možno nie je úplne šťastný a môže vyvolávať najrôznejšie asociácie, napriek tomu je pre nich obsah slova prijatie veľmi dôležitý.

„Všetci veľmi túžime po prijatí, po láske, po blízkosti niekoho iného. Náš život pozostáva z množstva vzťahov, nikto z nás totiž nie je úplne izolovaný od druhých,“ vysvetľuje Marek. „Prijatie neznamená len rešpektovanie a tolerovanie druhého. Ide omnoho ďalej. Prijať osobu podľa nás znamená prijať možnosť byť súčasťou jej života.“

Hoci online poradňa na prvý pohľad zvádza k myšlienke, že ide len o rady na diaľku, zámer jej členov je iný. Nechcú len radiť a mentorovať, naopak, chcú sprevádzať, byť priateľmi, mať pochopenie – jednoducho podať mladým ľuďom pomocnú ruku vtedy, keď to potrebujú. Vlastné problémy riešia najčastejšie medzi sebou, podporujú sa navzájom.

Dnes je v online poradni okolo 15 dobrovoľníkov, noví postupne pribúdajú. IPČKári preto organizujú pravidelné vzdelávacie kurzy, stretávajú sa aj naživo so študentmi na školách, chodia von a robia supervíziu začínajúcim „poradcom“. Viac info na www.ipcko.sk.

IPČKO.sk je druhým (v abecednom poradí) z finalistov ocenenia MOST v kategórii Najlepší projekt.

Rada mládeže Slovenska (RmS) každoročne oceňuje dobrovoľníkov, neziskové organizácie, iniciatívy, jednoducho ľudí, ktorí svoju energiu, voľný čas a nápady venujú deťom a mladým.

Jedna z cien patrí najlepším projektom, ktoré za posledné obdobie na Slovensku vznikli, fungujú a ďalej rastú. Robia ich zanietení ľudia, ktorým záleží na tom, ako to v našej krajine vyzerá. Hľadajú alternatívy, ponúkajú niečo viac a pozitívnym príkladom motivujú aj ostatných.

Postupne vám predstavíme piatich finalistov súťaže MOST, o definitívnom víťazovi môžete rozhodnúť aj vy, ak sa od 13. do 28.mája zapojíte do online hlasovania.

Čo je to cena MOST

Cena MOST, ktorú Rada mládeže Slovenska (RmS) každoročne udeľuje vo viacerých kategóriách, je najmä morálne ohodnotenie a zviditeľnenie dobrovoľníckej práce s deťmi a mladými ľuďmi.

Cena sa udeľuje spätne za predchádzajúci rok. Na zaujímavé aktivity, neprehliadnuteľných ľudí a inšpiratívne myšlienky za rok 2012 mohol prostredníctvom nominácie upozorniť ktokoľvek.

Z doručených 115 nominácií vybrala porota v zložení Zora Pauliniová, Andrej Návojský, Marián Kasan, Ľubica Drangová, Lucia Skokanová a Monika Zbínová jednotlivých víťazov a v kategórii Najlepší projekt piatich finalistov. V spolupráci s portálom SME.sk o konečnom víťazovi tejto kategórie rozhodnú čitatelia svojím hlasom od 13. do 28.mája 2013.

Ôsme slávnostné odovzdávanie cien MOST sa uskutoční večer 30. mája 2013 v A4 (budova YMCA) v Bratislave.

Viac na www.mladez.sk/most

Autor: Jana Hoffstädter

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  2. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  3. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  4. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  5. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  6. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  7. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  8. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 835
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 364
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 811
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 348
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 132
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 878
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 367
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 1 977
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Je v zlom technickom stave.

Práce by sa mali rozbehnúť už čoskoro


Boris Beňa.

Beňov právny zástupca Kubina povedal, že Beňa nie je v pátraní slovenských orgánov.


TASR
Podľa zoznamu zložiek sa vo výrobku nachádza látka – Butylphenyl Methylpropional.

Výrobky sa môžu vyskytovať aj na Slovensku.


TASR
Ilustračné foto.

Polícia už vedie trestné stíhanie.


Sportnet

Slovenský hokejista Richard Pánik v  drese Pardubíc.

Záverečných desať minút presedel Pánik na striedačke.


Cristiano Ronaldo v drese Juventusu Turín

Portugalčan sa súdil s bývalým klubom kvôli platu počas koronavírusu.


TASR
Československá hokejová reprezentácia, ktorá získala na MS 1947 titul majstrov sveta. Dolu v klobúku tréner Mike Buckna, vľavo vedľa neho Ladislav Troják.  Obaja spolu výborne vychádzali na ľade i mi

Hokejisti Československa sa na majstrovstvách sveta 1947 tešili z prvého titulu a ďakovali Rakúšanom.


Pavol Komár
Ruslan Iskhakov v drese NY Islanders.

Napodobnil Čecha Michala Kempného.


Oh my Hockey
SkryťZatvoriť reklamu