Speleofotografia: Vydajte sa do hlbín zeme s fotoaparátom

V Liptovskom Mikuláši sa uskutočnil už 16. ročník prehliadky fotografie s jaskyniarskou tematikou.

V Liptovskom Mikuláši sa uskutočnil už 16. ročník medzinárodnej súťažnej prehliadky fotografie s jaskyniarskou tematikou. Fotografie z nedostupného podzemného sveta si môžete pozrieť na výstave v Múzeu Janka Kráľa, ktorá potrvá do 11. novembra. Viac sa dočítate tu >>

Amazing-droplets.jpg
Amazing droplets - Ryan Nur Rahdiana, Indonézia
zlte-rukavice.jpg
Žlté rukavice - Pavol Kočiš
zs.jpg
Za světlem - Ivan Kletečka, Česko
Dodi-Series-Passage.jpg
Dodi Series Passage - Akhmad Zona Adiardi, Indonézia
lotr.jpg
Speleos Lotrando - Ivan Kletečka, Česko
10.jpg
Lipska pečina - Ota Šimíček, Česko
Figure-3.jpg
Phra That Cave, Thailand - Günter Moosmann, Nemecko
Hubekova-sien.jpg
Hubeková sieň - Tibor Kožuch
Jaskyna-I.jpg
Jaskyňa - Markéta Almasiová, Slovensko
Kelnotnica-2.jpg
Klenotnica - Vladimír Škuta, ml.
Klenotnica-3.jpg
Klenotnica - Vladimír Škuta, ml.
kostolik.jpg
Kostolík - Marian Jagerčík
Sprcha.jpg
Sprcha - Pavol Kočiš
smadny-jaskyniar.jpg
Smädný jaskyniar - Peter Vaněk
Open-Space.jpg
Open Space - Bagus Yulianto, Indonézia
somplny-podzemnychkras.jpg
Som plný podzemných krás - Peter Strečanský
So-sad-to-say.jpg
So Sad to Say - Mohammad Asril Sarimuddin, Indonézia

Speleofotografia 2012

16. ročník medzinárodnej súťažnej prehliadky fotografie s jaskyniarskou tematikou sa koná každý druhý rok v Liptovskom Mikuláši. Organizátormi podujatia sú: Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, mesto Liptovský Mikuláš, Múzeum Janka Kráľa.

Objavovanie krásy jaskynného sveta, laické i vedecké skúmanie podzemných priestorov, ale aj dokumentovanie jaskýň je dobrovoľnou činnosťou jaskyniarov nielen na Slovensku, ale na celom svete. Dotyky človeka s krasovým podzemím dokáže zachytiť a tajomstvá jaskyne priblížiť fotografia. Jaskynná fotografia je celosvetovo uznávaná ako jedno z najťažších odvetví fotografovania. Práca speleológa ako fotografa je veľmi náročná činnosť. Podzemná nádhera zvečnená cez objektív je zvyčajne ťažko prístupná, avšak aj napriek takémuto nedostupnému prostrediu je fotograf v jaskyni pánom svetla a sám si určuje, kde svetlo dopadne. Jeho fotografia je častokrát jediný dokument, ktorý približuje tajuplný a kúzelný svet neprístupný pre väčšinu potenciálnych záujemcov.

Speleofotografia prezentuje širokej verejnosti fotografie zo slovenských i zahraničných jaskýň. V predchádzajúcich ročníkoch súťažnej prehliadky sa prezentovali predovšetkým slovenskí autori. V súčasnom, už 16. ročníku, ukázalo svoje kvality viac zahraničných autorov, ktorí siahli do svojich archívov alebo uskutočnili akcie kvôli fotografovaniu a účasti na Speleofotografii 2012. Celkom 73 prác od 17 autorov zo Slovenska (8), Česka (2), Nemecka (1) a Indonézie (6) predstavujú zaujímavú kolekciu farebných fotografií. Zábery už tradične zachytávajú jaskyniarov pri prieskume nielen vo veľkolepých sieňach, ale i v stiesnených priestoroch – komínoch či úžinách. Nádherné pohľady na sintrovú a ľadovú výzdobu, detaily s kvapkou vody, obrovské náteky i krištáľovo čisté jazierka približujú tajuplný svet nepoznaných zákutí. Priam hmatateľne sú zobrazené rozmanité formy života v jaskyni - slepé, bezfarebné a skoro priehľadné kraby a pavúky.

Kvalita fotografií spĺňa vysoké umelecké a technické kritériá, preto mala porota ťažkú úlohu vybrať a oceniť najlepšie súťažné snímky. Na základe jej rozhodnutia Cenu Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva získal Günter Moosmann, Nemecko, Cenu riaditeľky SMOPaJ - Bagus Yulianto z Indonézie, Mesto Liptovský Mikuláš udelilo cenu Ivanovi Kletečkovi z Česka, riaditeľ Správy slovenských jaskýň odovzdá ocenenie Vladimírovi Škutovi, ml. z Bratislavy. Cenu Slovenskej speleologickej spoločnosti získava autor z Brna - Ota Šimíček, riaditeľ Múzea Janka Kráľa odovzdá cenu Marianovi Jagerčíkovi z Polomky a špeciálna cena je udelená Petrovi Vaněkovi z Liptovského Mikuláša. Vyhlásenie výsledkov, odovzdanie ocenení, certifikátov a katalógov sa uskutočnilo na slávnostnej vernisáži 19. 9. 2012 v Múzeu Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. Kurátorka výstavy Mgr. Mária Ošková týmto pozýva milovníkov fotografie na prehliadku jaskyniarskej výstavy, ktorá potrvá do 11. 11. 2012.

Múzeum sa snaží prostredníctvom výstavy fotografií poukázať na prírodné zvláštnosti a krásy, zároveň rozšíriť poznatky o jaskyniach, ale hlavne inšpirovať verejnosť k úsiliu o zachovanie a ochranu všetkého, čo okolo nás príroda vytvorila.

Mária Ošková

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu